Naujienos

2017 02 25 Naujienos

LANKYTASI  VILNIAUS  KNYGŲ  MUGĖJE

Grupė rajono bibliotekininkų lankėsi 18-oje  Vilniaus knygų mugėje, kurios tema „Lietuviški ženklai pasaulyje“. Bibliotekų darbuotojai Knygų mugės metu dalyvavo diskusijoje, knygų pristatymuose: forume LRT studijoje Jurgio Kunčino poezijos rinktinės „Malūnų gatvė be malūnų“ pristatyme. Dalyvavo rašytojai A.A.Jonynas, V.Sventickas, A.Šlepikas, LRS leidykla. Bibliotekininkai dalyvavo Andriaus Užkalnio romano „Taip gyventi verta“ pristatyme ir leidyklos „Nieko rimto“ knygų pristatyme, su dailininke Sigute Ach ir kt. Bibliotekininkai turėjo galimybę pabendrauti su rašytoju Algirdu Toliatu, įsigyti knygą „Žmogaus ir dievo metai“. Bibliotekininkus sudomino išleista knyga „Lietuvos Respublikos 1918 - 1940 m. vyriausybių ministrų biografinis žodynas“. Knygos pristatyme dalyvavo knygos sudarytojai S.Grigoravičiūtė, Z.Butkus, D.Blažytė-Baužienė.

Dalia Markulienė nuotrauka.
 
D.Markulienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Z.Sinkevičienė, bibliotekos darbuotojos V.Janušauskienė, R.Paulauskienė, V.Ruginienė Knygų mugėje
 
Dalia Markulienė nuotrauka.
D.Markulienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Z.Sinkevičienė su knygų leidėja, žurnalų sudarytoja, žurnalistė B.Nicholson

 ***       

  GIMTOSIOS KALBOS DIENA

,,Ne  žemės derliumi, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą, kuri didina ir išlaiko bendrumą, santaiką ir brolišką meilę. Kalba yra bendras meilės ryšys, vienybės motina, pilietiškumo tėvas, valstybės sargas”. Taip apie kalbą 1599 metais sake Mikalojus Daukša.   Vasario 21 dieną daugelyje pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvoje minima Tarptautinė Gimtosios Kalbos diena. Šią datą  1999 metais įtvirtino Jungtinių Tautų organizacija.  Šventajame rašte teigiama, kad žmonės senais laikais kalbėję viena kalba. Jų kalbą sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pasistatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti. Kalbininkai taip pat tvirtina, kad visos dabartinės pasaulio kalbos išsirutuliojo iš vienos kalbos - prokalbės.   Šiais  laikais kiekviena tauta siekia išsaugoti savo kalbą kaip vieną iš tautos ypatybių. Kalba - kiekvienos tautos  mąstymo išraiška. Savo kalba tauta perteikia savitą pasaulio suvokimo būdą. Lietuvių kalbą buvo stengiamasi išsaugoti, nes į ją nuolat kėsinosi. Kalbininkai  juokaudami  sako -,,Anksčiau rusenome,  dabar anglėjame.”Jaunimas neretai priešinasi  Lietuvos kalbininkų norui lietuvinti kuo daugiau  iš užsienio plūstančių skolinių, šiuolaikinių terminų.Tačiau žinant Lietuvos praeitį, vertėtų labiau vertinti norą saugoti kalbą nuo išnykimo,  nes visų didžiausia tautos dovana yra Kalba. ,,Ji terodo jos galybę ir senovės būdą’’.Taip apie tautą ir kalbą XIX amžiaus viduryje rašė Simonas Daukantas ,,Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“ Lietuvių kaba turtinga, graži ir brangesnė už žemčiūgus. Ji – seniausia gyva indoeuropiečių kalba, besagiminiuojanti su sanskritu.Labai mylėdami ir brangindami savo kalbą , susirinkome į Viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriuje vykstančią popietę, paminėti Tarptautinę Gimtosios Kalbos dieną. Kad būtų, kad skambėtų, kad garsintų Lietuvą ir lietuvius visame pasaulyje. Pakalbėjome  apie  Tarptautinę Kalbos dieną, pakvietėme į viktoriną ,,Gimtosios kalbos žemčiūgai’,kurioje geriausiai sekėsi Rugilei Danilevičiūtei, Arkadijui  Leonavičiui, Elingai  Bazarovaitei. O ir kiti viktorinos dalyviai šmaikščiai ir išradingai  atsakinėjo į klausimus - sužinojo daug įdomybių apie gimtosios kalbos grožį. Po to  pasidžiaugėme Metų knygos rinkimų nugalėtoja, Selemono Paltanavičiaus knyga ,,Maži ežiuko sapnai’ ir garsiai  paskaitėme keletą ežiuko sapnų : ,,Kokios spalvos sapnai”, ,,Ilgas , ilgas sapnas”, ,,Sapnai daro stebuklus”. Tai dovana visiems popietės dalyviams.

Vaikų literatūros skyriaus specialistė
Aurelija Gerulskienė

J.Činčiukaitės nuotraukose popietės akimirkos:

***

„Lietuva,  kai aš tave tariu –
Prieš akis sumirga raštų raštai,
Ir pilna padangė vyturių,
Ir linų žydėjimas be krašto...“

  Šiais Bernardo Brazdžionio žodžiais poetinę - muzikinę popietę „Kas savo žemės širdį jaučia“, skirtą žymaus lietuvių poeto Bernardo Brazdžionio 110—osioms gimimo metinėms ir Lietuvos Valstybės atkūrimo dienai paminėti pradėjo Papilės miestelio K.Narščiaus bibliotekos-filialo vyr. specialistė Rima Karalienė. Šios dvi datos buvo sugretintos, nes poetas visą gyvenimą rašė Lietuvai ir apie Lietuvą, jis buvo tarp žymiausių lietuvių veidų, iškilusių Nepriklausomybės metais, vadinamas tautos šaukliu. Renginiu buvo siekta  priartinti poetą, jo kūrybą arčiau kiekvieno klausytojo. Skaidres apie poeto gyvenimą ir kūrybą pristatė bibliotekininkė Irena Rimkienė. Pristatymo metu  buvo ne tik pademonstruota poeto gyvenimo ir kūrybos  trumpa analizė, bet ir dainuotos jo žodžiais sukurtos dainos. Poeto poezijos eiles  skaitė Lina Rupšienė, Andželina Rimkutė, Nijolė Grudžinksienė. Savo  kūrybos eilėmis pasidalijo Papilės krašto poetė, literačių  sambūrio „Vėlyvės“ vadovė Janina Strigūnienė. Dainas apie Lietuvą dainavo Austėja Nociūtė, Papilės kultūros namų mišrus ansamblis, vadovaujamas Donvinos Savickienės.Prisiminimais iš  susitikimo su  Bernardu Brazdžioniu, 1998-aisiais  metais apsilankiusiu  Naujojoje Akmenėje,  pasidalijo Olga Daukšienė, Virginija Kupstienė ir Nijolė Grudžinskienė.

Vyr. specialistė Rima Karalienė

Nuotraukose renginio akimirkos:

 *****

Elektroninių paslaugų teikiamos galimybės – naudokitės jomis!

Elektroninės paslaugos (toliau el. paslaugos) įsibėgėja visu greičiu. Naudojantis elektroninėmis paslaugomis galima greitai ir patogiai išspręsti rūpimus klausimus; sutaupyti pinigus, kuriuos išleistumėte kelionėms iki institucijų; visa informacija vienoje vietoje. 2016 m. Akmenės rajono savivaldybėje gauta  459  el. paslaugų prašymų.

Viena iš priežasčių, lemiančių pasyvų naudojimąsi galimybe pateikti prašymus per elektroninius valdžios vartus, tai – reikalaujamas elektroninis parašas. Daugelis žmonių vis dar nežino, kaip jį gauti ir kaip juo naudotis. El. paslaugoms gauti galite naudotis vienu iš  išvardintų el. parašo variantų:

Mobilusis el. parašas. Turite nuvykti į savo mobiliojo ryšio operatoriaus („Telia“, „Bitė“, „Tele2“, „Teledema“) saloną ir įsigyti SIM kortelę, turinčią mobilaus parašo funkciją.  Įsidėję į telefoną išduotą SIM kortelę, galėsite pasirašyti el. parašu turėdami vien tik mobilų telefoną.
Su mobiliuoju el. parašu galėsite ne tik pasirašyti prašymus paslaugai suteikti, bet ir jungtis praktiškai į visų Lietuvos bankų el. bankininkystės sistemas (nebereikės turėti ir nešiotis slaptažodžių kortelės ar slaptažodžio generatoriaus);

Asmens tapatybės kortelė. Nuo 2009 metų Lietuvos Respublikos piliečiams išduodamos lustinės asmens tapatybės kortelės su elektroniniu parašu. Jei Jūsų asmens tapatybės kortelė išduota iki 2009 metų, naują asmens tapatybės kortelę galite užsisakyti artimiausioje Migracijos tarnyboje (http://www.migracija.lt). Kad pasirašytumėte kortele, reikės papildomai įsigyti lustinių kortelių skaitytuvą ir į kompiuterį įdiegti specialią programinę įrangą;

El. parašas USB laikmenoje. VĮ Registrų centras ir UAB „Skaitmeninio sertifikavimo centras“ išduoda el. parašus lustinėse kortelėse ir saugiose USB laikmenose. Kad pasirašytumėte kortele, reikės papildomai įsigyti lustinių kortelių skaitytuvą ir į kompiuterį įdiegti specialią programinę įrangą; kad pasirašytumėte USB laikmena, reikės į kompiuterį įdiegti specialią programinę įrangą.

Yra ir gerų naujienų – nuo šių metų vasario 1 d. atšauktas reikalavimas pasirašyti prašymus kvalifikuotu elektroniniu parašu šioms teikiamoms el. paslaugoms:

  1. Pažymos apie deklaruotą vietą arba apie įtraukimą į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą išdavimas.
  2. Pažymos gyvenamosios patalpos savininkui (-ams) apie jam nuosavybės teise priklausančioje gyvenamojoje patalpoje savo gyvenamąją vietą deklaravusius asmenis išdavimas.

Jei turite klausimų apie el. paslaugas ir jų teikimą, prašome kreiptis į Akmenės rajono savivaldybės administracijos ,,vieną langelį“, Bendrojo skyriaus specialistę Liną Šnarienę Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. ,  tel. (8 425) 59 707.

Akmenės rajono savivaldybės administracijos informacija

Skaityti daugiau...

Subkategorijos

Darbo laikas

Nepriklausomybės 15a., Naujoji Akmenė