Naujienos
2023 06 02 Naujienos
DUOday 2023 pirmą kartą vyksta ir Naujojoje Akmenėje!
Gegužės 25 - birželio 1 dienomis Lietuvoje jau ketvirtą kartą vyksta DUOday – diena, kai įmonės bei organizacijos visame pasaulyje kviečia žmones su negalia išbandyti naujas profesijas bei darbo roles. Šiais metais iniciatyva vyksta Naujojoje Akmenėje ir dar 18 Lietuvos miestų. Savo jėgas apjungė 24 žmones su negalia atstovaujančios organizacijos ir 147 darbdaviai – nuo prezidentūros iki Palangos gintaro muziejaus.
Šiandien DUOday23 vyko Naujosios Akmenės viešbutyje, kur dalyvavo Romas, ir Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, kurioje lankėsi Vilma.
Naujosios Akmenės viešbutyje Romą maloniai pasitiko direktorė Jolanta Januitienė, kuri papasakojo apie įstaigos vykdomą veiklą. Romas buvo supažindintas su ūkvedžiu ir su juo praleido šią dieną – ruošė erdvę lauke vyksiančiam pasisėdėjimui, stebėjo kaip yra organizuojami darbai, noriai padėjo atlikti viešbučio priežiūros darbus. Dienos pabaigoje Romas džiaugėsi, kad turėjo galimybę susipažinti su atsakingu ir labai reikalingu ūkvedžio darbu.
Vilmos DUOday vyko Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje, čia ją pasitiko bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, kuri bendrai papasakojo apie bibliotekos veiklą, šiuo metu vykdomus projektus, eksponuojamas parodas. Vilma dažnai bibliotekoje lankosi kaip klientė, o šiandien džiaugėsi sudaryta galimybe susipažinti su tiesioginiu bibliotekininkės darbu. DUOday dienoje ji šešėliavo skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkei Kristinai Urniežienei. Vilma džiaugėsi galimybe pamatyti bibliotekininko darbą iš arti.
Tariame didelį AČIŪ Kavinė - viešbutis "Naujoji Akmenė" ir Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka už dalyvavimą DUOday23 dienoje, kuri suteikė Vilmai ir Romui galimybę pažinti įvairių sričių profesijų galimybes.
Akmenės rajono socialinių paslaugų namų informacija
***
Projektas „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyvoji integracija“ Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kiemas klegėjo nuo vaikų balsų, aidėjo nuo jaunimo juoko. Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyrius, vaikų erdvė įgyvendina projekto „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyvoji integracija“ numatytą renginį - popietę ,,Draugų dieną”, skirtą Lietuvos ir Ukrainos vaikų draugystei. Susirinkusiuosius pasveikino Akmenės rajono socialinės paramos skyriaus specialistė Nijolė Liaudanskienė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė. N. Liaudanskienė ir Z. Sinkevičienė supažindino su vykdomu projektu, palinkėdamos vaikams sveikatos, gerų draugų ir gražios ateinančios vasaros. Skambėjo linksma muzika, lietuvių liaudies dainos, sukosi lietuvių liaudies rateliai, smagiai trypė šokančiųjų kojos. Projekto dalyviai pasiskirstę į komandas rungėsi aštuonių estafečių varžybose. Vaikai šokinėjo klases, bėgo pagal zigzagus, skubėjo su maišais, varė kamuoliukus su lazdomis, nešė šaukštuose kiaušinius, šokinėjo per virvutę ir bėgo aplink kliūtis. Po smagios aktyvios sporto veiklos, popietės dalyviai, susėdę kiemelyje ant sėdmaišių, varžėsi viktorinoje, kurią vedė Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkės Jūratė Vaškelienė, Kristina Urniežienė, Dalia Jencienė, apie Lietuvą ir Ukrainą. Pasitarus tarpusavyje komandose visi klausimai buvo atsakyti. Popietė baigėsi, bet vaikų noras lenktyniauti, žaisti buvo neišsemiamas. Renginys baigėsi draugiškais pasikalbėjimais, pasivaišinimais gaiviaisiais gėrimais bei lietuviškais ir ukrainietiškais skanumynais. Vaikai džiaugėsi iškovotais prizais.
Zita Sinkevičienė
Viešosios bibliotekos direktorė
Jūratės Vaškelienės nuotraukoje centre: Akmenės rajono socialinės paramos skyriaus specialistė Nijolė Liaudanskienė Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvės bibliotekininkė Dalia Jencienė su projekto dalyviais.
***
Skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ kviečia atrasti knygas, kurios (pa)tinka
„Skaitymas tau tinka!“ – šių metų šūkiu tikina Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešosios bibliotekos, ir vėl skelbiančios kasmetinį, jau aštuntąjį, skaitymo iššūkį „Vasara su knyga“.
Atėjus vasarai džiaugiamės saulės spinduliais, gyvename džiugiomis emocijomis, matuojamės akinius nuo saulės, maudymosi kostiumus ir skrybėles. Skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ šiemet kviečia pasimatuoti skaitymą ir knygą! Esame įsitikinę: skaitymas tau tinka! Juk 2022 m. į skaitymo skatinimo akciją „Vasara su knyga“ įsitraukė per 30 tūkst. dalyvių, iššūkį įveikė net 22 698 dalyviai, ir jų skaičius kasmet auga.
Skaityk kaimo, miestelio, miesto ar didmiesčio bibliotekoje
Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. vykstanti skaitymo skatinimo akcija priimti iššūkį kviečia įvairaus amžiaus ir įvairiais formatais skaitančius dalyvius. Akciją „Vasara su knyga“ koordinuoja Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Vilniaus apskričių viešosios bibliotekos bei Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis. Taigi, priimti ir įveikti iššūkį padės artimiausia biblioteka.
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos prezidentės Danguolės Abazoriuvienės įsitikinimu, „Iššūkis „Vasara su knyga“ – puiki priemonė, stiprinanti ryšį su knyga, su kitu žmogumi, skatinanti visuomenės įsitraukimą į skaitymą. Tai tarsi savotiškos varžytuvės, turinčios kilnų tikslą – telkti bendruomenę, skatinančios tobulėti. Smagu, kad į šią akciją įsitraukia vis daugiau kaimiškųjų vietovių skaitytojų. Skaitantis žmogus yra gražesnis, sveikesnis ir emociškai stabilesnis, gebantis įveikti ne vieną iššūkį“.
Ką skaityti?
Šiemet akcija pateiks naujovę – skaityti kvies ir įdomiausių bei mylimiausių knygų pasiūlymais dalysis net trys skaitymo ambasadorės, trys menininkės: vaikų amžiaus grupės ambasadorė – Sigutė Ach, paauglių – Ilona Ežerinytė ir suaugusiųjų – Jurga Šeduikytė. „Skaitymas man siejasi su laisvu laiku. Fantazijai išsiskleisti reikia erdvės“, – teigia J. Šeduikytė, ir argi tai nėra puiki galimybė būtent šiai vasarai? O ką ji patartų visai neskaitantiems? „Galite apsiauti bėgimo batelius, įsikišti ausines ir pradėti nuo audioknygos. Arba paprašyti skaitančio draugo, kad duotų paskaityti jam labiausiai patikusią knygą. Man dar labai patinka nueiti į šviežiomis knygomis kvepiantį knygyną ir užklausti, ką rekomenduotų pardavėja. Aišku, prieš tai papasakojus jai, ką pats mėgsti gyvenime ir ko ne“, – siūlo dainininkė, kompozitorė, aktorė ir rašytoja J. Šeduikytė, jau ne pirmus metus raginanti priimti vasaros skaitymo iššūkį.
Skaitymo ambasadorės knygų rekomendacijas pateiks vasaros pradžioje interneto svetainėje www.vasarasuknyga.lt bei „Vasara su knyga“ „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.
Penkios užduotys
Dalyvauti vasaros skaitymo akcijoje paprasta: užsiregistruok svetainėje www.vasarasuknyga.lt ir perskaitęs (-iusi) knygas suvesk jų pavadinimus. Jeigu reikia, paprašyk bibliotekininko pagalbos. Štai kokias užduotis prisieis įveikti nusprendusiems priimti iššūkį:
- Perskaityk knygą, kurios pavadinime minimas vietovardis (skaitytojų pasiūlyta užduotis)
- Perskaityk knygą, kuri buvo ekranizuota
- Perskaityk fantastinę knygą
- Perskaityk negrožinę knygą
- Perskaityk knygą apie laisvę
Be skaitymo ambasadorių rekomendacijų, akcijos interneto svetainėje bei socialiniuose tinkluose bus skelbiami ir bibliotekininkų rekomenduojamų knygų sąrašai pagal kiekvieną užduotį.
***
***
***
***
TARPTAUTINIS „POEZIJOS PAVASARIS“ AKMENĖS KRAŠTE
Nuo 1965 metų Tarptautinis „Poezijos pavasaris“ keliauja per Lietuvą, ir per pasaulį, džiugindamas gaivia poezijos versme.
Į Akmenės rajono savivaldybės viešąją biblioteką atvyko Tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2023“ poetai, poetės, aktorės, Akmenės krašto literatai, dainuojamosios poezijos kūrėjai, kurie pasidalino savo kūrybą.
Šio renginio organizatoriai yra Lietuvos rašytojų sąjunga, Rašytojų klubas, Viešoji biblioteka. Renginio organizatorė Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė pasveikino svečius, poetus, literatus, skaitytojus su Tarptautine „Poezijos pavasario“ švente, palinkėjo prasmingos poezijos skaitymo. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė Kristina Urniežienė pristatė poetus, supažindino su poetų kūryba. Tarptautinėje „Poezijos pavasario 2023“ šventėje dalyvavo ir savo kūrybą pristatė:
Tadas Žvirinskis – poetas, prozininkas, vertėjas. Rašo eilėraščius, prozą, verčia iš anglų, lenkų ir ukrainiečių kalbų. Kūrybinį kelią pradėjo studijų metais. Kūryba publikuota periodiuose leidiniuose „Keturiuose vėjuose“, „Nemune“, „Literatūroje ir mene“, „Metuose“, „Duryse“, „Naujojoje Romuvoje“, „Šiaurės Atėnuose” ir „Poezijos pavasario“ almanachuose. Nuolat dalyvauja Poezijos pavasario ir Poetinio Druskininkų rudens renginiuose. Tado Žvirinskio kūryba versta į anglų, lenkų, rusų ir ukrainiečių kalbas. Pagal jo tekstus sukurta dainų ir vaizdo klipų. Lietuvos rašytojų sąjungos narys – nuo 2014 m., LATGA narys – nuo 2020 m. Yra išleidęs poezijos knygas: „Dvynys“, „Sakyk: nebūtis“, „Menaechmi: poezija / kartu su Tomu Bakšiu“, „Dievas & aš“, „Jalmos serbentai“, „Užrašai ant receptų“, „Sunki knyga“, „Sonetariumas“. 2019 m. paskelbtas Zikaro namų Vyčių (Poezijos pavasaris 2019) ir už eilėraščių rinkinį „Sunki knyga“ (Vilnius: Naujosios Romuvos fondas, 2018) apdovanotas Gvido Latako medaliu.
Rūta Mikulėnaitė-Jonuškienė – poetė, rašytoja, žurnalistė. Poetės eilėraščiai buvo publikuoti respublikinėje spaudoje, literatūros almanachuose. Šiaudinių sodų, paukštelių pynėja. Darbus eksponavo Amerikoje, Pietų Korėjoje, Italijoje, Latvijoje, Baltarusijoje ir kitus. Lietuvos rašytojų sąjungos narė – nuo 2003 m. Išleido šias poezijos knygas: „Smilgos paukštis“, „Žalčio sesuo“, „Takažolės laiškai“, Kaip iš grumsto žolė“ eilėraščiai ir miniatiūros (kartu su A. Misiukaite-Driskiuviene, M. Stundžia), „Papartynų aitvaras“. 2001 m. apdovanota Utenos rajono savivaldybės Kultūros ir meno premija už eilėraščių knygą „Žalčio sesuo“, 2015 metais poetei įteikta Antano Miškinio literatūrinė premija už eilėraščių rinkinį „Papartynų aitvaras“.
Simonas Bernotas – poetas, vertėjas. Poezijos konkursų ir skaitymų laureatas, 2016 metų „Varpų“ literatūrinės premijos prizininkas. Jo poezija yra išleista įvairiuose literatūros žurnaluose bei poezijos rinkiniuose. 2019 metais išleido poezijos knygą „Reivas“, kuri Kultūros Tarybos apdovanota Geriausio debiuto prizu. Poeto Simono Bernoto poemos buvo išverstos į anglų, vokiečių ir rusų kalbas.
Sonata Paliulytė – poetė, vertėja, aktorė. Baigė Jono Jablonskio vidurinę mokyklą Kaune. 2002 m. kaip poetė debiutavo žurnale „Metai“. Poetės eilėraščių ir poezijos vertimų įtraukta į įvairias antologijas, almanachus („Poezijos pavasaris“, „Žiemos žodžiai“, „Poezijos signalai“, kitur), publikuota Lietuvos ir užsienio literatūriniuose leidiniuose, išversta į anglų, albanų, čekų, kinų, lenkų, portugalų, slovėnų, švedų ir kitas kalbas. Yra išleistos šios poezijos knygos: „P.S.“, „Still Life“, „Sonatos“. Poetė Sonata Paliulytė apdovanota 2005 m. Jaunojo Jotvingio premija už poetinį debiutą, 2013 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos valstybės stipendija, 2014 m. Salomėjos Nėries literatūrinė premija už knygą „Sonatos“.
Nida Timinskaitė – poetė, aktorė, dramaturgė, vertėja. Poetės kūryba buvo publikuojama kultūrinėje spaudoje „Literatūroje ir mene“, „Šiaurės Atėnuose“, „Naujojoje Romuvoje“ ir kt. 2020 metais išleista pirmoji eilėraščių knyga „Tartum“, iliustruota pačios autorės piešiniais.
Mindaugas Valiukas – poetas, prozininkas, dramaturgas, dainų autorius ir režisierius. Pirmasis poezijos rinkinys „Mėnulio keramika“ apdovanotas Z. Gaidamavičiaus-Gėlės premija kaip geriausias metų debiutas. Vėliau išleido eilėraščių rinkinius: „Vogta vinis“ (2003), „Dambrelis“ (2006), 2005 m. išleido pjesių rinkinį „Kreatyvo mirtis“. Kūryba (poezija, proza, dramaturgija) buvo periodiškai publikuota įvairiuose respublikos ir užsienio periodiniuose leidiniuose.
Renginyje dalyvavo Akmenės ir Mažeikių krašto literatai:
Kęstutis Krencius – poetas, dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narys, Akmenės rajono literatų klubo „Žiemgalija“ narys, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas. Yra išleidęs šias poezijos knygas „Ateik tu lietui lyjant“, „Prisėsiu aš prie balto lapo“, „Nežadinki tylos“, „Aš gimtinės glėby“. Aktyviai dalyvauja Viešosios bibliotekos ir jos filialų literatūriniuose renginiuose. Išleisti kompaktiniai diskai. Poetas, visuomenininkas savo kūryba džiugina skaitytojus visoje Lietuvoje. Jo kūryba, eilės, dainuojamoji poezija skirta Lietuvai, gimtinei, tėvų namams, mamai, tėvui, gamtai. Poeto kūryba publikuojama rajoniniame laikraštyje „Vienybė“ periodiniame leidinyje „Gintaro gimtinė“ Akmenės krašto literatų almanache „Žiemgalijos užrašai 3 d.“, literatūriniame almanache „Poezijos keliai veda į Lietuvą“, „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“.
Gražina Blinkinienė – poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, Akmenės rajono literatų klubo „Žiemgalija“ narė. Poetė išleido įrašų knygą „Širdies sodas“, „Laiko begalinė upė“, eilėraščių knygą „Ant atminimų tako“.
Vitalija Žakienė – poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, Akmenės rajono tarybos narė, Akmenės rajono literatų klubo „Žiemgalija“ narė. 2020 metais išleido poezijos knygą „Iš vieno gyvenimo“.
Liucija Jagielienė – poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė. Poetė yra išleidusi šias knygas: „Kito kranto beieškant“, „Nuo rugsėjų saulės iki paskutinio skambučio“, pedagoginė proza „Tas baltas gerumas“, „Vakaro laiškai mylimam žmogui“, „Gyvenimo žiedai“, „Paukšteli mano širdies“ ir kitas knygas.
Aurelija Gerulskienė – poetė, bibliotekininkė. Kūryba publikuojama Viešosios bibliotekos direktorės Zitos Sinkevičienės išleistose knygose „Kūrybos paukštė viršum Tėvynės klonių“, Akmenės krašto literatūros almanachuose.
Irena Viršilienė – poetė. Išleido poezijos knygą „Neramios mano mintys“. Poetės kūryba publikuojama literatūriniame almanache „Poezijos keliai veda į Lietuvą“, „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“ ir kt.
Zita Sinkevičienė - rašytoja, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė, Akmenės rajono literatų klubo „Žiemgalija“ pirmininkė, išleido 19 knygų, literatūrinių bibliografinių, kraštotyrinių rodyklių: „Kūrybos paukštė viršum Tėvynės klonių“, „Nešame eilėraštį per Lietuvą“, „Poezijos keliai veda į Lietuvą“, „Literatūrinio rudens paletė“, „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“, „Žiemgalijos užrašai“ (Akmenės krašto literatūrinis almanachas). Rašo poeziją, esė.
Renginio metu poetai paskaitė savo kūrybos posmų. Poetas Tadas Žvirinskis skaitė eilėraščius iš poezijos knygos „Sonetariumas“: „Su Žemaitija“, „Vėjas“, „Geltonas namas su geltonu balkonu“ ir kt. Poetas, dainuojamosios poezijos kūrėjas Mindaugas Valiukas atliko dainą „Pražydo... “, paskaitė kūrybos posmų „Akmuo“, „Tau nebereikia .....“ ir kt. Poetė Rūta Mikulėnaitė-Jonuškienė paskaitė iš savo kūrybos šių posmų: „Kuršių vandenys“, „Krikštynos“, „Tolimojo nepažįstamo krašto akmenys“, istorinį eilėraštį „Knygnešiams“ ir kt. Poetė Sonata Paliulytė paskaitė eilėraštį, skirtą Mantui Kvedaravičiui, žuvusiam Ukrainoje, „Kreidos sonetas“, „Suktuko sonetas“ ir kt. Poetas Simonas Bernotas paskaitė eilėraščių iš poezijos knygos „Reivas“: „Devintas vanduo nuo kisieliaus“, „Didysis sezono uždarymas“ ir kt. Poetė Liucija Jagielienė poezijos eiles paskaitė iš savo eilėraščių knygos „Paukšteli mano širdies“, kurie skirti gimtinei, Lietuvai. Poetas, dainuojamosios poezijos kūrėjas Kęstutis Krencius dainas skyrė gimtinei, pavasariui, laimei, Lietuvai. Poetė Vitalija Žakienė eilėraščius paskyrė poetui Vytautui Mačerniui, vasarai. Poetė Gražina Blinkinienė deklamavo savo kūrybos eiles, kuriuose skamba žodžiai Lietuvai, gamtai, lietuviškam žodžiui. Poetė Aurelija Gerulskienė poeziją skyrė knygai, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Viešosios bibliotekos direktorė, rašytoja paskaitė savo sukurtą eilėraštį dedikuotą iš Akmenės krašto kilusiam poetui, keliautojui, fotografui Pauliui Normantui.
Tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2023“ svečias, poetas Tadas Žvirinskis Viešajai bibliotekai padovanojo „Poezijos pavasaris 2023“ almanachą. Savo išleistas knygas Viešajai bibliotekai padovanojo R.Mikulėnaitė-Jonuškienė - „Takažolės laiškai“, „Papartynų aitvaras“, Nida Timinskaitė - „Tartum“, Tadas Žvirinskis – „Manuscriptum discipuli“.
Viešojoje bibliotekoje buvo parengta ir eksponuojama spaudinių paroda „Žydintys poezijos pavasario posmai“, kurioje atsispindėjo poetų, rašytojų kūryba. Informacija šiai parodai buvo renkama iš knygų, įvairių publikacijų, literatūrinių žurnalų, periodinių leidinių „Metai“, „Literatūra ir menas“, „Varpai“.
Tarptautinė „Poezijos pavasario“ šventė tęsėsi ir Ventos miesto filiale. Šventėje savo poeziją, skirta gimtinei, skaitė poetė Irena Viršilienė. Ventos miesto bibliotekoje po įvykusios Tarptautinės „Poezijos pavasario“ šventės savo naują poezijos knygą „Santūrumo upė“ skaitytojams pristatė kraštietis, poetas, socialinių mokslų daktaras Povilas Kuprys-Venta.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo poetams, poetėms, dainuojamosios poezijos kūrėjams už poezijos eiles, dainuojamąją poeziją, kurios sušildė visų susirinkusiųjų širdis, įteikė suvenyrus.
Zita Sinkevičienė
Viešosios bibliotekos direktorė
Jūratės Vaškelienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: poetas Tadas Žvinickis, poetė Rūta Mikulėnaitė-Jonuškienė, Viešosios bibliotekos direktorė, rašytoja Zita Sinkevičienė, poetė Aurelija Gerulskienė, poetė Nida Timinskaitė, poetė Gražina Blinkinienė, poetė Liucija Jagielienė, Akmenės rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Janina Rekašienė, poetas Simonas Bernotas, poetas Mindaugas Valiukas, poetė Sonata Paliukytė, poetas Kęstutis Krencius, poetė Vitalija Žakienė, Kruopių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Rima Urmonienė ir kiti renginio dalyviai.
***
Tarptautinei Vaikų gynimo dienai skirtas renginys „Vaikai stebuklais auga“
Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje
„Vaikai stebuklais auga,
Užauga dideli ir stiprūs
Ir laimingi
Stebuklų šalyje pabuvę
Kuri vadinasi vaikystė...“
(poetė Aurelija Gerulskienė)
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvės bibliotekininkė Aurelija Gerulskienė pakvietė bibliotekos skaitytojus, lankytojus į žaismingą renginį „Vaikai stebuklais auga“, skirtą Tarptautinei Vaikų gynimo dienai. Šventėje dalyvavo Naujosios Akmenės ikimokyklinio ugdymo mokyklos „Atžalynas“ skyriaus auklėtiniai vadovaujami Gražinos Vozbinienės. Vaikai parodė muzikinį spektaklį „Drugelio diena“. Į stebuklų šalį visus nuvedė iliuzionistas Dainius Sarapinas.
Renginio dalyvius su Tarptautine vaikų gynimo dieną pasveikino Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, palinkėdama prasmingo knygų skaitymo, gerų atostogų ir ramios, taikios vasaros.
Aurelija Gerulskienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvės bibliotekininkė
Nuotr.: Kristinos Urniežienės
***
Ir vėl į biblioteką
„Nors ir esam buvę, nors ir lankomės, bet vis tiek norime į biblioteką...“. Šie, mokytojos Lijanos Burgienės žodžiai labai malonūs bibliotekininko širdžiai, nes supranti, kad ir mes, bibliotekininkai, bibliotekos, esame svarbūs, esame reikalingi. Daug ką galime papasakoti, nuvesti spindulingais knygų keliais, parodyti knygų įvairovę ir didžiausias džiaugsmas matyti susidomėjimą vaikų akyse, atsakinėti į įvairiausius klausimus. Šį kartą knygų keliais keliavo vaikai iš „Saulėtekio“ progimnazijos 2 C klasės su mokytoja Lijana Burgiene. Sėkmės Jums ir kuo įdomesnių knygų Jūsų kelyje.
Tekstas ir nuotrauka
Aurelijos Gerulskienės
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkės
***
Lietuvos bankas kviečia: būk taupus – iškeisk centus!
Daugiau kaip 2 mln. eurų vertės 1 ir 2 euro centų monetų esame pametę. Kasmet prarandame apie trečdalį milijono eurų. Apyvartoje esančiomis monetomis net 3 kartus apjuostume Lietuvą! Lietuvos bankas drauge su bibliotekomis gegužės mėnesį skatina būti taupesnius ir primena grąžinti šias monetas į pinigų apyvartos ciklą: naudoti mokant už prekes ir paslaugas arba atnešti iškeisti į Lietuvos banko kasas.
Viena iš Lietuvos banko funkcijų – užtikrinti visuomenės aprūpinimą grynaisiais pinigais, kad pinigų ciklas vyktų sklandžiai ir niekada nenutrūktų. Tačiau grynųjų pinigų statistika rodo, kad 1 ir 2 euro ct monetos, priešingai nei kitos, iškrinta iš apyvartos rato vos į jį patekusios. Paprastai kitos monetos yra naudojamos 20–30 metų.
Didžioji dalis 1 ir 2 centų monetų panaudojamos mokėjimams vos vieną kartą – net du trečdaliai į apyvartą išleistų 1 ir 2 euro centų monetų į Lietuvos banką negrįžta (kitų monetų negrįžta tik trečdalis). Monetos pametamos arba nugula mūsų taupyklėse, kišenėse, stalčiuose, automobiliuose, fontanuose. Kadangi 1 ir 2 euro centų monetos reikalingos grąžai atiduoti atsiskaitant prekybos vietoje, Lietuvos bankas turi jas nuolat kaldinti ir leisti į apyvartą.
11 traukinio vagonų – tiek apyvartoje smulkiųjų monetų. Jos sveria 770 tonų. Kasmet šių monetų kiekis apyvartoje padidėja 80 tonų, arba 1 traukinio vagonu.
1 ir 2 euro centų monetoms kaldinti, transportuoti, tvarkyti naudojami ištekliai, išskiriama tarša, atliekos. Šias monetas pagaminti kainuoja daugiau nei jų vertė. Prarandame ne tik finansines lėšas, bet ir laiką, kurį skiriame smulkioms monetoms suskaičiuoti.
Airija, Belgija, Italija, Nyderlandai, Suomija ir Slovakija – šios šešios euro zonos valstybės jau yra išsprendusios 1 ir 2 euro ct monetų naudojimo keliamas problemas. Šiose šalyse tais atvejais, kai atsiskaitoma grynaisiais pinigais, taikomas galutinės pirkinių krepšelio sumos apvalinimas. Taip nebelieka poreikio atiduoti grąžą smulkiomis monetomis. 63 proc. Lietuvos gyventojų pritartų 1 ir 2 euro centų monetų atsisakymui euro zonoje bei galutinės pirkinių krepšelio sumos apvalinimui.
Lietuvos bankas primena, jei turite sukaupę 1 ir 2 euro centų monetų, jas galite:
- naudoti mokėjimams už prekes ir paslaugas, atsiskaitydami grynaisiais pinigais;
- atnešti į Lietuvos banko kasas Vilniuje ir Kaune iškeisti į kito nominalo monetas ar banknotus;
- iškeisti komercinių bankų skyriuose.
Daugiau informacijos: www.lb.lt/1-2-centai
Prie iniciatyvos prisideda Savivaldybių viešųjų bibliotekų, Mokyklų bibliotekų asociacijos, Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, Lietuvos bibliotekininkų draugija.
Žinutė socialiniams tinklams:
Daugiau kaip 2 mln. eurų vertės 1 ir 2 euro centų monetų esame pametę. Kasmet prarandame apie trečdalį milijono eurų. Apyvartoje esančiomis monetomis net 3 kartus apjuostume Lietuvą! Lietuvos bankas drauge su bibliotekomis gegužės mėnesį skatina būti taupesnius ir primena grąžinti šias monetas į pinigų apyvartos ciklą: naudoti mokant už prekes ir paslaugas arba atnešti iškeisti į Lietuvos banko kasas.
Plačiau skaitykite: https://www.lb.lt/lt/1-2-centai
Video nuoroda: https://www.youtube.com/watch?v=eQTn2el5AXs
Lietuvos banko informacija
***
Augo su žemaitiu kalbo
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko Neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio popietė ,,Augo su žemaitiu kalbo“. Popietėje dalyvavo rašytoja, poetė, tapytoja, gamtos mylėtoja Irena Stražinskaitė - Glinskienė, viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė, Akmenės krašto Simono Daukanto žemaičių draugijos pirmininkė Raimonda Gaubytė , Trečiojo amžiaus universiteto lankytoja Aldona Kriaučiūnienė. Rašytoja atsivežė parodėlę savo parašytų ir išleistų knygų: ,,Dievo karvytė“ (2017), ,,Žaltiūm Žemė“ (2019), ,,Edeno moteris“ (2020), ,,Trupintas pyragas“ (2020), ,,Augo so žemaitiu kalbo“ (2023), ,,Boružėlės pasakėlės“ (2023). Knyga ,,Augo su žemaitiu kalbo“ vaikams jau žinoma, nes vaikai anksčiau buvo garsiai skaitę būrelio popiečių metu. Viešnia Irena Stražinskaitė – Glinskienė pasipuošusi žemaitiškais rūbais, papasakojo apie žemaitiškų rūbų ypatumus, žemaičių kalbos istoriją, mokė vaikus tarti žemaitiškus žodžius, skaityti žemaitiškai. Vaikams buvo įdomu dalyvauti edukaciniame užsiėmime ,,Augo su žemaitiu kalbo“, kuriame popietės dalyviai žaidė žaidimus, dainavo lopšinę, klausėsi žemaitiškos pasakos, žaidė žemaitiškų žodžių varžytuves, džiaugėsi prizais. Susitikimą lydėjo gražus, šiltas bendravimas, gera nuotaika ir didelis susidomėjimas rašytojos Irenos Stražinskaitės – Glinskienės pasakojimais. Rašytoja Viešajai bibliotekai padovanojo dvi savo knygas – „Žaltium Žemė“, „Augo so žemaitiu kalbo“.
Dalia Jencienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė, NVŠ teikėja
Nuotrauka Aurelijos Gerulskienės
***
Raudonojo Kryžiaus Tarptautinei dienai paminėti Lietuvos Raudonojo Kryžiaus savanorių komanda leidžiasi į kelionę po Lietuvą, kurios tikslas aplankyti visas 60 Lietuvos savivaldybių.
Turo tikslas - susipažinti su miestų gyventojais visoje Lietuvoje, pakviesti prisijungti prie Raudonojo kryžiaus veiklos, papasakoti apie savanorystę ir paskatinti nebijoti kreiptis pagalbos ištikus bėdai.
Susitikimas vyks gegužės 12 d. 16:04 val., L. Petravičiaus a. 2, Naujoji Akmenė.
Kviečiame dalyvauti!
Akmenės rajono savivaldybės informacija
Skaityti daugiau...Subkategorijos
Darbo laikas
V. Kudirkos g.9, Naujoji Akmenė