Naujienos

2020 09 28 Naujienos

ypatingieji AKMENE plakatas 1

***

Mažųjų apsilankymas bibliotekoje

Ventos miesto bibliotekoje lankėsi Ventos gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Berželis“ priešmokyklinukų grupė „Pelėdžiukai“ su mokytoja Asta Jankauskiene. Vaikams buvo papasakota apie biblioteką, supažindinta kiek knygų „gyvena“ mūsų miesto bibliotekoje, parodytos didžiausia ir mažiausia bibliotekoje esančios knygos. Buvo pristatytos spaudinių parodos, skirtos vaikams: „Vėl šypsosi spalvotas rudenėlis” ir „Mums parūpo raidės jau“. Vaikai buvo pakviesti pažiūrėti ir aptarti Ventos socialinės globos namų bendruomenės darbų parodą, skirtą įstaigos  75 – tam jubiliejui paminėti. Mažiesiems pasidžiaugus ir pavarčius knygeles, buvo parodytas filmukas  „Stebuklingos skraidančios Moriso Lesmuro knygos“.

                                                                                                            Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė

v1 v2

***

Išvažiuojamasis seminaras, skirtas Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams ir
Onos Šimaitės 50 – osioms mirties metinėms paminėti

Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos darbuotojos, skaitytojai, bendruomenės nariai ankstų rugsėjo 26 – osios rytą, išvykome į Vilnių. Apsilankėme Vilniaus universiteto bibliotekoje. VU biblioteka – seniausia Lietuvos akademinė biblioteka. Ją 1570 m. įkūrė jėzuitai. Tai viena iš nedaugelio Europos bibliotekų, veikiančių tame pačiame pastate, kuriame įsikūrė. Buvo įdomu išgirsti apie biblioteką bei sužinoti, kokią įtaką jai turėjo istoriniai įvykiai. Ekskursiją vedė puiki gidė, kuri išsamiai papasakojo Vilniaus universiteto istoriją. Pirmiausia lankėmės Baltojoje salėje (observatorijoje). Salėje turėjome galimybę susipažinti su išlikusiais senosios observatorijos teleskopais ir kitais įrengimais. Atvirame fonde daugiau nei 2 tūkst. leidinių – lingvistiniai, daugiakalbiai žodynai ir specialiosios enciklopedijos. Lankėmės Joachimo Lelevelio salėje. Skliautuota J. Lelevelio salė yra bibliotekos trečiame aukšte, šalia Istorijos šaltinių skaityklos ir tiesiai virš universiteto rektoriaus kabineto. Salė mena jėzuitų laikus, kai čia buvo koplyčia. Šioje salėje yra beveik tūkstantis leidinių, susijusių su Joachimo Lelevelio biografijos, mokslinės ir kūrybinės veiklos tyrimais. Taip pat leidiniai apie Vilniaus universiteto istoriją.  Turėtoje neeilinę galimybę apsilankyti Rektoriaus auloje, kuri išsiskiria Antano Kmieliausko freska, kuri skirta universiteto 400 metų jubiliejui. Ji vaizduoja to meto žmonių gyvenimą ir atspindi Lietuvos liaudies meną.
Pasivaikščiojome po Universiteto kiemelius. Simono Daukanto kiemelyje 2004 m. balandžio 9 d. atidengta memorialinė lenta, skirta Onai Šimaitei atminti, skelbianti, kad 1940 – 1944 m. O. Šimaitė dirbo VU bibliotekoje ir palaikė ryšius su Vilniaus geto kaliniais, gelbėjo ir rėmė žydus. VU komunikacijos erdvėje atidengtas dailininko Modesto Saukaičio nutapytas portretas Onai Šimaitei. Gidė išsamiai papasakojo apie O. Šimaitės asmenybę ir nuopelnus. Apsilankėme Vilniaus Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčioje, kurioje yra galingiausi vargonai Lietuvoje. Aplankėme Gedimino pilį. Susipažinome su pilies bokšto ekspozicija.
Grįždami užsukome į Panevėžį, Juozo Miltinio palikimo studijų centrą. Tai legendinio XX a. režisieriaus, mūsų kraštiečio, Juozo Miltinio autentiška namų erdvė, kurioje saugoma unikali dokumentinė ir istorinė medžiaga. Visas J. Miltinio palikimas: asmeninė biblioteka, rankraščių, dailės kūrinių kolekcija, repeticijų garso įrašai, videoteka, nuotraukos, asmeniniai daiktai. Centre veikia J. Miltinio gyvenimą ir kūrybą atspindinti ekspozicija, sukurianti teatro aplinkos įspūdį.
Dėkojame Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracijai už pagalbą organizuojant išvažiuojamąjį seminarą.

Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos
vadovė Irena Virkutienė,
 bibliotekininkė Diana Lensbergienė

DSC 0321

DSC 0372  kopija

***

„RUDENS STIPRYBĖS – VAISTAŽOLIŲ ARBATOS“ 

Ruduo išbandymų metas iš gamtos prieglobsčio į miestus grįžusiems gyventojams. Vasarą puoselėtą žmogaus ir gamtos ryšį – tarytum gerai sustyguotą instrumentą – rudenį vėl išderina dargana, tamsa, niūresnės mintys ir pirmieji šalčiai. Nuo sezoniškumo nepabėgsim – mūsų organizmas jautriai reaguoja į kiekvieną gamtos virsmą, tačiau pati gamta mums palieka tūkstantį užuominų, kaip išsaugoti vasarą savo kūne ir dvasioje. Tam nereikia sudėtingų medicininių receptų ir brangių dirbtinių preparatų – pačios efektyviausios priemonės dažnai yra ir pačios paprasčiausios, natūraliausios ir pigiausios.
2020-ieji Lietuvos Respublikos seimo nutarimu paskelbti Eugenijos Šimkūnaitės (1920 – 1996) metais. Eugenija Šimkūnaitė – gydytoja, žolininkė, etnografė, habilituota mokslų daktarė. Minint 100-ąsias jos gimimo metines buvo pateiktas projektas visuomenės sveikatos rėmimo specialiajai programai „Rudens stiprybės – vaistažolių arbatos“. Rugsėjo 22-ąją dieną Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir Rugsėjo 24-ąją dieną Ventos miesto bibliotekoje vyko susitikimai su žymia Lietuvos žolininke, ekologinio vaistažolių ūkio įkūrėja, žinoma žolelių arbatų gamintoja, mokslinių straipsnių bei knygų bendraautore – Jadvyga Balvočiūte. Žymi žolininkė pravedė paskaitas bibliotekų skaitytojams, lankytojams, svečiams. Susitikimų pradžioje ponia Jadvyga pasidalino savo prisiminimais kas įkvėpė ją domėtis žolelėmis, kaip kilo idėja įkurti savo pačios ūkį. Vėliau pasidalino savo žiniomis, patarimais kaip natūraliomis priemonėmis – žolelėmis galima stiprinti savo sveikatą, imunitetą bei išsigydyti įvairias ligas. Klausytojai turėjo puikią galimybę užduoti jiems rūpimus klausimus dėl savo asmeninių ligų, jų gydymo ir profilaktikos. Vykusios paskaitos tai abipusė nauda tiek klausytojams, kurie sužino apie kiekvieno augalo gydomąsias ir gerąsias savybes, tiek poniai Jadvygai, nes ji džiaugiasi galėdama pasidalinti savo žiniomis ir bent taip prisidėti prie sveikesnio ir ramesnio žmonių gyvenimo. Atsidėkodami už vertingas paskaitas klausytojai patys dovanojo žolininkei savo kurtas dovanas. Po paskaitų pokalbiai ir diskusijos buvo pratęstos prie arbatos puodelio.

Bibliotekininkė edukacinei projektinei veiklai
Kristina Urniežienė

balvoc1

Algimanto Kazlausko nuotraukoje: žolininkė, ekologinio vaistažolių ūkio įkūrėja Jadvyga Balvočiūtė

 balvoc2

Dalios Markulienės nuotraukoje: akimirka iš susitikimo Viešojoje bibliotekoje

balvoc3

Algimanto Kazlausko nuotraukoje: akimirka iš susitikimo Ventos miesto bibliotekoje

 balvoc4

Dalios Markulienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, žolininkė Jadvyga Balvočiūtė, bibliotekininkė Kristina Urniežienė

***

akmenės skelbimas

***

Rugsėjis derlingas padėkomis

Šių metų rugsėjo 17 dieną Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje vyko Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos Metų nominacijų iškilmingas įteikimas, kuriame dalyvavo Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė.

Viešosios bibliotekos direktore Z. Sinkevičienė  parvežė dvi padėkas: Akmenės rajono savivaldybės viešajai bibliotekai už dalyvavimą 2020 metų viešųjų bibliotekų ir jų padalinių (filialų) Metų nominacijos skyrimo konkurse ir  Viešosios bibliotekos Vegerių kaimo filialui už įspūdingą veiklą su vaikais ir jaunimu pripažintam „Biblioteka – geriausias Vaikų ir jaunimo draugas 2019“ nominacijoje.

IMGnominacija

Nuotr. Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė su padėka už dalyvavimą 2020 metų viešųjų bibliotekų ir jų padalinių (filialų) Metų nominacijos skyrimo konkurse, skirta  Akmenės rajono savivaldybės viešajai bibliotekai

dainius Sarapinas

Nuotr. Viešosios bibliotekos Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas Dainius Sarapinas su padėka nominacijoje „Biblioteka – geriausias Vaikų ir jaunimo draugas 2019“ už įspūdingą veiklą su vaikais ir jaunimu 

BIBLIOTEKA – GERIAUSIAS VAIKŲ IR JAUNIMO DRAUGAS

Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracija pateikė paraišką konkursui  nominacijai „BIBLIOTEKA – GERIAUSIAS VAIKŲ IR JAUNIMO DRAUGAS“  Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijai apie Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininką Dainių Sarapiną ir jo veiklą.

2020 metų  rugsėjo mėnesį Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje  buvo įteiktas atminimo ženklas ir padėka.

Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos Vegerių kaimo filiale dirba bibliotekininkas Dainius Sarapinas. Vegerių kaimo filialas – informacijos ir bendravimo centras Vegerių kaime ir aplinkiniuose kaimuose, suteikiantis ir padedantis tenkinti įvairius  informacinius bendruomenės poreikius, leidžiantis naudotis esančia literatūra ir informacija, bibliotekoje kaupiama, tvarkoma  ir saugoma įvairi kraštotyrinė medžiaga apie bendruomenės gyvenimą. Norint kurti išsilavinusią,   besimokančią bei šiuolaikinę visuomenę bibliotekai savo veiklą reikia pagrįsti bendradarbiavimo principais. Biblioteka  negali egzistuoti  viena,  jos  veikla turi būti įvairiapusiška, tada ir bus  platesnis jos lankytojų ratas.

Vegerių kaimo filialo bibliotekininkas Dainius Sarapinas subūrė vaikus, jaunimą į du būrelius, kurie labai populiarūs skaitytojų tarpe. Vienas iš šių būrelių yra „Knygų ligoninė“.           Bibliotekininkas Dainius Sarapinas  žaidimo  forma pasiūlo  „pagydyti“ sergančias knygas. Knygos - nebylūs „ligoniai“ - tai daugybės skaitytojų rankų „nuglostytos“, pasenusios, suplyšusios ir „suskaitytos“ knygelės, kurios kadaise, gal net ir ne vieną dešimtmetį, džiugino skaitytoją  savo spalvingais piešiniais bei tekstais. O štai dabar jos nepelnytai ilsisi, nes skaitytojų žvilgsniai vis dažniau sustoja ties naujomis, spalvingomis ir mažai kieno dar skaitytomis knygelėmis. Tačiau tokios laiko ir žmonių „traumuotos“ knygelės nebūna  pamirštos: joms į pagalbą atskuba patys aktyviausi bibliotekos knygų „gydytojai“: Austėja Šniaukaitė, sesutės Jordana ir Raminta Raudytės, Albina Juknevičiutė, Gabija Sarapinaitė, Mantas ir Egidijus Alejūnai ir kt.

Nežiūrint amžiaus, sutartinai dirbo ir knygų „gydytojai“, ir „slaugytojai“, ir kai kurių vaikų mamos. Prieš pradedant „gydymą“, pirmiausia pasipuošiama pačių pasigamintomis ir specialia simbolika paženklintomis kepuraitėmis, po to pradėdama dirbti: „sunegalavusios“ knygutės buvo atrinktos, apžiūrėtos, įvertinta jų būklė ir paskirtas „gydymas“. O „gydoma“ buvo taip: knygutės klijuojamos, sutvirtinami jų viršeliai, šalinamos dėmės, o labiausiai „suskaitytos“ knygutės aplenkiamos popieriumi ar celofanu.

Taip darbštūs jaunieji knygų „gydytojai“, prikėlė  naujam gyvenimui daugybę jau pamirštų, bet dar laukiančių savo skaitytojo, knygelių. O gražiai sutvarkytos knygelės visada ras kelią į skaitytojo širdį ir, galbūt, uždegs didesnį norą daugiau skaityti, domėtis, šviestis. Štai taip mes ,,gydomos“  knygeles  Vegerių kaimo bibliotekoje Tarptautinę vaikų knygos dieną.

2019 metais balandžio mėnesį Vegerių kaimo biblioteka buvo apdovanota diplomu laimėjus prizą Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus organizuotame konkurse „Kaip švenčiame Tarptautinę vaikų knygos dieną“.

Visais laikais buvo gerbiami žmonės, mokantys kokį nors amatą. Kiekvienas Lietuvos kaimas turėjo savo siuvėją, kalvį, račių, puodžių, pynėją. Laikui bėgant, daugelis profesijų išnyko, - rankų darbą pakeitė mašinos, tik pynimo menas gyvuoja ligi šiol, keldamas mūsų estetinį pasigėrėjimą ir puošdamas buitį.

Tad ir Vegerių kaimo biblioteka, suprasdama profesijų svarbą ir turėdama tikslą amatais sudominti jaunus kaimo žmones, rengia  edukacinius užsiėmimus, kūrybines dirbtuves, kur visi norintys jaunuoliai iš Akmenės krašto atvyksta  išmokti pinti iš vytelių. Susitikimo metu yra  pasakojama apie pynimą, įžymesnius šio meno entuziastus, pabrėžiama, kad nereikia bijoti kruopštaus, daug kantrybės reikalaujančio darbo, nes pynimo menas visada išliks „madingas“, „nesenstantis“. Dirbiniai iš vytelių yra gražūs, estetiški, todėl visada bus paklausūs. Kadangi pinti daiktai yra iš natūralių gamtinių medžiagų, ekologiški, todėl  tokie dirbiniai mielai perkami ir Lietuvoje, ir užsienyje. Tuo pačiu raginama tausoti gamtą, racionaliai naudoti jos išteklius, nes pynimo medžiaga – vytelės, yra iš gamtos.  

Po teorinės dalies ir pintų daiktų parodėlės apžiūros vyksta praktiniai užsiėmimai, kurių metu bibliotekos lankytojai patys mokosi pinti, gyvai domisi šio meno subtilybėmis ir džiaugiasi, galėję nusipinti nesudėtingų dirbinių – suvenyrų.

Vegerių kaimo filiale yra įsikūręs Neformalaus vaikų švietimo būrelis, kuriame vyksta knygų aptarimai, literatūriniai renginiai, knygų pristatymai, netradicinės darbo formos bibliotekoje, užsiėmimai su modelinu  ir t.t. 

Akmenės rajono savivaldybės
viešosios bibliotekos direktorė,
Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų
Sąjungos Garbės narė
Zita Sinkevičienė

Viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja,
Lietuvos bibliotekininkų draugijos
 Akmenės  skyriaus pirmininkė 
Dalė Taraškevičiūtė

veg201

Pintų daiktų paroda

veg202  

Vegerių kaimo biblioteka buvo apdovanota diplomu laimėjus prizą Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus organizuotame konkurse „Kaip švenčiame Tarptautinę vaikų knygos dieną“.

veg203

„Knygų ligoninės“  personalas

veg204 

veg205

veg206

                  Akimirkos iš „Knygų ligoninės“  darbo dienos

***

,,Linos Žutautės išleistoms knygoms jau 10 metų“ – vaikiškų knygų parodos pristatymas

Pakalniškių kaimo filiale rugsėjo 19 dieną įvyko parodos ,,Linos Žutautės išleistoms knygoms jau 10 metų“ pristatymas. Parodos pristatymo metu buvo skaitomos populiariausios rašytojos knygos. Pirmoji autorinė knyga ,, Kakė Makė  ir  Netvarkos nykštukas “ pasirodė 2010 metais. Tarptautinės vaikų ir jaunimo asociacijos buvo pripažinta geriausia knyga  mažiesiems skaitytojams.

Monika Pečauskė
Pakalniškių kaimo filialo
vyr. bibliotekininkė

pakal1 

***

Skaityti daugiau...

Subkategorijos

Darbo laikas

V. Kudirkos g.9, Naujoji Akmenė