Neformalus švietimas
2023 12 04
Išvyka į Akmenės Krašto muziejų
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvės neformalaus vaikųšvietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ būrelio lankytojai vyko į išvyką įAkmenės krašto muziejų. Vaikai susipažino su muziejuje esančiais mūsų krašto praeitį liudijančiais eksponatais, piešinių paroda, drugelių kolekcija. Labiausiai išvykos dalyviams patiko gyvi drugeliai, kurie skraidė ir tūpė ant rankų. Edukaciniame užsiėmime vaikai vėlė vilną, darė žaisliukus ir drugelius. Kiekvienas vaikas susikūrė po savo žaislą ar plaštakę – prisiminimą apie įdomią išvyką.
Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja
***
Edukacinis užsiėmimas- deserto ,,Tinginys“ gaminimas
Vegerių kaimo bibliotekoje įvyko neformalaus vaikų ugdymo būrelio ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje“ edukacinis užsiėmimas-
saldumyno ,,Tinginys“ gaminimas, jo atsiradimo istorija ir degustacija. Susirinkusiems vaikams bibliotekininkas papasakojo apie šio saldumyno atsiradimo istoriją ir kokių produktų reikia, norint pasigaminti šį skanėstą bei darbo proceso eigą. Remiantis istorijos šaltiniais, šis saldumynas, į kurio sudėtį įeina šokoladas, sausainiai, sviestas ir įvairūs priedai atsirado 1853 metais Australijoje. Kaip teigia istoriniai šaltiniai, nesąžiningi verslininkai, kad sumažintų nuostolius, patirtus vežant prekes iš Europos, produktus, kurie jau buvo praradę prekinę išvaizdą ir jau nebetiko parduoti, sumaišė su riešutais ir prastos kokybės šokoladu. Taip atsitiktinai ir ,,gimė“ visų mėgstamas skanėstas ,,Tinginys“. Lietuviško ,,Tinginio“ istorija prasidėjo 1967 metais, kurio gamybos receptas sukurtas taip pat atsitiktinai, bandant virti šokoladą, ir kai įbėrus per daug cukraus, mišinys sutirštėjo. Tuomet norėdama pataisyti šokoladinį desertą, jį ruošusi moteris, kad jis būtų gražus ir reikiamos konsistencijos, mišinio skonį mėgino pagerinti trupintais sausainiais. O skanėstą pavadinti ,,Tinginiu“ nuspręsta todėl, kad jis lengvai ir greitai paruošiamas. Išklausę apie darbo eigą, vaikai kibo į darbą gaminti šį skanumyną. Patys pasigaminę šį saldumyną jaunieji konditeriai su dideliu malonumu valgė jį , užsigerdami daug vitaminų turinčia žemuogių arbata.
Dainius Sarapinas,
Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas
NVŠ teikėjas
***
Simonui Daukantui – 230
Paminėti garsaus istoriko 230 – iąsias gimimo metines, prie NVŠ „Katino Juodžio“ klubo prisijungė ir mūsų savanoriai: Tadas, Austėja ir Rusnė. Austėja paruošė skaidres ir papasakojo vaikams apie S.Daukanto gyvenimą. Iš S.Daukanto lietuvių liaudies pasakų rinkinio „Žemaičių pasakos“ skaitėme pasakas: „Aš pats“, „Ilganosė, storalūpė ir plačiastrėnė“. Rašytojo pasakėčios ir pasakos pasižymi pamokymais įvairaus amžiaus vaikams. Vartėme istoriko parašytą ir labiausiai minėtiną pirmąją lietuvių kultūros istoriją, išleistą Sankt Peterburge 1845 m. – „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių”. Tekstas senovinis, sunkiai skaitomas. Žodžiai „daukantiški“, dažnai nesuprantami, bet vaikai labai smalsūs ir kantrūs – nežinomus žodžius ir citatas rinko, ieškojo paaiškinimo. Išrinktus žodžius rašėme ant lapo su žąsies plunksna, turbūt taip kadaise rašė ir garsusis mūsų kraštietis Simonas Daukantas.
Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės
***
Žygis į Šiaurę su Emiliu iš Lionebergos
Lapkričio 17 d. NVŠ “Katino Juodžio“ klube paminėjome Šiaurės šalių literatūros savaitę. Vakarą skyrėme vienai žymiausių vaikų rašytojų pasaulyje švedei - Astridai Lingren. Ši Šiaurės šalių rašytoja nugyveno ne tik spalvingą gyvenimą, bet parašė ir daugybę knygų, scenarijų ir pjesių vaikams, o jos kūriniai išversti daugiau nei į 95 kalbas. Astrida Lingren sukūrė daugybę unikalių ir žaismingų personažų, tokių kaip Pepė Ilgakojinė, Karlsonas, Ronja, Kalis Bliumkvistas ir kt. O šiemet sukanka jau 60 metų jos sukurtam išdykėliui, neklaužadai Emiliui iš Lionebergos, kuris iki šiol linksmina savo gerbėjus įvairiausiose šalyse.
NVŠ “Katino Juodžio“ klubo vaikams buvo pristatyta rašytojos biografija ir kūryba. Su vaikais aptartos parašytos knygos. Kartu prisiminėme jau gerai pažįstamus herojus ir susipažinome su dar nežinomais. Vaikai pasidalino perskaitytų Astridos Lingren parašytų knygų įspūdžiais, o tada... Tada, visi kartu leidomės į žygį aplankyti Šiaurės šalių. Sužvarbę, kažkur Švedijos kalnuose suręstoje pašiūrėje, žvakių ir žibintų šviesoje skaitėme ištrauką iš knygos „Emilis iš Lionebergos“.
Šiaurės šalių literatūros savaitė - jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kurio tikslas yra puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo. Pagrindinė projekto idėja - tamsiausiu laiku metuose susiburti prie žvakių šviesos, skaityti ir klausytis istorijų iš Šiaurės šalių autorių knygų. Nuo 1998 m. jis vykdomas ir visose Baltijos šalyse. Šių metu tema - „Kalėdos Šiaurėje“.
Džiaugiamės, kad prie Ventos miesto bibliotekos bendruomenės prisijungė Ventos gimnazijos 7 b klasės moksleiviai savanoriai : Austėja, Tadas ir Rusnė, kurie padėjo pasiruošti ir sudalyvavo popietėje vaikams, skirtai Šiaurės šalių literatūros savaitei.
Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės
Būk tolerantiškas
Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje” būrelio popietė ,,Būk tolerantiškas”, skirta Tarptautinei tolerancijos dienai. Popietės dalyviai pokalbio metu, žiūrėdami filmus apie toleranciją aiškinosi kas yra tolerancija, koks žmogus yra tolerantiškas, kam tolerancija yra reikalinga, kaip galime išmokti būti tolerantiškais. Kiekvienas vaikas pasigamino po šių metų Tarptautinės tolerancijos dienos simbolį - žibintą. Būrelio lankytojai garsiai skaitydami T. Dirgėlos knygą ,,Mano tėtis rašo knygą”, kurioje rašoma tikra, pilna gražaus ir šilto bendravimo istorija, piešė tos knygos herojus. Minėdami ,,Šiaurės šalių literatūros savaitę”, popietės dalyviai garsiai skaitė ištrauką iš A. Lindgren knygos ,,Emilis iš Lionebergos”, dalyvavo viktorinoje apie Šiaurės šalių vaikų literatūrą.
Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja
Nuotr. D. Jencienės
***
Bijai vilko – neik į mišką
Vis greičiau temstantys rudens vakarai ir žvarbus, lietingas oras norais nenorais mus apgaubia tamsa ir kažkokia bauginančia paslaptimi. Vieni bijoti bijo, kitiems gi tai patinka, todėl griebia iš lentynų skaityti įvairius, painius detektyvus arba šiurpiai bauginančias siaubo istorijas. Kodėl mes juos skaitome, jei jie apie blogį ir mums kelia baimę? Su NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikais diskutavome, jog žmogui yra būdingas teisingumo jausmas ir norisi, kad gėris galiausiai įveiktų blogį ir „blogiukai“ būtų nubausti. Jei to neįmanoma padaryti gyvenime, tai mums labai svarbu pasiekti teisingumą arba nugalėti blogį bent jau knygose. Prisiminę bloguosius literatūrinius herojus susimąstėme... Ką mums reiškia baimė, kuri yra dažna detektyvinių ir siaubo istorijų palydovė. Kodėl kartais gerai bijoti, o svarbiausia – žinoti, mums paaiškino popietės svečias – Akmenės rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Aušrinė Bumblė. Su pareigūne kalbėjomės apie blogį ir blogus žmones. Vaikai buvo supažindinti kaip netapti prekybos žmonėmis auka, kaip nuo to apsisaugoti ir ką kiekvienas turi žinoti, kad išvengti blogų žmonių pinklių ir netapti jų aukomis. Pažiūrėję moksleivių sukurtą filmuką apie prekybą žmonėmis, vaikai uždavinėjo jiems rūpimus klausimus ir ilgai su pareigūne diskutavo. Susitikimo pabaigoje NVŠ „Katino Juodžio“ klubo vaikus pareigūnė Aušrinė apdovanojo atšvaitais ir palinkėjo išlikti budriais ir atsargiais.
Nuoširdžiai dėkojame bendruomenės pareigūnei Aušrinei, kurios dėka supratome, kad labai svarbu yra žinoti, o kartais gerai ir bijoti, todėl bijai vilko – neik į mišką.
Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė,
NVŠ teikėja
Nuotr.: V.Varanavičienės
***
Aukime sveiki
Viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko Neformalaus vaikų švietimo programos ,,Literatūrinė, kūrybinė, edukacinė veikla bibliotekoje “ būrelio popietė ,,Aukime sveiki“, skirta Europos sveikos mitybos dienai. Popietės dalyviai susipažino su sveika mityba, kiek ir kokių maisto produktų reikia valgyti, kad augtų sveiki. Jaunieji skaitytojai garsiai perskaitė ir aptarė Prano Mašioto knygą ,,Morkos“, ,,Įdomiojoje žinių enciklopedijoje“ perskaitė apie baltymus, angliavandenius ir riebalus, kodėl jie svarbūs organizmui ir kur jų galima rasti. Vaikai žiūrėjo edukacinius filmukus ,,Sveika mityba vaikams“ ir ,,Sveikos mitybos lėkštė“, piešė patinkančius sveikus maisto produktus, kūrė ketureilius apie sveiką maistą. Iš nupieštų piešinių būrelio lankytojai suruošė parodą, kuri papuošė vaikų erdvę.
Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus
bibliotekininkė, NVŠ teikėja
Nuotr. D. Jencienės