2021 02 01 2020 metai
***
Kalėdiniai atvirukai
Kivylių kaimo filiale eksponuojama Kalėdinių atvirukų paroda, kurioje galima pamatyti įvairaus meto atvirukus. Yra dvi kalėdinių atvirukų atsiradimo istorijos: Pirmoji pasakoja, kad 1843 m. anglų verslininkas seras Henris Koulas, norėdamas pasveikint savo tėvus, pažįstamam dailininkui užsakė atviruką. Kita legenda byloja, kad pirmąjį atviruką sukūrė anglų dailininkas seras Dobsonas, ant popieriaus skiautės išreikšdamas meilę savo nuotakai.
Roma Kristinaitienė
Kivylių kaimo filialo
vyr. bibliotekininkė
***
Dokumentinis filmas Akmenės kraštas ir jo žmonės, skirtas Akmenės rajono įkūrimo 70-čiui paminėti !
Peržiūrėti galima youtube kanale >>>
*****
Rašau ir iliustruoju
Gruodžio 15-osios popietę Viešosios bibliotekos ir jos filialų vaikai, dalyvaujantys Neformaliojo vaikų švietimo programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“, bibliotekininkai ir Viešosios bibliotekos administracija ZOOM platformoje dalyvavo nuotoliniame susitikime su rašytoju, knygų iliustratoriumi Kęstučiu Kasparavičiumi. Svečias išsamiai papasakojo apie savo kūrybą, knygų rašymą ir iliustravimą. Susitikimo dalyviai pažėrė aibę klausimų ir į visus išgirdo atsakymus. Nuostabi popietė belaukiant šventų Kalėdų.
Viešosios bibliotekos informacija
Šeštasis stabtelėjimas: „ KŪRYBOS AŠIS SUKOSI“
Padovanokite vaikams naujų knygų ir begalę džiaugsmo!
Jau dešimtą kartą akcija „Knygų Kalėdos“, kurią inicijavo ir toliau globoja Prezidentė Dalia Grybauskaitė, po visą Lietuvą skleidžia žinią – dalinkimės skaitymo džiaugsmu ir dovanokime knygas bibliotekoms bei vaikų dienos centrams. Pasitinkant ir palydint gražiausias metų šventes kartu skaitykime knygas, dalinkimės įspūdžiais ir mintimis prie arbatos puodelio ir nepamirškime tų, kuriems šiuo metu knygų labiausiai trūksta. Paskirkime šį laikotarpį geriems darbams – padovanokite ir pakvieskite savo draugus bei artimuosius padovanoti skaitymo džiaugsmą, naujus atradimus ir turtingą žinių pasaulį Lietuvos vaikams.
Naujų knygų laukia mokyklų bibliotekos ir ,,Gelbėkit vaikus“ organizacijos vaikų dienos centrai. Knygas galite dovanoti atsiųsdami ar atnešdami pasirinktai bibliotekai ar vaikų dienos centrui arba palikdami specialiose akcijos dėžėse, esančiose RIMI parduotuvėse. Daugiau informacijos apie akciją ir renginius sužinosite jus dominančios bibliotekos svetainėje ir socialiniuose tinkluose, taip pat „Knygų Kalėdų“ facebook paskyroje (@knygukaledos).
Pasidalinkite gerąja patirtimi ir su kitais – papasakokite apie dovanojamą knygą socialiniuose tinkluose naudodami grotažymę #KnygųKalėdos.
Akcija vyks iki sausio 6 dienos.
Draugo diena
Lapkričio 29 dieną buvo minima Draugo diena. Draugai, šiuo sudėtingu laikotarpiu, ypač reikalingi. Džiugu, kad ir šiais metais mus pasiekė Akmenės rajono savivaldybės Akmenės gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriau „Gintarėlis“ „Saulučių“ grupės vaikų pagaminti knygų skirtukai, kuriuos išdalinsime mažiesiems bibliotekos skaitytojams. Mažųjų rankytėmis pagaminti skirtukai, kuriuose sudėti šilčiausi linkėjimai, puiki dovana knygas mylinčiam vaikui. Dėkojame auklėtojoms Giedrei Garbaliauskienei ir Rimai Juškuvienei už šią gražią iniciatyvą.
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos informacija
***
SUSITIKIMAS SU KŪRYBA
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) programos „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“ vaikai ir mokytojai pasinaudoję ZOOM programa lapkričio 23 dieną virtualioje erdvėje susitiko ir bendravo su dailininke, rašytoja, knygų iliustratore Sigute Ach. Susitikimo metu vaikai turėjo galimybę ne tik išgirsti dailininkės pasakojimų apie spalvas, tapybą bei vaizduotės lavinimą bet ir pamatyti dailininkės demonstruojamą piešimo techniką. Mūsų viešnia daug papasakojo, daug parodė, atsakė į klausimus ir sukūrė labai gerą, šviesią ir šiltą nuotaiką.
Viešosios bibliotekos informacija
***
„Biblioteka visiems“ – autizmui draugiškos Lietuvos viešosios bibliotekos
Lietuvos viešųjų bibliotekų duris papuošė išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus, nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų ketinimą didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją. Pirmasis žingsnis jau padarytas – bibliotekose vieningai taikomi infrastruktūriniai sprendimai, tobulinamos darbuotojų kompetencijos, kuriamos naujos paslaugos Autizmo spektro (ASS) ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems lankytojams.
Autizmo spektras platus, vis dėlto dažniausios probleminės sritys yra socialinė sąveika, kalbinis ir nekalbinis bendravimas, pasikartojantis elgesys ir riboti pomėgiai. Vaikus su autizmo spektro sutrikimais auginantys tėvai dažnai vengia lankytis viešose vietose, kad nematytų smerkiančių žvilgsnių ir nesulauktų piktų replikų. Vis dėlto, kaip rodo tyrimai, asmenys, turintys autizmo spektro sutrikimų, biblioteką įvardija kaip puikią relaksacijos, edukacijos ir bendraminčių susibūrimo vietą. Apie 90 proc. apklaustųjų teigia, kad bibliotekose lankytųsi dažniau, jeigu šios pritaikytų savo fizinę aplinką.
Bibliotekos kuria saugią aplinką
Dauguma asmenų, turinčių autizmo spektro bei kitų kalbos ir komunikacijos sutrikimų, informaciją geriau supranta ne tada, kai ją girdi, o kai mato, nemėgsta nekonkretumo ir nežinomos aplinkos. Todėl visos Lietuvos viešosios bibliotekos nuo šiol turi parengtas vizualines socialines istorijas ir plakatus, padedančius šiems lankytojams pasiruošti vizitui į biblioteką. Socialinė istorija ir plakatas, kuriuos lankytojai ras bibliotekų interneto svetainėse, leidžia dar prieš atvykstant susipažinti su bibliotekos erdvėmis, taisyklėmis, darbuotojais, kurie čia pasitiks.
Vaikams su autizmo spektro sutrikimais būdingas jautrumas ir reakcija į sensorinius dirgiklius, sukeliančius nerimo, panikos priepuolius. Tad kiekvienai iš viešųjų bibliotekų parengtas specialus rinkinys („sensorinis gesintuvas“), kurį sudaro palapinė bei taktilinės, garsinės ir vizualinės priemonės, padedančios lankytojams suvaldyti kilusį nerimą, nusiraminti ir atsipalaiduoti. Šios priemonės skirtos ne tik autizmo spektro, bet ir kitų kalbos ir komunikacijos sutrikimų turintiems lankytojams.
Už pagalbą ir konsultacijas rengiant šias priemones bibliotekos dėkoja Šiaulių universiteto lektorei, Šiaulių „Ringuvos“ mokyklos spec. pedagogei dr. Margaritai Jurevičienei, asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos narei Barborai Suisse ir asociacijos „Kitoks vaikas“ valdybos pirmininkei Dainai Šiekštelytei-Valkerienei.
Griaukime stereotipus kartu
Barbora Suisse, asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos narė ir žurnalo „Lietaus vaikai“ vyr. redaktorė džiaugiasi bibliotekų proveržiu ir sako, kad vaikus su autizmo spektro sutrikimais auginančioms šeimoms tai yra labai svarbu: „Kaip asociacijos narei ir kaip mamai, auginančiai vaiką su ASS, man džiugu, kad bibliotekos dar plačiau atveria duris bendradarbiavimui. Priemonės ir žinios, kurias nuo šiol turi bibliotekos, yra labai svarbios – tai didelis žingsnis pirmyn, leidžiantis pažinti vaikus su autizmo spektro sutrikimais, domėtis jais ir susidraugauti. Labai svarbu, kad vaikai skatinami ateiti į bibliotekas ir pamėgti knygas. Kartais galvojama, kad vaikai su ASS turi didelių sutrikimų, jie nekalba, neskaito, bet jų yra labai įvairių. Autistiški vaikai mėgsta knygas, jiems patinka skaityti. Labai smagu, kad bibliotekos padeda griauti stereotipus. Tai keičia mąstymą“.
Ne tik ASS turintys asmenys turi išmokti laikytis visuomenėje galiojančių taisyklių – visuomenė taip pat turi mokytis priimti ir suprasti šią socialiai jautrią visuomenės grupę. Tai, kad Lietuvos bibliotekos tampa dar labiau draugiškos žmonėms su autizmo spektro sutrikimais – didelis žingsnis pirmyn, teikiantis vilties, kad gražiu pavyzdžiu paseks ir kitos viešosios įstaigos.
Projektą „Autizmo spektro ir kitų kalbos, komunikacijos ir elgesio sutrikimų turintiems asmenims draugiškų bibliotekų tinklo diegimas“ inicijavo Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka. Jį finansuoja LR kultūros ministerija. Projekto vykdytoja – Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacija. Projekto partneriai: Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, asociacija „Šiaulių lietaus vaikai“. Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.
https://www.bibliotekavisiems.com/
***
Virtuali Dianos Behm paroda „Dabar... ir...visados“
Gyvenimo kelyje tenka sutikti daugybę pačių įvairiausių žmonių. Kartais netikėta pažintis išauga į gražią draugystę ir bendradarbiavimą. Kartais netikėtos pažintys pripildo gyvenimą naujų atradimų, kurių dėka gali gimti ir nauji nuostabūs projektai... Džiaugiuosi pažintimi ir draugyste su Daniele (kaip ją vadinu Stasele) ir dėkoju, kad nors ir virtualiai, supažindino su nuotabia kūrėja, tapytoja Diana Maldeikyte - Behm, kurios akriliniais dažais tapytais, nenusakomo grožio ir paslaptimi dvelkiančiais kūriniais norime pasidalinti ir du Jumis. „Kiekvienas tapytojos kūrinys artimas tos akimirkos nuotaikai. Dianos piešiniai vilioja puošniu, ryškiu koloritu, idealiu gyvybingumu, sukuriančiu artimą ir nuoširdų ryšį su žiūrovu“ – taip apie jos darbus rašo A.Toleikė. Kaip pati Diana sako - „Visa tai ateina iš emocinės, dvasinės ir gyvenimiškos nuotaikos...“. Pristatome virtualią švėkšniškės Dianos Behm tapybos darbų parodą – „Dabar... ir...visados“, kuria galite pasigrožėti Ventos miesto bibliotekos facebook paskyroje.
Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė
ŽURNALISTO, KRAŠTOTYRININKO, PUBLICISTO, AKMENĖS RAJONO GARBĖS PILIEČIO LEOPOLDO ROZGOS VEIKLOS ŠTRICHAI
Viešojoje bibliotekoje parengta kraštotyrinių spaudinių paroda „Žurnalistas, kraštotyrininkas, publicistas, Akmenės rajono Garbės pilietis Leopoldas Rozga“ ekspozicijos lentynoje, kuri skirta žurnalisto, kraštotyrininko, publicisto, Akmenės rajono Garbės piliečiui Leopoldui Rozgai, jo garbingo amžiaus jubiliejinei sukakčiai paminėti.
Leopoldas Rozga gimė 1945 m. lapkričio 15 d. Mažeikių raj. Žemalės kaime.1973 m. baigė Vilniaus valstybinį universitetą, įgydamas žurnalisto profesiją. Nuo1975 m. L.Rozga dirbo Akmenės rajono laikraštyje „Vienybė" (pradžioje - redaktoriaus pavaduotoju, nuo1979 m. - redaktoriumi). Ilgus metus vadovavo Kraštotyros draugijos Akmenės skyriui. Jo iniciatyva ir didžiulėmis kūrybinio darbo pastangomis Papilėje atidarytas Simono Daukanto memorialinis muziejus. Leopoldas Rozga rūpinosi krašto muziejaus įkūrimu ir jam sukauptos medžiagos sisteminimu. Jis yra parengęs rajono teritorijoje buvusių ir jau išnykusių kaimų istorijas, jas publikuoja „Vienybės" laikraštyje. Čia dažnai pasirodo ir jo apybraižos apie iš Akmenės kilusius garsius šalies žmones (rašinių „Vardai iš krašto enciklopedijos" ciklas). Yra išleidęs knygas „Skuodas" (1976), „Akmenės rajonas" (1983), „Akmenės kraštas" (1992), „Būkime pažįstami: Akmenės kraštas"(2003), padėjo sudaryti monografiją „Papilė" (2004), yra sudaręs ir redagavęs knygą „Akmenės cementas": metai ir žmonės" (2002), 2008 metais išleista knyga „Vadovas po Ventos regioninį parką“, sudarytojas ir tekstų autorius Leopoldas Rozga. 2020 metais Leopoldas Rozga išleido knygą "Akmenės krašto vietovardžiai. Raida ir paveldas".
Su įdomumu skaitytojai, bibliotekininkai „Vienybės“ laikraščio puslapiuose skaito redaktoriaus, kraštotyrininko Leopoldo Rozgos parengtus straipsnius iš rubrikų „Vardai iš krašto enciklopedijos“, „Mūsų kaimų biografijos“, „Iš kraštotyrininko užrašų“. Redaktoriaus Leopoldo Rozgos straipsnius buvo publikuojami periodiniuose leidiniuose „Tarp knygų“, „Likimai“, „Kultūros aktualijos“, „Žaliasis pasaulis“ ir t.t.
2009 metais leidykla – spaustuvė „Utenos Indra“ išleido iliustruotą knygą „Akmenė – žemgalių žemė“. Knygos leidybą rėmė Kultūros rėmimo fondas, ją sudarė Leopoldas Rozga. Knygoje nušviesta Akmenės rajono istorija, kultūra, gamtos paveldas, architektūra, istorijos paminklai, Kamanų valstybinis rezervatas, Ventos regioninis parkas. Tai puiki dovana skaitytojams, Lietuvos vardo tūkstantmečiui pažymėti, įvardijant savo gimtojo krašto istoriją...
Už produktyvią žurnalistinę ir kraštotyrinę veiklą Leopoldas Rozga yra apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. 2009m. redaktoriui, kraštotyrininkui Leopoldui Rozgai paskirta Pelikso Bugailiškio premija už kraštotyrinius darbus.
Kartu su Akmenės rajoninio laikraščio „Vienybė" redaktoriumi Leopoldu Rozga Viešosios bibliotekos administracija, rajono bibliotekininkai buvo parengę daug prasmingų seminarų, renginių, pažintinių kraštotyros darbų 2006-2009m. : „Kamanai“, „Knyga laiko vingiuose“, „Atverstos knygos šviesa“, „Akmenės krašto knygnešiai“, „Kas yra periodiniai leidinys“, „Kraštotyra Akmenės krašte“, „Europos diena Akmenės krašte“ ir t.t. 2018 metais Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė sudarė ir išleido knygą „Rašau Simonui Daukantui“, skirtą lietuvių rašytojo, istoriko, švietėjo Simono Daukanto 225-osioms gimimo metinėms paminėti. Šios knygos redaktorius gerbiamas Leopoldas Rozga. Šioje knygoje Leopoldas Rozga rašė: „Šis leidinys paskatins dar kartą atsiskleisti mūsų krašte, Papilėje, amžinąją ramybę gavusio Simono Daukanto knygas. Tegu ne vien šios knygos autorių, bet ir kiekvieno mūsų mintys, patirtis ir geri darbai tampa laiškais į amžių glūdumą – tiems, kurie kadaise dirbo ir kūrė, kad mes būtume turtingi ne auksu, o dvasiniai lobiais“.
Plečiantis informacijos apie pasaulį srautui, vis aktualesnės ir žinios apie savo gimtąsias bei gyvenamąsias apylinkes, jų istoriją, paveldėtus gamtos, etninės kultūros turtus. Tad kai kurios savivaldybės jau parengė savo lokalines enciklopedijas knygomis ar interneto formatu. Nuo šiol tokį aruodą žinių apie savo kraštą turės ir Akmenės rajono savivaldybė. Lietuvos nepriklausomybes šimtmečio metams Akmenės rajono Garbės pilietis, gerbiamas kraštotyrininkas, žurnalistas, buvęs rajoninio laikraščio „Vienybė“ redaktorius Leopoldas Rozga 2018 metais parengė Akmenės krašto virtualų enciklopedinį žodyną.
Į Akmenės krašto enciklopedinį žodyną galima patekti paieškų sistemoje Google surinkus kodą akez.lt, taip pat galima patekti per rajono savivaldybės ir Akmenės rajono viešosios bibliotekos svetaines. Svetainės skyriuje kategorijos yra 12 informacijos grupių, kuriose objektai ir asmenybės aprašyti abėcėlės seka. Gausiausias - biografijų rinkinys, kuriame pateiktos glaustos žinios apie mūsų krašte gimusius ar ženklius savo darbo pėdsakus palikusius, atsakingas pareigas einančius asmenis. Gausios ir kitos kategorijos.
Antai gyvenamųjų vietovių kategorijoje pateikti glausti 278 dabartiniame Akmenės rajone esančių аr buvusių kaimų, miestelių aprašymai. Gamtos skyriuje pristatomi 170 miškų ir kitokių gamtos objektų. Atskiroje kategorijoje - duomenys apie 125 upes ir upelius, kai kurie iš jų drenažo ar kitokios ūkinės veiklos sunaikinti, tačiau teišlieka bent jų pavadinimai. Atskirai surikiuotos žinios apie administracines, Švietimo, sveikatos ir sporto struktūras, religijos objektus, ūkį ir verslus struktūras.
Gerbiamam kraštotyrininkui, Akmenės rajono Garbės piliečiui, aktyviam Viešosios bibliotekos skaitytojui, seminarų, konferencijų lektoriui ir dalyviui linkime kūrybinių sėkmių garsinant Akmenės kraštą.
Virtuali kraštotyrinių spaudinių paroda „Žurnalistas, kraštotyrininkas, publicistas, Akmenės rajono Garbės pilietis Leopoldas Rozga“
Zita Sinkevičienė
Akmenės rajono savivaldybės
viešosios bibliotekos direktorė,
Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų
sąjungos Garbės narė
D. Markulienės nuotraukoje pirmoje eilėje iš kairės į dešinę: Kairiškių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Janina Čibirienė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvės bibliotekininkė, poetė Aurelija Gerulskienė, Paulina – Danutė Vidrinskienė – poetė, literatė iš Marijampolės, Vitalija Žakienė – Akmenės kultūros namų direktorė, poetė, Tarybos narė, Leopoldas Rozga - žurnalistas, kraštotyrininkas, Akmenės krašto Garbės pilietis.
Viršutinėje eilėje iš kairės į dešinę: Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vadovė Aušra Šukienė, Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė, Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Apolinaras Nicius, Akmenės krašto literatas, dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas Kęstutis Krencius, Akmenės krašto literatas Darius Rekis, Ignas Valantis – kraštotyrininkas.
D. Markulienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė su savo sudaryta knyga „Rašau Simonui Daukantui“, skirta lietuvių rašytojo, istoriko, švietėjo Simono Daukanto 225-osioms gimimo metinėms paminėti su knygos redaktoriumi kraštotyrininku, žurnalistu Leopoldu Rozga.
***
ŠIAURĖS ŠALIŲ LITERATŪROS SAVAITĖ
Kiekvienais metais, lapkričio antrą pirmadienį prasideda Šiaurės šalių literatūros savaitė. O prasideda ji parinktų tekstų skaitymu, kurie vienu metu, žvakių šviesoje, yra skaitomi visose Šiaurės šalyse ir šalyse abipus Baltijos jūros. Tai parodo visų šių šalių vienybę, bendrų tikslų siekimą.
Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitė kviečia vaikus, jaunuolius ir suaugusius pamąstyti apie tai, ką reiškia būti pasaulio piliečiu ir paieškoti savo vietos pasaulyje. Pasaulyje mūsų yra arti aštuonių milijardų ir kartu mes visi kuriame tai, kas yra mūsų pasaulis. Pasaulis mums gali atrodyti neaprėpiamai platus ir visai mažytis, bet viena yra tikra - visi tie beveik aštuoni milijardai žmonių gyvena ir kuria savo unikalų pasaulį, savo unikalią istoriją.
Skaitymas suteikia mums fantastišką galimybę keliauti ir patirti pasaulį. Knygose skaitome apie nepažintus kraštus, jos primena mums pažįstamas vietas, padeda pastebėti, atpažinti skirtumus ir panašumus su mūsų pačių kultūra ir kasdiena. Per literatūrą, pasitelkę savo vaizduotę mes galime nukeliauti nesuskaičiuojamus kilometrus neiškeldami nė kojos iš namų. Tai tarsi kelionė kartu su autoriumi- mes matome ir girdime, užuodžiame, tyrinėjame ir mokomės.
Šių metų skaitymams siūlomos knygos trykšta gyvenimu ir kelia didžiuosius klausimus apie gyvenimą ir mirtį, mūsų teises ir pareigas pasaulyje, privilegijas. Jose individas piešiamas visumos kontekste , o jo žmogiškosios savybės mus ir vienija ir skiria.
Visos šių metų skaitymams siūlomos knygos yra įvertintos ir pelniusios autoriams prestižinę šiaurės tarybos literatūros premiją. Tikimės, kad jos sudomins skaitytojus, klausytojus ir gal net paskatins papildomoms veikloms.
Knyga „Visi iki vieno“, autorė Kristine Roskifte, skirta vaikams. „Visi iki vieno“ –šiuolaikiška paveikslėlių knyga, kurios autorė ir iliustruotoja - norvegų rašytoja Kristine Roskifte. Originalus knygos pavadinimas „Alle sammen teller“ reiškia ir skaičiavimą drauge (aritmetikos pradžiamokslis), ir tai, kad mes visi iki vieno esame svarbūs ir vertingi.
Knyga „Žudiko beždžionė“, autorius Jakob Wegelius, skirta paaugliams ir jaunimui. Švedų rašytojo J. Wegelius knyga „Žudiko beždžionė“ kviečia į įspūdingą kelionę po visatą , kur karaliauja neišaiškinti nusikaltimai, beždžionė ir daugybė mįslingų paslapčių. Pasakojimas nukelia mus į tamsias Lisabonos uosto apylinkes, per didžiuosius vandenynus nuplukdo į istorinius prabangius indų maharadžų rūmus.
Aurelija Gerulskienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos
skyriaus vaikų erdvės bibliotekininkė
***
Šviečiantys moliūgai
Šapnagių kaimo parkelyje spalio 30 d. vyko parodos pristatymas „Šviečiantys moliūgai“. Iš viso buvo eksponuoti 12 moliūgų. Juos skaptavo, gražiai išpjaustė Šapnagių kaimo gyventojai. Šviečiantys moliūgai švietė iš tolo ir visiems priminė artėjančia „Helovyno“ šventę. Visi drauge išrinkome gražiausia moliūgą ir jo savininką apdovanojome simboline dovanėle. Džiugu, kad ši paroda jau tampa tradicinė ir su kiekvienais metais Šapnagių kaimo parkelyje „Šviečiančiu moliūgų“ atsiranda vis daugiau.
Pakalniškių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Monika Pečauskė
***
Kraštotyrinė spaudinių paroda Lazdynų Pelėdai
Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriuje parengta kraštotyrinė spaudinių paroda „Paragių dvaro šviesuoliai“ Šioje parodoje eksponuojama literatūra apie dailininką, Paragių dvaro savininką Nikodemą Ivanauską, jo dukras prozininkes, pasirašinėjančias bendru Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu – Mariją Ivanauskaitę-Lastauskienę (1872-1957), Sofiją Ivanauskaitę-Pšibiliauskienę (1867-1926), jų kūrybą bei apie Lazdynų Pelėdos memorialinį muziejų Paragiuose. Abi seserys, be rašymo, mėgo rankdarbius. Jos audė tautines juostas, siuvinėjo, mezgė. Parodoje taip pat eksponuojama leidiniai apie Žemaitijos audimą, tautodailininkus. Parodoje eksponuojamos knygos, straipsniai ir bukletai.
Viešosios bibliotekos informacija
***
SENJORŲ DIENOS INTERNETE 2020
Šiais metais jau tradicine tapusi akcija „Senjorų dienos internete“ vyko spalio 19 – 23 d. Projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizuojama nacionaline akcija siekiame sudominti ir paskatinti Lietuvos senjorus drąsiau ir daugiau naudotis šiuolaikinėmis išmaniosiomis technologijomis, žinoti saugaus elgesio taisykles internete bei kritiškai vertinti informaciją.
Dėl koronaviruso (Covid-19) grėsmės, šiais metais senjorų dienos internete vyko kiek kitaip nei įprastai. Senjorai buvo raginami tiesiogines transliacijas stebėti iš namų, nebuvo organizuojamos ir bendros peržiūros Viešosios bibliotekos konferencijų salėje. Neturintiems galimybės transliacijų stebėti namuose buvo pasiūlyta užsiregistruoti į individualią tiesioginės transliacijos peržiūrą bibliotekos skaitykloje.
Šiais metais organizatoriai parengė video transliacijas temomis:
E. sveiktata: judėkime ir sau padėkime;
E. laisvalaikis: stebėkime ir kurkime;
E. paslaugos: patogiai ir saugiai;
E. saugumas: draugaukime ir neapsigaukime;
E. sodas: planuokime virtualiai, sodinkime realiai.
Video transliacijų įrašus galite peržiūrėti Jums patogiausiu metu adresu:
https://www.prisijungusi.lt/renginiai/senjoru-dienos-internete-2020/
Bibliotekininkė edukacinei projektinei veiklai
Kristina Urniežienė
Senjorų dienos Ventos miesto bibliotekoje
Šiais metais senjorų dienos internete kitokios dėl Covid – 19. Negalėjome rinktis būryje bibliotekoje ir kartu stebėti transliacijas bei prie arbatos puodelio jas aptarti. Šiemet senjorai transliacijas galėjo stebėti iš namų. Visų penkių savaitės transliacijų temos buvo įvairios: E. sveikata: judėkime ir sau padėkime, E. laisvalaikis: stebėkime ir kurkime, E. paslaugos: patogiai ir saugiai, E. saugumas: draugaukime ir neapsigaukime, E. sodas: planuokime virtualiai, sodinkime realiai. Temos buvo praktiškos, įdomios, naudingos ir suprantamos. Bibliotekoje sulaukėme tik pavienių senjorų, kurie neturėjo galimybės namie stėbėti transliacijas.
Roma Miltinienė
Ventos miesto filialo vadovė
***
Akcija „Metų knygos rinkimai 2020“
- Šešioliktą kartą akcija „Metų knygos rinkimai“ kviečia vaikus ir suaugusiuosius skaityti ir rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas suaugusiesiems ir vaikams.
Tradiciniais tapę knygų rinkimai skatina skaitytojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į įdomiausius, ryškiausius metų kūrinius, susipažinti su autoriais ir siekia populiarinti skaitymą kaip prasmingą, įvairiapusiškai praturtinančią ir patrauklią veiklą.Šiemet ekspertai, įvertinę knygas, išleistas nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. iki 2020 m. rugpjūčio 31 d., pasiūlė penkių kategorijų kūrinius: vaikų, paauglių, knygų suaugusiesiems, poezijos bei publicistikos ir dokumentikos. Ką skaitysime šiemet?
***
2020 m. lapkričio 11 d. nuo 9 iki 13 val.
Egzamino užduotis rasite www.konstitucijosegzaminas.lt arba Delfi.lt portale
Šie metai ypatingi - Konstitucijos egzaminas vyks tik internetu.
Trumpa atmintinė:
- Egzaminas vyks tik internetu! Taip apsaugosime vieni kitus ir, žinoma, tausosime gamtą!
- Nebelieka koordinatorių savivaldybėse, mokyklose, bibliotekose ar universitetuose, kurie buvo atsakingi už egzamino organizavimą. Tačiau geranoriškai prašome paraginti kolegas, studentus prisijungti prie iniciatyvos!
- Registracija nėra privaloma, bet rekomenduojama -https://forms.gle/R4ePSzgZJzGG5MuV9
- Egzaminas vyks vienu etapu, t.y. lapkričio 11 d.
- Egzaminas vyks nuo 9 iki 13 val. (prisijunkite, kada Jums patogu!)
- Egzaminui išspręsti turėsite 45 min.!
Konstitucijos egzamino užduotys šiais metais bus ypač įtraukiančios!
Idėjų, minčių ir iniciatyvų lauksime paštu - Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.
Daugiau informacijos www.konstitucijosegzaminas.lt
--
Organizatoriai
LR Teisingumo ministerija
***
MIELI SENJORAI,
Artėja jau tradicija tapusi akcija „Senjorų dienos internete“ 2020. Dėl vis dar galiojančio draudimo, organizuoti renginius uždarose patalpose, transliacijų peržiūros bibliotekos konferencijų salėje nevyks. Todėl kviečiame Jus individualiom transliacijų peržiūrom bibliotekos skaitykloje.
Dalyvių skaičius ribotas, todėl norinčius transliacijas stebėti individualiai bibliotekos skaitykloje kviečiame registruotis telefonu 8 425 56 396.
Nuoroda transliacijų peržiūrai: https://www.prisijungusi.lt/.../senjoru-dienos-internete.../
Temos:
Spalio 19d. 11:00 val. E. sveikata: judėkime ir sau padėkime;
Spalio 20d. 11:00 val. E. laisvalaikis: stebėkime ir kurkime;
Spalio 21 d. 12:30 val. E. paslaugos: patogiai ir saugiai;
Spalio 22 d. 11:00 val. E. saugumas: draugaukime ir neapsigaukime;
Spalio 23 d. 11:00 val. E. sodas: planuokime virtualiai, sodinkime realiai.
Ventoje „Padžiauta knygelių paroda“
Kai rudenį į žemę bumsi kaštonai ir medžiai atsisveikina su lapais, bibliotekos naujų knygelių pristatymas vaikams iškeliavo į lauką tarp ąžuolų ir liepų, augančių šalia bibliotekos. Juk ne veltui medis ir knyga neatsiejami vienas nuo kito. Iš jų gaminamas popierius ir knygos. Įvairiausios knygelės apie lietų, rudenį, derlių, gyvūnus ir gamtą buvo prisegtos prie virvelės ir lyg rudeniniai lapai plaikstėsi vėjyje ir kvietė ne tik vaikus prieiti pasidžiaugti spalvotomis knygelėmis, bet ir praeinantiems ventiškiams suteikė gerą nuotaiką ir šypsenas veide.
Ventos miesto filialo informacija
***
EILĖMIS PRISIGLAUSKIM PRIE LIETUVIŠKO BERŽO
„Poezija – svajonė, jausmas ir muzika, meilė ir neapykanta, apmaudas ir ilgesys...Verksmas su ašarom ir be ašarų... Viskas kas žmogiška. Ir visa tai poetas turi pajusti išgyventi. Poeto kūryba-daugiau ar mažiau-jo paties autobiografija“- rašė poetas Paulius Širvys.
Renginį, skirtą poeto Pauliaus Širvio 100-osioms gimimo metinėms pradėjusi vyr. bibliotekininkė Eugenija Škultinienė papasakojo apie poeto gyvenimą ir kūrybą. Sudėtingas ir trumpas poeto gyvenimas, bet jis neturi pabaigos. Jo eilės yra deklamuojamos, daugelis jų tapę dainomis.
Kompiuterinės įrangos dėka apsilankėme P.Širvio gimtinėje, Aleksandravėlėje, (Rokiškio r.) ir Dusetose (Zarasų r.), kur poetas augo. Iš kraštiečių pasakojimų sužinojome daug įdomių istorijų – jo pomėgius, vaikystės išdaigas, meilę savo tėvams, broliui Leonui, kaimynams, draugams. Poetas buvo atlapos širdies, labai teisingas, draugiškas, talentingas. Jis mokėjo suburti apie save ir bendraamžius, ir vyresnius. Klausėmės paties poeto skaitomų savo sukurtų eilių. Pats mėgstamiausias jo eilėraštis „Aš beržas“. „Tik neiškirskit, niekada neiškirskit beržų, baltųjų mano brolių, - prašė poetas susitikimuose su tėvynainiais. Skambėjo įvairių atlikėjų atliekamos dainos pagal P.Širvio žodžius. Labai sudomino aktoriaus Česlovo Stonio kompozicija „Amžinai, amžinai neramus“ (Paulius Širvys - eilėse, dainose, prisiminimuose).
Bibliotekos skaitytojos - J.Jonušienė, P.Stonienė, V.Stonienė ir bibliotekininkė E.Škultinienė – skaitė eilėraščius: „Amžinai, amžinai neramus“, „Kai brendu naktimi“, „Beržai baltieji broliai“, „Tu-versmė, tu-giesmė“, „Aš beržas“. „Negalima įsivaizduoti Širvio poeto be Širvio žmogaus, be jo nelengvos, tačiau nuostabiai tyros biografijos. Maža tėra dainių, kurių gyvenimas būtų toks poetiškas, kaip Pauliaus. Jis poetas iš Dievo malonės, gimęs su žvaigžde kaktoje. Ir tai buvo jo laimė ir jo prakeikimas, kaip ir visų didelių poetų. Tai talentingas žmogus, su absoliučia poetine kalba“- yra pasakęs poetas Algimantas Baltakis.
Jučių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė
Eugenija Škultinienė
Ventoje – kitokia paroda
Ukrainietė Elena Zachesova gimė ir augo Ukrainoje, Mariupolio mieste. Ten, prie Azovo jūros krantų, ji praleido vaikystę ir jaunystę. Pusė amžiaus atrodė, kad gyvenimas eina tvarkingai ir niekas negali keistis. Ši fotografijų paroda kviečia pamąstyti, pažvelgti kitaip į gyvenimą. Kitoks ir parodos pristatymas buvo: jis vyko lauke, aikštėje, iš kurios fotografijos atkeliavo į biblioteką. Visą spalio mėnesį paroda bus eksponuojama Ventos miesto bibliotekoje. Dėkojame Elenai už padovanotą mažytę dalelę nors fotografijose pamatyti Mariupolio vaizdus.
Miltinienė Roma
Ventos miesto filialo vadovė
***
ATŠAUKIAMA!
***
Mažųjų apsilankymas bibliotekoje
Ventos miesto bibliotekoje lankėsi Ventos gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Berželis“ priešmokyklinukų grupė „Pelėdžiukai“ su mokytoja Asta Jankauskiene. Vaikams buvo papasakota apie biblioteką, supažindinta kiek knygų „gyvena“ mūsų miesto bibliotekoje, parodytos didžiausia ir mažiausia bibliotekoje esančios knygos. Buvo pristatytos spaudinių parodos, skirtos vaikams: „Vėl šypsosi spalvotas rudenėlis” ir „Mums parūpo raidės jau“. Vaikai buvo pakviesti pažiūrėti ir aptarti Ventos socialinės globos namų bendruomenės darbų parodą, skirtą įstaigos 75 – tam jubiliejui paminėti. Mažiesiems pasidžiaugus ir pavarčius knygeles, buvo parodytas filmukas „Stebuklingos skraidančios Moriso Lesmuro knygos“.
Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė
Išvažiuojamasis seminaras, skirtas Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams ir
Onos Šimaitės 50 – osioms mirties metinėms paminėti
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos darbuotojos, skaitytojai, bendruomenės nariai ankstų rugsėjo 26 – osios rytą, išvykome į Vilnių. Apsilankėme Vilniaus universiteto bibliotekoje. VU biblioteka – seniausia Lietuvos akademinė biblioteka. Ją 1570 m. įkūrė jėzuitai. Tai viena iš nedaugelio Europos bibliotekų, veikiančių tame pačiame pastate, kuriame įsikūrė. Buvo įdomu išgirsti apie biblioteką bei sužinoti, kokią įtaką jai turėjo istoriniai įvykiai. Ekskursiją vedė puiki gidė, kuri išsamiai papasakojo Vilniaus universiteto istoriją. Pirmiausia lankėmės Baltojoje salėje (observatorijoje). Salėje turėjome galimybę susipažinti su išlikusiais senosios observatorijos teleskopais ir kitais įrengimais. Atvirame fonde daugiau nei 2 tūkst. leidinių – lingvistiniai, daugiakalbiai žodynai ir specialiosios enciklopedijos. Lankėmės Joachimo Lelevelio salėje. Skliautuota J. Lelevelio salė yra bibliotekos trečiame aukšte, šalia Istorijos šaltinių skaityklos ir tiesiai virš universiteto rektoriaus kabineto. Salė mena jėzuitų laikus, kai čia buvo koplyčia. Šioje salėje yra beveik tūkstantis leidinių, susijusių su Joachimo Lelevelio biografijos, mokslinės ir kūrybinės veiklos tyrimais. Taip pat leidiniai apie Vilniaus universiteto istoriją. Turėtoje neeilinę galimybę apsilankyti Rektoriaus auloje, kuri išsiskiria Antano Kmieliausko freska, kuri skirta universiteto 400 metų jubiliejui. Ji vaizduoja to meto žmonių gyvenimą ir atspindi Lietuvos liaudies meną.
Pasivaikščiojome po Universiteto kiemelius. Simono Daukanto kiemelyje 2004 m. balandžio 9 d. atidengta memorialinė lenta, skirta Onai Šimaitei atminti, skelbianti, kad 1940 – 1944 m. O. Šimaitė dirbo VU bibliotekoje ir palaikė ryšius su Vilniaus geto kaliniais, gelbėjo ir rėmė žydus. VU komunikacijos erdvėje atidengtas dailininko Modesto Saukaičio nutapytas portretas Onai Šimaitei. Gidė išsamiai papasakojo apie O. Šimaitės asmenybę ir nuopelnus. Apsilankėme Vilniaus Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčioje, kurioje yra galingiausi vargonai Lietuvoje. Aplankėme Gedimino pilį. Susipažinome su pilies bokšto ekspozicija.
Grįždami užsukome į Panevėžį, Juozo Miltinio palikimo studijų centrą. Tai legendinio XX a. režisieriaus, mūsų kraštiečio, Juozo Miltinio autentiška namų erdvė, kurioje saugoma unikali dokumentinė ir istorinė medžiaga. Visas J. Miltinio palikimas: asmeninė biblioteka, rankraščių, dailės kūrinių kolekcija, repeticijų garso įrašai, videoteka, nuotraukos, asmeniniai daiktai. Centre veikia J. Miltinio gyvenimą ir kūrybą atspindinti ekspozicija, sukurianti teatro aplinkos įspūdį.
Dėkojame Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracijai už pagalbą organizuojant išvažiuojamąjį seminarą.
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos
vadovė Irena Virkutienė,
bibliotekininkė Diana Lensbergienė
„RUDENS STIPRYBĖS – VAISTAŽOLIŲ ARBATOS“
Ruduo išbandymų metas iš gamtos prieglobsčio į miestus grįžusiems gyventojams. Vasarą puoselėtą žmogaus ir gamtos ryšį – tarytum gerai sustyguotą instrumentą – rudenį vėl išderina dargana, tamsa, niūresnės mintys ir pirmieji šalčiai. Nuo sezoniškumo nepabėgsim – mūsų organizmas jautriai reaguoja į kiekvieną gamtos virsmą, tačiau pati gamta mums palieka tūkstantį užuominų, kaip išsaugoti vasarą savo kūne ir dvasioje. Tam nereikia sudėtingų medicininių receptų ir brangių dirbtinių preparatų – pačios efektyviausios priemonės dažnai yra ir pačios paprasčiausios, natūraliausios ir pigiausios.
2020-ieji Lietuvos Respublikos seimo nutarimu paskelbti Eugenijos Šimkūnaitės (1920 – 1996) metais. Eugenija Šimkūnaitė – gydytoja, žolininkė, etnografė, habilituota mokslų daktarė. Minint 100-ąsias jos gimimo metines buvo pateiktas projektas visuomenės sveikatos rėmimo specialiajai programai „Rudens stiprybės – vaistažolių arbatos“. Rugsėjo 22-ąją dieną Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir Rugsėjo 24-ąją dieną Ventos miesto bibliotekoje vyko susitikimai su žymia Lietuvos žolininke, ekologinio vaistažolių ūkio įkūrėja, žinoma žolelių arbatų gamintoja, mokslinių straipsnių bei knygų bendraautore – Jadvyga Balvočiūte. Žymi žolininkė pravedė paskaitas bibliotekų skaitytojams, lankytojams, svečiams. Susitikimų pradžioje ponia Jadvyga pasidalino savo prisiminimais kas įkvėpė ją domėtis žolelėmis, kaip kilo idėja įkurti savo pačios ūkį. Vėliau pasidalino savo žiniomis, patarimais kaip natūraliomis priemonėmis – žolelėmis galima stiprinti savo sveikatą, imunitetą bei išsigydyti įvairias ligas. Klausytojai turėjo puikią galimybę užduoti jiems rūpimus klausimus dėl savo asmeninių ligų, jų gydymo ir profilaktikos. Vykusios paskaitos tai abipusė nauda tiek klausytojams, kurie sužino apie kiekvieno augalo gydomąsias ir gerąsias savybes, tiek poniai Jadvygai, nes ji džiaugiasi galėdama pasidalinti savo žiniomis ir bent taip prisidėti prie sveikesnio ir ramesnio žmonių gyvenimo. Atsidėkodami už vertingas paskaitas klausytojai patys dovanojo žolininkei savo kurtas dovanas. Po paskaitų pokalbiai ir diskusijos buvo pratęstos prie arbatos puodelio.
Bibliotekininkė edukacinei projektinei veiklai
Kristina Urniežienė
Algimanto Kazlausko nuotraukoje: žolininkė, ekologinio vaistažolių ūkio įkūrėja Jadvyga Balvočiūtė
Dalios Markulienės nuotraukoje: akimirka iš susitikimo Viešojoje bibliotekoje
Algimanto Kazlausko nuotraukoje: akimirka iš susitikimo Ventos miesto bibliotekoje
Dalios Markulienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, žolininkė Jadvyga Balvočiūtė, bibliotekininkė Kristina Urniežienė
***
***
Rugsėjis derlingas padėkomis
Šių metų rugsėjo 17 dieną Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje vyko Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos Metų nominacijų iškilmingas įteikimas, kuriame dalyvavo Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė.
Viešosios bibliotekos direktore Z. Sinkevičienė parvežė dvi padėkas: Akmenės rajono savivaldybės viešajai bibliotekai už dalyvavimą 2020 metų viešųjų bibliotekų ir jų padalinių (filialų) Metų nominacijos skyrimo konkurse ir Viešosios bibliotekos Vegerių kaimo filialui už įspūdingą veiklą su vaikais ir jaunimu pripažintam „Biblioteka – geriausias Vaikų ir jaunimo draugas 2019“ nominacijoje.
Nuotr. Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė su padėka už dalyvavimą 2020 metų viešųjų bibliotekų ir jų padalinių (filialų) Metų nominacijos skyrimo konkurse, skirta Akmenės rajono savivaldybės viešajai bibliotekai
Nuotr. Viešosios bibliotekos Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas Dainius Sarapinas su padėka nominacijoje „Biblioteka – geriausias Vaikų ir jaunimo draugas 2019“ už įspūdingą veiklą su vaikais ir jaunimu
BIBLIOTEKA – GERIAUSIAS VAIKŲ IR JAUNIMO DRAUGAS
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracija pateikė paraišką konkursui nominacijai „BIBLIOTEKA – GERIAUSIAS VAIKŲ IR JAUNIMO DRAUGAS“ Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijai apie Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininką Dainių Sarapiną ir jo veiklą.
2020 metų rugsėjo mėnesį Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje buvo įteiktas atminimo ženklas ir padėka.
Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos Vegerių kaimo filiale dirba bibliotekininkas Dainius Sarapinas. Vegerių kaimo filialas – informacijos ir bendravimo centras Vegerių kaime ir aplinkiniuose kaimuose, suteikiantis ir padedantis tenkinti įvairius informacinius bendruomenės poreikius, leidžiantis naudotis esančia literatūra ir informacija, bibliotekoje kaupiama, tvarkoma ir saugoma įvairi kraštotyrinė medžiaga apie bendruomenės gyvenimą. Norint kurti išsilavinusią, besimokančią bei šiuolaikinę visuomenę bibliotekai savo veiklą reikia pagrįsti bendradarbiavimo principais. Biblioteka negali egzistuoti viena, jos veikla turi būti įvairiapusiška, tada ir bus platesnis jos lankytojų ratas.
Vegerių kaimo filialo bibliotekininkas Dainius Sarapinas subūrė vaikus, jaunimą į du būrelius, kurie labai populiarūs skaitytojų tarpe. Vienas iš šių būrelių yra „Knygų ligoninė“. Bibliotekininkas Dainius Sarapinas žaidimo forma pasiūlo „pagydyti“ sergančias knygas. Knygos - nebylūs „ligoniai“ - tai daugybės skaitytojų rankų „nuglostytos“, pasenusios, suplyšusios ir „suskaitytos“ knygelės, kurios kadaise, gal net ir ne vieną dešimtmetį, džiugino skaitytoją savo spalvingais piešiniais bei tekstais. O štai dabar jos nepelnytai ilsisi, nes skaitytojų žvilgsniai vis dažniau sustoja ties naujomis, spalvingomis ir mažai kieno dar skaitytomis knygelėmis. Tačiau tokios laiko ir žmonių „traumuotos“ knygelės nebūna pamirštos: joms į pagalbą atskuba patys aktyviausi bibliotekos knygų „gydytojai“: Austėja Šniaukaitė, sesutės Jordana ir Raminta Raudytės, Albina Juknevičiutė, Gabija Sarapinaitė, Mantas ir Egidijus Alejūnai ir kt.
Nežiūrint amžiaus, sutartinai dirbo ir knygų „gydytojai“, ir „slaugytojai“, ir kai kurių vaikų mamos. Prieš pradedant „gydymą“, pirmiausia pasipuošiama pačių pasigamintomis ir specialia simbolika paženklintomis kepuraitėmis, po to pradėdama dirbti: „sunegalavusios“ knygutės buvo atrinktos, apžiūrėtos, įvertinta jų būklė ir paskirtas „gydymas“. O „gydoma“ buvo taip: knygutės klijuojamos, sutvirtinami jų viršeliai, šalinamos dėmės, o labiausiai „suskaitytos“ knygutės aplenkiamos popieriumi ar celofanu.
Taip darbštūs jaunieji knygų „gydytojai“, prikėlė naujam gyvenimui daugybę jau pamirštų, bet dar laukiančių savo skaitytojo, knygelių. O gražiai sutvarkytos knygelės visada ras kelią į skaitytojo širdį ir, galbūt, uždegs didesnį norą daugiau skaityti, domėtis, šviestis. Štai taip mes ,,gydomos“ knygeles Vegerių kaimo bibliotekoje Tarptautinę vaikų knygos dieną.
2019 metais balandžio mėnesį Vegerių kaimo biblioteka buvo apdovanota diplomu laimėjus prizą Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus organizuotame konkurse „Kaip švenčiame Tarptautinę vaikų knygos dieną“.
Visais laikais buvo gerbiami žmonės, mokantys kokį nors amatą. Kiekvienas Lietuvos kaimas turėjo savo siuvėją, kalvį, račių, puodžių, pynėją. Laikui bėgant, daugelis profesijų išnyko, - rankų darbą pakeitė mašinos, tik pynimo menas gyvuoja ligi šiol, keldamas mūsų estetinį pasigėrėjimą ir puošdamas buitį.
Tad ir Vegerių kaimo biblioteka, suprasdama profesijų svarbą ir turėdama tikslą amatais sudominti jaunus kaimo žmones, rengia edukacinius užsiėmimus, kūrybines dirbtuves, kur visi norintys jaunuoliai iš Akmenės krašto atvyksta išmokti pinti iš vytelių. Susitikimo metu yra pasakojama apie pynimą, įžymesnius šio meno entuziastus, pabrėžiama, kad nereikia bijoti kruopštaus, daug kantrybės reikalaujančio darbo, nes pynimo menas visada išliks „madingas“, „nesenstantis“. Dirbiniai iš vytelių yra gražūs, estetiški, todėl visada bus paklausūs. Kadangi pinti daiktai yra iš natūralių gamtinių medžiagų, ekologiški, todėl tokie dirbiniai mielai perkami ir Lietuvoje, ir užsienyje. Tuo pačiu raginama tausoti gamtą, racionaliai naudoti jos išteklius, nes pynimo medžiaga – vytelės, yra iš gamtos.
Po teorinės dalies ir pintų daiktų parodėlės apžiūros vyksta praktiniai užsiėmimai, kurių metu bibliotekos lankytojai patys mokosi pinti, gyvai domisi šio meno subtilybėmis ir džiaugiasi, galėję nusipinti nesudėtingų dirbinių – suvenyrų.
Vegerių kaimo filiale yra įsikūręs Neformalaus vaikų švietimo būrelis, kuriame vyksta knygų aptarimai, literatūriniai renginiai, knygų pristatymai, netradicinės darbo formos bibliotekoje, užsiėmimai su modelinu ir t.t.
Akmenės rajono savivaldybės
viešosios bibliotekos direktorė,
Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų
Sąjungos Garbės narė
Zita Sinkevičienė
Viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja,
Lietuvos bibliotekininkų draugijos
Akmenės skyriaus pirmininkė
Dalė Taraškevičiūtė
Pintų daiktų paroda
Vegerių kaimo biblioteka buvo apdovanota diplomu laimėjus prizą Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus organizuotame konkurse „Kaip švenčiame Tarptautinę vaikų knygos dieną“.
„Knygų ligoninės“ personalas
Akimirkos iš „Knygų ligoninės“ darbo dienos
***
,,Linos Žutautės išleistoms knygoms jau 10 metų“ – vaikiškų knygų parodos pristatymas
Pakalniškių kaimo filiale rugsėjo 19 dieną įvyko parodos ,,Linos Žutautės išleistoms knygoms jau 10 metų“ pristatymas. Parodos pristatymo metu buvo skaitomos populiariausios rašytojos knygos. Pirmoji autorinė knyga ,, Kakė Makė ir Netvarkos nykštukas “ pasirodė 2010 metais. Tarptautinės vaikų ir jaunimo asociacijos buvo pripažinta geriausia knyga mažiesiems skaitytojams.
Monika Pečauskė
Pakalniškių kaimo filialo
vyr. bibliotekininkė
***
Kūrybiniai, teoriniai ir praktiniai mokymai Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, miestų, kaimų ir mokyklų bibliotekininkams „Epaveldas: mokslui, darbui ir laisvalaikiui“ ir „Ekslibriso edukacija „VIENAS ATSPAUDAS“
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracija suorganizavo kūrybinius, teorinius ir praktinius mokymus Viešosios bibliotekos, miestų, kaimų, mokyklų bibliotekininkams temomis: „Epaveldas: mokslui, darbui ir laisvalaikiui“ ir „Ekslibriso edukacija „VIENAS ATSPAUDAS“. Mokymus vedė Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Kraštotyros, senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriaus vyresn. bibliotekininkės Jonė Gorytė ir Lolita Putramentienė. „Epaveldas: mokslui, darbui ir laisvalaikiui“ pirmoje mokymų dalyje lektorė Jonė Gorytė supažindino mokymų dalyvius su kultūros paveldo virtualioje erdvėje paieškos galimybėmis, su virtualia kultūros paveldo svetaine www.epaveldas.lt, įvairiomis kolekcijomis („Sceninė, erdvinė muzika“, „Literatūriniai įrašai“, „Muziejų eksponatai“, „Liaudies meno rinkiniai“, „Lietuvos dailes muziejaus eksponatai“ ir t.t.), paieškos ypatybėmis ( „Lietuvos kultūros paveldo paieška“). Kita užsiėmimo dalis – interaktyvus komandinis žaidimas naudojant išmaniąsias technologijas (planšetinius kompiuterius, išmaniuosius telefonus).
Antrą mokymų dalį „Ekslibriso edukacija „VIENAS ATSPAUDAS“ vedė profesionali dailininkė, lektorė Lolita Putramentienė. Lektorė supažindino mokymų dalyvius su Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Knygos grafikos centru, kuris yra bibliotekos išskirtinė kūrybinė erdvė, jo veikla. Mokymų tikslas – ugdyti bibliotekininkų pažinimo, komunikavimo, iniciatyvumo ir kūrybiškumo kompetencijas, supažindinti bibliotekų specialistus su edukacine programa „Vienas atspaudas“. Ekslibriso kūrybinis užsiėmimas prieinamas plačiajai visuomenei ir įvairaus amžiaus grupėms. Jis plečia akiratį, sudaro galimybes bendrauti ir kūrybiškai leisti laisvalaikį. Lektorė supažindino dalyvius su Exslibriso istorija, knygos ženklu, monotopija, papasakojo apie knygos simbolį, knygos savininko ženklą. Mokymų dalyviai dailininkės pagalba turėjo galimybę sukurti savo exslibris ženklą.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo gerbiamoms lektorėms už teorines ir praktines žinias, kurias Akmenės krašto bibliotekininkai galės pritaikyti bibliotekiniame darbe.
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas Dainius Sarapinas pristatė senovinių pinigų parodą ,,Pinigai, pinigėliai ...“. Joje pristatomi pinigai, cirkuliavę Vegerių kaimo apylinkėje nuo 1650 metų iki šių laikų. Kad būtų patogiau susipažinti su tuo laikotarpiu cirkuliavusiais pinigais, pastarieji suskirstyti pagal amžius. Parodoje galima pamatyti nuo Jono Kazimiero valdymo metais kaldintų šilingų, iki Smetonos laiku cirkuliavusių litų ar centų. Iš retesnių monetų galima būtų paminėti 1849 metų Nyderlandų 25 centus ar 1710 metų Švedijos 1 orė. Vadinasi, kadaise Vegeriuose lankėsi svečiai net iš tolimosios Olandijos ar Švedijos.
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Kristinos Urniežienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Kraštotyros, senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė Lolita Putramentienė, Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Kraštotyros, senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė Jonė Gorytė
Kristinos Urniežienės nuotraukoje:mokymų dalyviai
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas Dainius Sarapinas
pristato senovinių pinigų parodą ,,Pinigai, pinigėliai ...“
***
Knygų pristatymo konkursas prasideda!
Nuo rugsėjo 8 d. prasideda jau tradicija tapęs (organizuojamas nuo 1995 m.) Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) Knygų pristatymo konkursas. Kasmet konkursas pritraukia vis daugiau dalyvių, plečiasi įsitraukiančių viešųjų bibliotekų ir mokymosi įstaigų tinklas o 2019 metais konkurse savo mėgstamas knygas pristatė daugiau nei 300 dalyvių iš 12 Šiaulių, Telšių ir Panevėžio apskričių miestų.
Šiemet ŠAVB organizuoja jubiliejinį – 25-ąjį Knygų pristatymo konkursą. Šia proga keičiama įprasta konkurso forma – jubiliejinis konkursas perkeliamas į virtualią erdvę ir jame gali dalyvauti visi, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos ir amžiaus! Taip pat keičiasi ir knygos pristatymo, kurį turės parengti konkurso dalyviai, formatas – vietoj įprasto pristatymo gyvai, šiemet dalyviai turės parengti vaizdo įrašą, kuriame pristatoma knyga.
Nuo rugsėjo 8 d. iki lapkričio 18 d. kviečiame:
- NUFILMUOTI / SUMONTUOTI savo mėgstamos knygos pristatymo vaizdo įrašą (iki 5 minučių trukmės). Vieną pristatymą gali kurti 1–5 asmenys;
- SIŲSTI pristatymą el. paštu Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. "> Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. " data-mce-href="mailto: Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. "> Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. .
Privaloma informacija, kurią reikia atsiųsti kartu su vaizdo įrašu:
- autoriaus (-ių) vardas, pavardė ir amžius;
- kontaktinė informacija (adresas, tel. numeris);
- pristatomos knygos pavadinimas ir autorius;
- kas rekomendavo dalyvauti konkurse (jei rekomendavo).
Iš gautų vaizdo įrašų kompetentinga komisija bei Knygų pristatymo konkurso „Facebook“ puslapio sekėjai išrinks 15 geriausių, originaliausių ir labiausiai konkurso nuostatus atitinkančių knygų pristatymų, kurie bus apdovanoti bibliotekos įsteigtais prizais, o trijų geriausių darbų autoriai gaus net 200 eurų vertės kuponus knygoms įsigyti. Atsižvelgus į konkurso dalyvių pasirodymus, papildomai gali būti skiriamos įvairios nominacijos (pvz., už originalumą, už novatoriškumą, už meniškiausiai pristatytą knygą ir kt.) Nugalėtojai bus paskelbti gruodžio 7 d.
Be pagrindinių prizų, dalyvių ir visų Konkurso „Facebook“ puslapio sekėjų taip pat laukia daug žaidimų, staigmenų bei konkurso partnerių („Haribo“, „Vero Cafe“, „Knygos.lt“, UAB „Rūta“, leidyklų „Aukso žuvys“, „Odilė“, „Tikra knyga“, „Nieko rimto“) įsteigtų prizų.
Knygų pristatymo konkursu ŠAVB kasmet siekia didinti visuomenės susidomėjimą knygomis ir skaitymu, populiarinti kokybišką bei vertingą lietuvių ir užsienio šalių įvairių žanrų literatūrą, ugdyti gebėjimą atsirinkti vertingą literatūrą. Dalyviai ne tik skatinami pasirinkti vertingą literatūros kūrinį, bet ir mokomi tinkamai atskleisti siužetą, pagrindinę kūrinio mintį ir autorių, ugdomi dalyvių vaidybiniai, retoriniai įgūdžiai, išradingumas. Konkurso organizatorė tikisi, kad mėgstamos knygos pristatymas vaizdo įrašu padės dar labiau atsiskleisti dalyvių kūrybiškumą ir originalumą, nes pristatymo formatas priklauso tik nuo dalyvio norų ir galimybių – tai gali būti filmuotas vieno asmens, draugų grupės ar šeimos pristatymas, animacinis filmukas ir t. t.
Daugiau informacijos apie Knygų pristatymo konkursą ir visas karščiausias naujienas rasite „Facebook“ paskyroje https://www.facebook.com/KPKonkursas.
Organizatorė – Šiaulių apskrities povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Konkurso kontaktinis asmuo: vyr. bibliotekininkė Urtė Vaserienė, el. p. Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. " data-mce-href="mailto: Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. "> Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. , tel. (8 41) 37 17 32.
Literatūrinis ir dainuojamosios poezijos vakaras, skirtas lietuvių poeto
Pauliaus Širvio 100-sioms gimimo metinėms
„Poezija - visų pirma - svajonė, jausmas ir muzika, meilė ir neapykanta, apmaudas ir ilgesys, nuoširdus vaiko juokas ir mąstančio žmogaus sarkazmas, verksmas su ašarom ir ašaros be ašarų… Viskas, kas žmogiška. Ir visa tai poetas pats turi pajusti, išgyventi. Poeto kūryba - daugiau ar mažiau - jo paties autobiografija“, - rašė lietuvių poetas Paulius Širvys.
Praėjo šimtas metų nuo poeto gimimo, bet jo išsakytais žodžiais tebekalba, tebedainuoja Lietuva, vis dar organizuojami jo atminimui skirti renginiai. Penktadienio popietę Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Papilės Kazio Narščiaus bibliotekoje-filiale vyko literatūrinis vakaras „Paulius Širvys eilėse, dainose, prisiminimuose“. Renginio pradžioje iš ekrano skambėjo poeto balsas:
„Aš – beržas.
Lietuviškas beržas,
Išbridęs
Iš pievų nakties....“
Sveikinimo žodį tarė ir poeto Pauliaus Širvio poezijos posmus perskaitė Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė. Su Poeto biografijos faktais, padariusiais didelę įtaką jo kūrybai, supažindino bibliotekininkė Irena Rimkienė. Vyr. bibliotekininkė Rima Karalienė skaitė poeto brolio Leono Širvio prisiminimus ir ištraukas iš poeto Pauliaus Širvio publicistikos. Poeto eilės skambėjo iš bibliotekos skaitytojų V. Šimanskienės, D. Spaičienės, E. Jokubauskienės, K. Sabaitienės ir S. Mikienės lūpų. Nuoširdžiomis dainomis pagal poeto eiles dalinosi Papilės kultūros namų mėgėjų meno kolektyvų vadovai Vidmantas Virbickas ir Laimutis Čeludis. Renginyje buvo panaudota LRT transliuota laida „Literatūros pėdsekys“, kurioje prisiminimais apie poetą Paulių Širvį dalinosi jo amžininkai iš Rokiškio, kur kūrėjas ilgą laiką dirbo šio krašto redakcijoje, Degučių, Padūstėlio žmonės, jo draugai: „Nerašęs valdiškos poezijos, mylimas, giriamas, gerbiamas, laukiamas ir… „velnioniškai vienas“. Poetas iš Dievo, Lietuvai palikęs daug daugiau, nei ji jam dovanojo.“
Nuotraukų ir teksto autorė
Papilės Kazio Narščiaus bibliotekos- filialo bibliotekininkė
Irena Rimkienė
Irenos Rimkienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Papilės Kazio Narščiaus bibliotekos-filialo vyr. bibliotekininkė Rima Karalienė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Papilės Kazio Narščiaus bibliotekos- filialo bibliotekininkė Irena Rimkienė
***
Metai spalvingai knygai
Naujosios Akmenės trečiojo amžiaus universiteto klausytojai, laukdami naujų mokslo metų pradžios, džiugiai stabtelėjo prisimindami veiklos penkerių metų sukaktį knygos „Laiko sūkuryje“ sutiktuvėse.
Julija SEJAVIČIENĖ
Tai gausiai iliustruota knyga apie Naujosios Akmenės trečiojo amžiaus universiteto prasmės padalomis nuskubėjusį penkerių metų laikotarpį. Universiteto veiklą knygoje gražiai apibūdino Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto rektorė, Nacionalinės TAU asociacijos tarybos pirmininkė dr. Z. Žebrauskienė, Seimo narys V. Ąžuolas, Naujosios Akmenės parapijos klebonas O. Jurevičius, Savivaldybės meras V. Mitrofanovas, Administracijos direktorė A. Laucienė ir kiti. Fakultetų dekanai, modulių koordinatoriai, klausytojai knygoje dalijasi prisiminimais apie kultūrinius renginius, aplankytus spektaklius Vilniaus ir Rygos didžiosiose salėse, susitikimus su įdomiais žmonėmis, išvykas į gražiausias Lietuvos ir kitų šalių vietas. Universitetas daugeliui klausytojų tapo jaukia bendruomene ir toji mintis gyva knygoje spausdinamuose pasisakymuose.
Knygos pristatyme Viešojoje bibliotekoje mintimis apie sumanymą penkerių metų sukakčiai išleisti leidinį ir įtemptą darbą karantino metu mintimis pasidalijo rektorė R. Vapsvienė, rektorės padėjėja G. Sakavičienė, knygos sudarytoja ir redaktorė J. Sejavičienė, apie knygos reikšmę kalbėjo pedagoginio darbo veteranė A. Kriaučiūnienė. Viešosios bibliotekos direktorė Z. Sinkevičienė akcentavo universiteto klausytojų ir Viešosios bibliotekos glaudžius ryšius, kompiuterinio raštingumo atvertas galimybes. Trečiojo amžiaus universiteto klausytojų aktyvia veikla ir naująja knyga pasidžiaugė Savivaldybės mero pavaduotojas T. Martinaitis, palinkėdamas sėkmingų šeštųjų mokslo metų. Universiteto prasminga veikla ir išleista knyga pasidžiaugė Naujosios Akmenės parapijos klebonas O. Jurevičius ir pristatė naująjį parapijos vikarą iš Skuodo kilusį relig. m. mgr. Justiną Palubinską. Žodį tarė ir parapijos naujasis dvasininkas. Renginyje savo kūrybos eilėraštį padeklamavo universiteto klausytoja R. Miliauskė, o Turizmo ir kraštotyros fakulteto dekanė V. Kateivienė paskaitė humoristinį eilėraštį. Renginyje dalyvavo knygą spausdinusios leidyklos - UAB „Utenos Indra“ – atstovė ir pasidžiaugė sėkmingu bendradarbiavimu su Trečiojo amžiaus universitetu ir ką tik kelią pas skaitytoją pradedančia spalvinga knyga „Laiko sūkuryje“.
Universiteto rektorė R. Vapsvienė ir jos padėjėja G. Sakavičienė nuoširdžiai padėkojo rėmėjams, nes būtent jų lėšomis išleista graži, solidi knyga, taip pat nuotraukų autoriams J. Vapsvai, V. Grudinskajai-Moločajevai, G. Sakavičienei, prie knygos dirbusiems kitiems žmonėms. Knygos leidybą solidžiai parėmusi klausytoja J. Montvilienė savo ruožtu padėkojo už gražią bendrystę universitete ir už sutelktas pastangas išleisti knygą. Renginyje universiteto vokalinis ansamblis „Žalmena“, vadovaujamas A. Švažo, padainavo keletą dainų, o šokėjos, kurias šio meno moko O. Moderienė, programą praturtino savo pasirodymu.
Knyga apie Naujosios Akmenės universitetą pirmiausiai skirta tiems, kurie ją penkerius metus rašė aktyvia, prasminga veikla, o dabar iš laiko aukštumėlės galės dirstelti į nueitą kelią, vartydami gausiai iliustruotą leidinį.
Jono Vapsvos nuotraukoje: rektorė R. Vapsvienė, rektorės padėjėja G. Sakavičienė ir knygos sudarytoja žurnalistė J. Sejavičienė.
Jono Vapsvos nuotraukoje: knygos sudarytoja žurnalistė J. Sejavičienė.
Jono Vapsvos nuotraukoje: knygos pristatymo dalyviai
Iš Vegerių kaimo istorijos
Vartydamas Vegerių kaimo bibliotekoje sukauptą kraštotyros medžiagą, mano akis patraukė 1925 metų nuotrauka, kurioje matyti Vegerių kaimo Šv. Jurgio bažnyčia, o šalia jos - stovintis kunigas. Nuotraukos kitoje pusėje parašytas palinkėjimas lietuvių ir lotynų kalbomis. Pateikiu jo tekstą :
Carissime,
Tamstos Globėjas Šv. Kazimieras tetaria žodelį, kad tas žengimas ,,Sursum Corda“ neatrodytų nubodus !
Jis iš Aukščiausiojo teišprašo ir šviesos, ir drąsos žengti pirmyn usque ad montem Dei !
Viso ko geriausio Tamstai linkėju cum osculo pacis
Tuus sac. Franciscus, Vegeriai- 1925m. 4 mėn.
Kas tas kunigas, 1925 metais tarnavęs Dievui ir žmonėms, Vegerių kaimo bažnyčioje? Teko atidžiau patyrinėti su tuo laikotarpiu susijusius senus dokumentus, nuotraukas. Padėjo ir draugai, pažįstami, kurie atsiuntė įdomios informacijos apie kunigą. Tai - kunigas Pranciškus Vitkevičius, 1924-1926 metais kunigavęs Vegerių parapijoje. Gimė jis 1877 m. spalio 9 dieną Klepsčių kaime (Plungės raj.), 1889-1895 metais vidurinį mokslą ėjęs Palangos progimnazijoje, o teologinį 1896-1901 metais seminarijoje Kaune. Kunigu įšventintas 1901 m. gruodžio 16 d. Tarnavo Troškūnų, Kupiškio, Povandenio, Gelažių, Balninkų ir kitose bažnyčiose. 1934 metais perkeltas į Skarulių bažnyčią (Jonavos raj.) klebonu. Viskas sekėsi gerai, tačiau vėliau jo likimas buvo tragiškas. Pirmąją karo dieną, sekmadienį, Jonavos bažnyčioje vyskupas Vincentas Brizgys teikė apylinkės vaikams Sutvirtinimo Sakramentą. Buvo suvažiavę daug kunigų ir kitų garbingų svečių. Skarulių klebonas Pranciškus Vitkevičius priglaudė nakvynei du kunigus – Veprių kleboną Boleslovą Vėgėlę ir iš Vilniaus krašto atvykusį lenkų tautybės kunigą Zigmantą Stankevičių. Baisioji tragedija prasidėjo po kelių dienų (1941 metų, birželio 25-ąją.), kai iš netoliese esančio Gaižiūnų poligono besitraukianti rusų kariuomenė bandė prasiveržti iš apsupties, nes vokiečiai tuo metu jau buvo užėmę Vilnių, Kauną, Ukmergę ir artinosi prie Jonavos. Sovietų daliniai traukėsi apimti baisios panikos ir sumaišties, ir daugiausia tai buvo gerai ginkluoti NKVD kariuomenės daliniai. Tuomet Skarulių kaimo prieigose jiems pasirodė, kad kažkas į juos šovęs iš varpinės bokšto. Išsigandę ir supykę enkavedistai, norėdami nubausti tariamus ,,nusikaltėlius“, visus kaimo gyventojus suvarė prie vieškelio, suguldė į griovius ir išstatę sunkiuosius kulkosvaidžius, ruošėsi sušaudyti . Tada buvo atvesti smarkiai sužaloti ir sumušti trys kunigai, kurie buvo suimti tiesiog bažnyčioje pamaldų metu. Buvęs Vegerių parapijos klebonas Pranciškus Vitkevičius enkavedistams kalbėjo: ,,Jeigu jums būtina kažką bausti, tai šaudykite mane, tačiau paleiskite tuos žmones“. Po tų klebono žodžių pasmerkti mirčiai kaimo gyventojai buvo paleisti, o kunigus nuvarė Meištonių kaimo link. Neištvėręs mušimo ir patyčių kunigas Pranciškus Vitkevičius, suklupo šalia vieškelio ir pradėjo melstis. Jis ten ir buvo nušautas. Kiti du kunigai buvo nuvesti už kalno, kur taip pat ilgai buvo tardomi, kankinami, o po to nužudyti. Šie trys kunigai – kankiniai, savo gyvybių kaina išgelbėję kaimo gyventojų gyvybes. Trijų nužudytų kunigų bendras kapas yra Skarulių Šv. Onos bažnyčios šventoriuje, kur nusilenkti jų atminimui atvyksta žmonės ir iš kitų parapijų.
Čia paminėjau tik vieną iš daugelio Vegerių bažnyčioje tarnavusių kunigų. Ir labai gaila, kad šio garbaus dvasininko tarnystės kelias - Dievui ir žmonėms- buvo pernelyg trumpas ir toks tragiškas.
Vegerių kaimo filialo
vyr. bibliotekininkas Dainius Sarapinas
***
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė prie ekspozicijos Akmenės rajono Garbės piliečiai
Tradicinė Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos „Poezijos rudens“ šventė,
skirta Akmenės rajono įkūrimo 70-mečiui paminėti
Lyriška birbynių melodija ir lietuvių rašytojo, poeto, klasiko, dainuojamosios poezijos kūrėjo, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Juozo Erlicko eilėraščiu „Eilėraštis be lakštingalos“ Viešosios bibliotekos direktorė, renginio organizatorė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė Zita Sinkevičienė ir Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė Kristina Urniežienė pradėjo tradicinę Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos „Poezijos rudens“ šventę, kuri rengiama nuo 1993 metų kartu su Akmenės krašto literatų klubu „Žiemgalija“.
Sveikinimo žodį gerbiamiems poetams, svečiams tarė Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas, palinkėdamas kūrybinių sėkmių poetams, kalbėjo apie bibliotekos, knygų svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime, mintimis pasidalino apie Akmenės rajono pasiekimus, investicijas, pasidžiaugė prasmingais Akmenės krašto žmonių darbais.
Sveikinimo žodį renginio dalyviams tarė Lietuvos Respublikos Seimo narė Dovilė Šakalienė, Seimo narys Juozas Olekas.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė pristatė 2019 metais išleistas iš Akmenės krašto kilusių poetų, rašytojų knygas: rašytojo, poeto, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Juozo Erlicko eilėraščių rinkinį „Bijau varlės“, kraštiečio, rašytojo, poeto Vido Morkūno knygą „Pakeleivingų stotys“. Rašytojas Vidas Morkūnas apdovanotas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premija už kūrybiškiausią 2019 metais išleistą knygą, poetės, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkės Dalios Milukaitės-Buragienės knygą, jubiliejinę poezijos rinktinę „Skamba devynbalsė mūza“, Viešosios bibliotekos direktorės Zitos Sinkevičienės sudarytą knygą, tarptautinį literatūros almanachą „Poezijos keliai veda į Lietuvą“. Knyga yra išleista lietuvių ir latvių kalbomis, kartu su Vadakstes (Latvija) bibliotekininke Aina Statkus. Ši knyga skirta Pasaulio lietuvių metams paminėti. Viešosios bibliotekos direktorės Zitos Sinkevičienės buvo pristatyta knyga žemaičių kalba „So meilė Žemaiteje“. Šios knygos sudarytoja poetė, rašytoja, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ pirmininkė Adelė Daukantaitė. Ši knyga – žemaičių kūrybinio paveldo lobis, žemaičių kalbos vadovėlis.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padeklamavo Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureato, poeto Algimanto Kiminiaus eilėraštį „Kelias į gimtinę“, pristatė Viešosios bibliotekos ir jos filialų kraštotyrines spaudinių, fotonuotraukų, knygų parodas, bibliografinių spaudinių ciklus, skirtus Akmenės rajono įkūrimo 70-mečiui paminėti. Mintimis pasidalino apie Viešosios bibliotekos administracijos, Akmenės kraštotyros klubo sėkmingą projektą „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojais“. Rengiamas šio projekto literatūrinis metraštis „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“. Projektas buvo skirtas Akmenės rajono įkūrimo 70-mečiui paminėti, pristatė fotomenininko Jono Šaškauskio fotografijų parodą „Akmenės kraštas istorijos vingiuose“, skirtą šiai žymiai Akmenės rajono datai pažymėti.
Viešojoje bibliotekoje parengta, tradicinė jau tapusi, kraštotyrinė spaudinių paroda „Poezija kraštotyros aruoduose“. Surinkta medžiaga apie Akmenės krašto literatus ir poetus.
Spaudinių paroda parengta anapilin išėjusiai režisierei, poetei, ilgametei bibliotekos skaitytojai Stasei Niūniavaitei.
Kaip ir kiekvienais metais, bibliotekos darbuotojos buvo nuvykusios į Tryškių kapines, pagerbti režisierės, poetės, knygos mylėtojos Stasės Niūniavaitės atminimą. Uždegė žvakutę, padėjo gėles.
Nuo 2004 metų per tradicinę Viešosios bibliotekos „Poezijos rudens“ šventę teikiama Stasės Niūniavaitės vardinė literatūros premija. Literatūrine premija yra apdovanotos poetės D.Milukaitė-Buragienė (2004m.), Jovita Grakavinienė (2005m.), Valerija Lėgaudienė (2006m.), poetai: Leonardas Pukinas (2007m.), Algimantas Kiminius (2009m.), Julija Almanis (2011m.), Vilhelmina Imbrienė (2013m.), Stanislovas Aukselis (2015m.), Juzefa Janušienė (2016m.), Vidas Morkūnas (2017m.), Aidas Jurašius (2018m.), Kęstutis Krencius (2019m.).
Atsižvelgiant į Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinei premijai gauti pretendentų paraiškas, literatūrinių kūrinių vertinimo komisijai buvo pateikti ir siūlomi šie poetai: rašytojas, poetas, klasikas, dainuojamosios poezijos kūrėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Juozas Erlickas, kilęs iš Akmenės krašto Svirkančių kaimo, poetas, rašytojas Andrius Almanis, poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė Gražina Blinkinienė. Stasės Niūnivaitės literatūrinės premijos laureatu tapo rašytojas, poetas, klasikas, dainuojamosios poezijos kūrėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Juozas Erlickas. Dėl svarbių priežasčių į tradicinę Viešosios bibliotekos „Poezijos rudens“ šventę negalėjo atvykti gerbiamas rašytojas, kraštietis Juozas Erlickas, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas. Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Martinaitis perdavė Akmenės rajono savivaldybės mero Vitalijaus Mitrofanovo padėkos raštą, skirtą rašytojui Juozui Erlickui: „Nuoširdžiai dėkoju už ilgametį kūrybinį indėlį į kultūrą ir meną, poezijos ir prozos poveikį ugdant bendražmogiškąsias pilietines ir estetines vertybes, už poetinę kūrybą, dainuojamosios poezijos sklaidą ir išleistas autorines knygas. Sveikinu tapus 2020 m. Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatu. Tegul Jums niekad nepristinga kūrybines energijos, išradingumo ir išskirtinių idėjų“. Padėkos raštą mero pavaduotojas perdavė Viešosios bibliotekos direktorei kad perduotu gerbiamam rašytojui, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatui Juozui Erlickui.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė supažindino su rašytojo Juozo Erlicko biografija, primindama, kad rašytojas gimė Akmenės rajone, Svirkančių kaime 1970 metais, baigė Viekšnių vidurinę mokyklą, studijavo (1971-1975 m.) lituanistiką Vilniaus universitete. Direktorė Z. Sinkevičienė padeklamavo eilėraštį iš rašytojo 1987 m. išleistos knygos „Pilkas eilėraštis“. 1997 metais rašytojas Juozas Erlickas apdovanotas Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė Kristina Urniežienė supažindino su rašytojo Juozo Erlicko kūryba, išleistomis knygomis, pjesėmis, diskografijomis, supažindino su filmuotais video įrašais, kur publikuojama rašytojo Juozo Erlicko kūrybą.
Šiame literatūriniame vakare svečiams, poetams, skaitytojams, Stasės Niūniavaitės literatūrinės premijos laureatui Juozui Erlickui nuostabias birbynių melodijas dovanojo Akmenės rajono meno mokyklos birbynininkų ansamblis vadovaujamas Algimanto Gulbino.
Gerbiamo poeto, rašytojo Juozo Erlicko eiles skaitė gerbiama Lilija Smalakienė, Akmenės rajono laikraščio „Vienybė“ redaktorė.
Džiugu, kad šioje Viešosios bibliotekos administracijos organizuotoje „Poezijos rudens“ šventėje savo kūrybos eiles, dainuojamąją poeziją dovanojo Akmenės krašto literatai ir poetai atvykę į šią prasmingą poezijos šventę iš 6 Lietuvos rajonų.
Poezijos rudens šventėje dalyvavo: Dalia Milukaitė-Buragienė – Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, poetė, periodinio laikraščio „Gintaro gimtinė“ redaktorė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė iš Kauno pristatė eilėraščius „Rudens akvarėlė“, „Rudens eilėraščiai“. Dainuojamosios poezijos kūrėjas, daugelį kartų savo kūrybą džiuginęs Akmenės krašto bibliotekų skaitytojus Kęstutis Krencius atliko savo kūrybos dainas „Lietus“, „Naujoji Akmenė“, dainas sukurtas pagal poetės Dalios Milukaitės – Buragienės ir poetės Liucijos Jagielienės eilės. Savo poezijos eilės skaitė Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, poetė Liucija Jagielienė „Meilei“. Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ pirmininkė, poetė, rašytoja Adėlė Daukantaitė padeklamavo savo kūrybos eiles: „Akmenė“, eilėraščių žemaičių tarme. Gerbiama poetė padėkojo Viešosios bibliotekos direktorei Zitai Sinkevičienei už pakvietimą į renginį, už galimybę dalyvauti prasmingame ir kūrybingame projekte. Savo eilės šventėje skaitė Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ poetės Daiva Rudelytė, kuri eiles skyrė žemaičių tarmei, kalbai. Irena Stražinskaitė – Glinskienė deklamavo eiles žemaičių tarme ir padovanojo Viešajai bibliotekai savo išleistą poezijos knygą „Dievo karvytė“. Poetė iš Pakruojo rajono Laimutė Černiauskienė paskaitė eilėraščius, skirtus rudeniui, vasarai, tėviškei, padovanojo savo išleistas eilėraščių knygas „Išdrįsti“, „Keliaujantys“. „Poezijos rudens“ šventėje dalyvavo poetė Reda Vaitkevičienė iš Šilalės rajono, Emilija Kvedierienė iš Joniškio rajono. Savo poezijos eiles skyrė tėviškei, gamtai, padovanojo kultūros žurnalą „Joniškio krašto istorija“. Regina Miežietienė iš Plungės rajono, atliko savo kūrybos dainas. Poetė iš Ventos Irena Viršilienė paskaitė eilėraščius: „Ventai“, „Žmogaus ruduo“, „Žemės“. Akmenės krašto poetė Rima Karalienė savo eiles skyrė rudeniui, Aurelija Gerulskienė padeklamavo eilėraščius „Poetai“, „Gimtinė“, Dinora Zokaitienė skaitė savo kūrybos eiles, skirtas tėviškei, Akmenės kraštui.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo poetams, dainuojamosios poezijos kūrėjams už padovanotas nuostabias poezijos eiles renginio dalyviams, skaitytojams už skaitomas poezijos knygas.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas
Jono Vapsvos nuotraukoje: Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Martinaitis skaito Akmenės rajono savivaldybės mero Vitalijaus Mitrofanovo padėkos raštą, skirtą rašytojui Juozui Erlickui
Dalios Markulienės nuotraukoje: Lietuvos Respublikos Seimo narė Dovilė Šakalienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: Lietuvos Respublikos Seimo narys Juozas Olekas
Dalios Markulienės nuotraukoje: Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Martinaitis perduoda Akmenės rajono savivaldybės mero Vitalijaus Mitrofanovo padėkos raštą, skirtą rašytojui Juozui Erlickui, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatui Viešosios bibliotekos direktorei Zitai Sinkevičienei
Dalios Markulienės nuotraukoje: paroda, skirta kraštiečiui, rašytojui, poetui, dainuojamosios poezijos kūrėjui, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatui Juozui Erlickui
Dalės Markulienės nuotraukoje: renginio organizatorė, vedėja, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: Akmenės rajono „Vienybė“ laikraščio redaktorė Lilija Smalakienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: Dalia Milukaitė-Buragienė – Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, poetė, periodinio laikraščio „Gintaro gimtinė“ redaktorė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė
Dalios Markulienės nuotraukoje: Kęstutis Krencius – dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas
Dalios Markulienės nuotraukoje: Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ pirmininkė, poetė, rašytoja Adėlė Daukantaitė
Dalios Markulienės nuotraukoje: Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ poetė Daiva Rudelytė
Dalios Markulienės nuotraukoje: Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, poetė Liucija Jagielienė
Dalios Markulienės nuotraukoje: Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, poetė iš Ventos Irena Viršilienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, poetė Irena Stražinskaitė – Glinskienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: poetė Regina Miežietienė iš Plungės rajono
Jono Vapsvos nuotraukoje: poetė Reda Vaitkevičienė iš Šilalės rajono
Jono Vapsvos nuotraukoje: poetė iš Pakruojo rajono Laimutė Černiauskienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: poetė Emilija Kvedierienė iš Joniškio rajono
Jono Vapsvos nuotraukoje: poetė Rima Karalienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: poetė Aurelija Gerulskienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: poetė Dinora Zokaitienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: tradicinės „Poezijos rudens“ šventės Viešojoje bibliotekoje dalyviai
AKTORIAUS, BARDO, RAŠYTOJO, ŽURNALISTO ARKADIJAUS VINOKURO KŪRYBOS VAKARAS
AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOJOJE BIBLIOTEKOJE
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė kūrybos vakarą pradėjo aktoriaus, bardo, rašytojo, žurnalisto Arkadijaus Vinokuro žodžiais apie gyvenimo prasmę. Pristatė rašytojo 1999 m. išleistą knygą „Tikra pasaka“, kuri yra Viešosios bibliotekos vaikų erdvės fonde. Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus bibliotekininkė Kristina Urniežienė pristatė rašytojo išleistas knygas vaikams „Vienišas žibintas“ (1999m.), „Raudona nosis“ (1999m.), Tadas ir Misteris Arkadas“ (eiliuota komiksų knyga;2002, 2005, 2007m.), Tadas ir Misteris Arkadas: Mano Lietuva“ (2012, 2016 m.) ir suaugusiems „Eroto glėbyje“ (2008m.), „Mes nežudėme“ (2017m.), „Taksi Kristaus išpažintis“ (2020m.) ir t.t.
Gerbiamas aktorius, bardas, rašytojas, žurnalistas Arkadijus Vinokuras mintimis pasidalino apie savo gyvenimą Europoje, Švedijoje, apie įsijungimą į Švedijos lietuvių bendruomenės veiklą, apie grįžimą į Lietuvą, apie Lietuvos kultūros praeitį ir dabartį, apie žydų literatūrą. Literatūrinio vakaro dalyvius sužavėjo rašytojo mintys, pamąstymai apie gyvenimo prasmę, šeimą, vaikystę, pagarbą, atjautą, subtilų humoro jausmą santūrumą, religiją ir t.t. Rašytojas atliko savo kūrybos dainas. Viešajai bibliotekai gerbiamas aktorius, rašytojas, žurnalistas, bardas Arkadijus Vinokuras padovanojo savo knygas: „Tadas ir Misteris Arkadas: Mano Lietuva“ (2012, 2016 m.), „Eroto glėbyje“ (2008m.), „Mes nežudėme“ (2017m.), „Taksi Kristaus išpažintis“ (2020m.).
Už literatūrinį vakarą gerbiamam rašytojui Arkadijui Vinokurui padėkojo Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Martinaitis ir Naujosios Akmenės Trečiojo amžiaus universiteto rektorė Rimana Vapsvienė.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė skaitytojų, bibliotekininkų vardu padėkojo gerbiamam rašytojui už nepamirštama literatūrinį susitikimą, už padovanotas Viešajai bibliotekai knygas.
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Dalios Markulienės nuotraukoje: aktorius, bardas, rašytojas, žurnalistas Arkadijus Vinokuras
Dalios Markulienės nuotraukoje: literatūrinio kūrybinio vakaro dalyviai
Dalios Markulienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Martinaitis ir aktorius, bardas, rašytojas, žurnalistas Arkadijus Vinokuras
Dalios Markulienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Martinaitis ir aktorius, bardas, rašytojas, žurnalistas Arkadijus Vinokuras, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė Kristina Urniežienė
***
„Sveikas rugsėji''
Po ilgo laiko ir vėl į mokyklą. Ten draugai, mokytojai, klasės, koridoriai - taip labai pasiilgę vieni kitų... Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo- informacijos skyriaus vaikų erdvės lankytojai, susirinkę į popietę „Sveikas rugsėji'' savo mintis ir ilgesį išliejo popieriuje. Jaunieji skaitytojai aprašė savo rugsėjo pirmosios įspūdžius ir džiaugsmus, ko negalėjo išreikšti žodžiais - nupiešė. Popietės pabaigoje – filmukų peržiūra ir žaidimai.
Tekstas ir nuotrauka
Aurelijos Gerulskienės
Skaitytojų aptarnavimo- informacijos skyriaus
bibliotekininkės
***
***
Fotografijų paroda „Papilė - Akmenės rajono dalis“
Minint Akmenės rajono 70 metų jubiliejų, Papilės miestelio K.Narščiaus bibliotekoje įvyko fotografijų parodos „Papilė - Akmenės rajono dalis“ atidarymas. Šių nuostabių nuotraukų autoriai - gamtą ir miestelį mylintys žmonės - Meilutė Rimkuvienė, Monika Andriuškienė, Rita Masiulienė, Marija Jazdauskienė, Audrius Grybauskas ir kiti. Jų akimis užfiksuotas Paplės ir jos apylinkių grožis dar mėnesį džiugins skaitytojų ir parodos lankytojų širdį. Atidarymo metu skaidrių pagalba buvo pademonstruotos Papilės, reprezentacinio Akmenės rajono mietelio ir jos apylinkių lankytinos vietos, užfiksuotos gerbiamos fotografės Onos – Emilijos Fokienės. Renginio vedėja Rima Karalienė pasveikino visus su Akmenės rajono 70 metų jubiliejumi ir perskaitė informaciją apie Papilės apylinkių žymias vietas kurios buvo parodytos skaidrėse. Eiles apie gimtą miestelį skaitė Smaida Mikienė. Renginyje už nuotraukas padėkota Onai Fokienei ir kitiems fotografams. Šiuo metu bibliotekoje eksponuojama ir spaudinių paroda, skirta šiai datai pažymėti „Akmenės rajonui- 70“.
***
GERBIAMI SKAITYTOJAI, LANKYTOJAI
Vadovaudamasi Lietuvos respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. rugpjūčio 19 d. sprendimu Nr. V-1874 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2020 m. birželio 15 d. sprendimo Nr. V-1462 „Dėl kultūros, pramogų ir kitų renginių organizavimo būtinų sąlygų“ pakeitimo. Renginiuose atviroje ir uždaroje erdvėje:
- laikytis ne mažesnio nei 1 m atstumo tarp dalyvių, išskyrus sutuoktinius, artimuosius giminaičius, įtėvius, globėjus ir rūpintojus.
- viso renginio ar susibūrimo metu dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones )
- nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių (veido kaukių, respiratorių ar kitų priemonių ) leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių (veido kaukių, respiratorių ar kitų priemonių) dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei (rekomenduojama dėvėti veido skydelį).
Saugokime vieni kitus!
Viešosios bibliotekos administracija
Renginys Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje „Akmenės kraštas istorijos vingiuose“, skirtas Akmenės rajono įkūrimo 70-mečiui paminėti
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracija pakvietė Akmenės krašto skaitytojus į fotografijų parodos atidarymą, skirtą Akmenės rajono įkūrimo 70 – mečiui paminėti ir dokumentinio filmo „Akmenės kraštas ir jo žmonės“ pristatymui. Literatūrinį renginį, poetės Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureato Algimanto Kiminiaus eilėmis apie Tėvynę, pradėjo šio renginio organizatorė Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė mintimis pasidalijo apie įvairius renginius, veiklas, skirtas Akmenės rajono įkūrimo 70 – mečiui paminėti. Viešoji biblioteka ir jos filialai šią datą akcentuoja parengtomis kraštotyrinių spaudinių, fotonuotraukų, knygų, bibliografinių spaudinių parodomis. Viešojoje bibliotekoje skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriuje parengta kraštotyrinė spaudinių paroda „Akmenės rajonas istorijos labirintuose“. Parodoje eksponuojamos knygos, periodika, publikacijų rinkiniai apie Akmenės rajono vietoves, žmones. Kraštotyrinę spaudinių parodą sudaro ciklai: „Knygos apie Akmenės kraštą“, „Akmenės krašto lankytinos vietos “ „Įžymūs kraštiečiai“, „ Akmenės krašto literatai“ Viešojoje bibliotekoje ir jos filialuose vyko piešinių parodos „Mano gimtasis kraštas“, viktorinos. Viešosios bibliotekos administracija pakvietė poetus, rašytojus, skaitytojus dalyvauti prczos, tekstų, miniatiūrų, poezijos rašinių konkurse „Gimtinė prasideda nuo žodžio“, skirtame šiai žymiai rajono datai pažymėti. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Akmenės kraštotyros klubas parašė, įvykdė, įgyvendino projektą „ Kūrybinio rašymo vasaros akademija netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos nariais“. Projekto metu sukurti eilėraščiai, prozos kūriniai, publikacijos bus pristatomos literatūriniame metraštyje „ Akmenės kraštas kūrybos versmėje“
Viešosios bibliotekos E. Meškienės konferencijų salėje eksponuojama Jono Šaškauskio fotografijų paroda „ Akmenės kraštas istorijos vingiuose“ 2 - oji dalis. Ši išplėstinė kraštotyrinė fotografijų paroda skirta Akmenės rajono įkūrimo 70 - mečiui paminėti. Fotografijų parodoje skaitytojai pamatė pažįstamus žmones, bičiulius, save. Sudomino fotografijos „Jaunieji kino mėgėjai“, „Pirmasis racionalizatorių kino festivalis“, „Vandens bokštas“, Naujosios Akmenės parko įkūrimas“, „Jonas Kazlauskas. Pirmasis sodų įkūrėjas“ ir t.t. Jono Šaškauskio fotografijų paroda Viešojoje bibliotekoje bus eksponuojama iki 2020 m. spalio 15 d.
Jonas Šaškauskis fotografija pradėjo domėtis nuo 1949 metų. Jonas Šaškauskis vadovavo jaunųjų fotografų būreliams Naujosios Akmenės tuometiniuose Cementininkų kultūros rūmuose, Ramučių vidurinėje mokykloje, dirbo su kino juostomis, priklausė Šiaulių kino mėgėjų organizacijai, 1975 metais organizavo pirmąjį Lietuvos kino mėgėjų festivalį. Pirmoji Jono Saškauskio fotografijų paroda „Naujosios Akmenės miestas“ buvo eksponuojama 2019 metais Viešojoje bibliotekoje. Paroda buvo skirta Naujosios Akmenės miesto įkūrimo 70 – mečiui paminėti. Mintimis apie Akmenės kraštą, jo žmones pasidalino Akmenės rajono garbės pilietė, žurnalistė, rajoninio laikraščio „ Vienybė“ redaktorė, Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų Sąjungos narė Julijana Sejavičienė. Savo poezijos, kūrybos eiles apie Tėvynę, gimtinę, padeklamavo Akmenės krašto literatė, poetė, Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė Gražina Blinkinienė. Poetai, dainuojamosios poezijos kūrėjai , Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatai Kęstutis Krencius, Vilhelmina Imbrienė padainavo savo kūrybos dainas, skirtas Akmenės kraštui, Akmenei, gimtinei, tėviškei. Poetė Vilhelmina Imbrienė Viešajai bibliotekai padovanojo savo kūrybos poezijos knygą „, Jausmų stygomis“ išleistą 2020 metais. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė su Šiaulių kino meno klubo pirmininku Viktoru Gundajevu sukūrė dokumentinį filmą „Akmenės kraštas ir jo žmonės“, skirtą Akmenės rajono 70 – mečio įkūrimui paminėti. Akmenės rajono Garbės pilietė Julijana Sejavičienė padėkojo Viešosios bibliotekos direktorei Zitai Sinkevičienei, Šiaulių kino meno klubo pirmininkui Viktorui Gundajevui už sukurtą dokumentinį filmą. Dokumentinis filmas papildytas Akmenės krašto žmonių interviu. Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Martinaitis mintimis pasidalino apie Akmenės rajono pasiekimus. Akmenės rajono savivaldybės tarybos narė Jolanta Januitienė padėkojo dokumentinio filmo kūrėjams, įteikdama simbolinius suvenyrus, palinkėdama garsinti bibliotekinėmis informacinėmis veiklomis Akmenės kraštą. Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja, Lietuvos bibliotekininkų draugijos Akmenės skyriaus pirmininkė bibliotekininkų vardu padėkojo už sukurtą dokumentinį filmą, kuris turi išliekamąją kraštotyrinę vertę. Dokumentinis filmas „Akmenės kraštas ir jo žmonės“ yra dar papildomas įvairia kraštotyrine, kultūrine informacija.
Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė
Arūno Dyglio nuotraukoje iš kairės į dešinę: poetė, dainuojamosios poezijos kūrėja Vilhelmina Imbrienė, Akmenės rajono Garbės pilietė Julijana Sejavičienė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Šiaulių kino meno klubo pirmininkas Viktoras Gundajevas, Viešosios bibliotekos darbuotoja Dalia Markulienė, iš dešinės į kairę: Akmenės rajono savivaldybės tarybos narys Albinas Klimas, skaitytoja Lina Masiulevičiūtė, Akmenės rajono savivaldybės tarybos narė Jolanta Januitienė, Ramučių gimnazijos mokytoja Judita Bernotaitė, Akmenės rajono savivaldybės tarybos narys Vladislovas Balkauskas, Akmenės rajono savivaldybės tarybos narys Apolinaras Nicius, poetas, dainuojamosios poezijos kūrėjas Kęstutis Krencius, Naujosios Akmenės Trečiojo amžiaus universiteto rektorė Rimana Vapsvienė, fotografas Jonas Vapsva
Arūno Dyglio nuotraukoje iš kairės į dešinę: poetė, dainuojamosios poezijos kūrėja Vilhelmina Imbrienė, Akmenės rajono Garbės pilietė Julijana Sejavičienė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Šiaulių kino meno klubo pirmininkas Viktoras Gundajevas, Viešosios bibliotekos darbuotoja Dalia Markulienė, iš dešinės į kairę: Akmenės rajono savivaldybės tarybos narys Albinas Klimas, skaitytoja Lina Masiulevičiūtė, Akmenės rajono savivaldybės tarybos narė Jolanta Januitienė, Ramučių gimnazijos mokytoja Judita Bernotaitė, Akmenės rajono savivaldybės tarybos narys Vladislovas Balkauskas, Akmenės rajono savivaldybės tarybos narys Apolinaras Nicius, poetas, dainuojamosios poezijos kūrėjas Kęstutis Krencius, Naujosios Akmenės Trečiojo amžiaus universiteto rektorė Rimana Vapsvienė, fotografas Jonas Vapsva
Jono Vapsvos nuotraukoje: Lietuvos garbės kraštotyrininkas Ignas Valantis
Jono Vapsvos nuotraukoje: Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Martinaitis
Jono Vapsvos nuotraukoje: Akmenės rajono savivaldybės tarybos narė Jolanta Januitienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: poetas, dainuojamosios poezijos kūrėjas Kęstutis Krencius
Jono Vapsvos nuotraukoje: Akmenės rajono savivaldybės tarybos nariai Albinas Klimas ir Apolinaras Nicius
Jono Vapsvos nuotraukoje: Akmenės rajono savivaldybės tarybos narys Ramūnas Stonkus, Kredito unijos „Tikroji viltis“ administracijos vadovė Virginija Stonkuvienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: poetė, dainuojamosios poezijos kūrėja Vilhelmina Imbrienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: poetė Gražina Blinkinienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: buvusi ilgametė Viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vedėja Ona Janionienė, Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė
Jono Vapsvos nuotraukoje: Šiaulių kino meno klubo pirmininkas Viktoras Gundajevas, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Naujosios Akmenės Trečiojo amžiaus universiteto rektorė Rimana Vapsvienė, Akmenės rajono Garbės pilietė Julijana Sejavičienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: Šiaulių kino meno klubo pirmininkas Viktoras Gundajevas, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė
Jono Vapsvos nuotraukoje: suvenyras renginio dalyviams
Žolinės šventė Vegeriuose
*****
Projektai, suteikiantys bibliotekoms ir jų lankytojams realių galimybių tobulėti
Sėkmingai įgyvendinamas bendras Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projektas „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“ žengia į baigiamąjį etapą. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu per 36 mėnesius atnaujinta didžioji dalis viešosios interneto prieigos infrastruktūros nauja kompiuterine ir programine įranga, pagerintas interneto ryšys, didžiųjų miestų viešosios bibliotekos aprūpintos specialia įranga, skirta kūrybiškumui skatinti bei inžineriniams ir programavimo įgūdžiams lavinti. Daugiau nei 1200 Lietuvos viešųjų bibliotekų ir jų filialų (iš jų 1000 kaimiškose vietovėse) pasiekė nauja technika, sudaranti sąlygas vietos gyventojams dalyvauti skaitmeninių kompetencijų ugdymo, skaitmeninio turinio kūrimo ir kitose skaitmeninės informacijos iniciatyvose.
Lygiagrečiai vykdomas kitas Informacinės visuomenės plėtros komiteto projektas „Prisijungusi Lietuva“: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“, kurio partneriai (asociacija „Langas į ateitį“, Vidaus reikalų ministerija, Ryšių reguliavimo tarnyba ir Nacionalinė biblioteka) rūpinasi vartotojų pritraukimo ir viešinimo veiklomis. Suburtos stiprios skaitmeninių lyderių ir konsultantų, e. skautų komandos, kurios visoje Lietuvoje savanorystės pagrindais padeda vietos bendruomenėms ir lankytojams tobulinti skaitmeninius įgūdžius.
Abu šie projektai glaudžiai susipina ir papildo vienas kitą.
Rugsėjo pradžioje prasidės dar vieni Nacionalinės bibliotekos organizuojami keturių mėnesių trukmės mokymai Lietuvos viešųjų bibliotekų darbuotojams. Mokymų tikslas – įveiklinti projekto „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“ metu įsigytą programavimo, inžinerinio ir kūrybinio paketų techninę ir programinę įrangą. Mokymai skirti bibliotekininkams, kad jie gebėtų naudotis šia įranga ir galėtų suteikti kvalifikuotą pagalbą savo lankytojams. Mokymų paslaugas teiks VšĮ „Lispa“ iš Marijampolės, laimėjusi atvirą konkursą.
Šiuo metu baigiamos rengti bibliotekų darbuotojams skirtos trys (programavimo, inžinerinio ir kūrybinio paketų) techninės ir programinės įrangos naudojimo mokymų programos. Iki gruodžio pabaigos ketinama organizuoti net 45 dviejų dienų trukmės mokymus keturių Lietuvos apskričių (Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio ) viešosiose ir Nacionalinėje bibliotekose. Vienos grupės dalyvių orientacinis skaičius – iki 15 žmonių. Mokymuose dalyviai patys praktiškai išbandys gautą įrangą ir naudodamiesi mokymų organizatorių parengtomis rekomendacijomis savarankiškai atliks įvairias užduotis, kad vėliau galėtų sėkmingai mokyti savo bibliotekų lankytojus.
Mokymo programa orientuota į vartotojus (bibliotekų lankytojus), kurie nesinaudoja internetu arba naudojasi juo neišmaniai, taip pat labiau į suaugusiuosius nei į vaikus ir jaunimą. Bus parengta ir bibliotekoms perduota įvairi metodinė ir mokomoji medžiaga (vaizdo filmukai, instrukcijos, konkrečios praktinės užduotys, parengtos naudojant įgyvendinimo „žingsnis po žingsnio“ schemą, kad kiekvienas bibliotekos lankytojas su minimalia bibliotekininko pagalba galėtų jas realizuoti, ir kt.).
Pasak Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko, šių projektų svarba ypač išryškėjo paskelbus šalyje karantiną, kai buvo suvokta, kaip svarbu žvelgti į ateitį ir gebėti prisitaikyti prie staiga pasikeitusios realybės. „Ypatingos reikšmės įgauna skaitmeninių kompetencijų modeliai, kai svarbūs ir operaciniai įgūdžiai, ir turinio valdymas, taip pat medijų raštingumas, lankstumas, kritinis mąstymas ir kūryba, gebėjimas atpažinti sėkmės tendencijas ir kartu nugalėti. Biblioteka jau seniai ne tik saugykla, bet ir informacinio raštingumo centras“, – sakė prof. dr. R. Gudauskas.
Informacinio raštingumo aplinka nuolat labai sparčiai kinta, todėl būtina atsinaujinti patiems ir savo vartotojams teikti aukščiausio lygio paslaugas. Anot generalinio direktoriaus, šis projektas suteikia ir bibliotekoms, ir jų lankytojams realių galimybių tobulėti.
Be to, šiais dviem projektais siekiama prisidėti prie 2014–2020 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų veiksmų programos 2 prioriteto „Informacinės visuomenės skatinimas“ poveikio rodiklių pasiekimo. Užsibrėžtas ambicingas tikslas, kad 2023 m. gyventojų, kurie nuolat naudojasi internetu, dalis siektų 87 proc.; gyventojų, kurie niekada nesinaudojo internetu, dalis siektų 10 proc.; gyventojų, kurie naudojasi elektroniniu būdu teikiamomis viešosiomis ir administracinėmis paslaugomis, dalis siektų 60 proc.; gyventojų, turinčių didesnių ir vidutinių įgūdžių naudotis internetu, dalis siektų 70 proc.
Projektai finansuojami iš 2014–2020 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų veiksmų programos ir iš Lietuvos biudžeto lėšų.
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos informacija
***
Senovinių pinigų paroda ,,Pinigai, pinigėliai ...“
Vegerių kaimo bibliotekoje vyksta senovinių pinigų paroda ,,Pinigai, pinigėliai ...“. Joje pristatomi pinigai, cirkuliavę Vegerių apylinkėje nuo 1650 metų iki šių laikų. Kad lankytojams būtų patogiau susipažinti su tuo laikotarpiu cirkuliavusiais pinigais, pastarieji suskirstyti pagal amžius. Retus eksponatus į parodą atnešė patys kaimo gyventojai. Vieniems monetų kaip prisiminimą paliko artimieji, kiti patys anksčiau kolekcionavo, dar kiti rado monetų ravėdami savo daržus bei ardami savo laukus. Parodoje galima pamatyti nuo Jono Kazimiero valdymo metais kaldintų šilingų , iki Smetonos laiku cirkuliavusių litų ar centų. Iš retesnių monetų galima būtų paminėti 1849 metų Nyderlandų 25 centus ar 1710 metų Švedijos 1 orė. Vadinasi, kadaise Vegeriuose lankėsi svečiai net iš tolimosios Olandijos ar Švedijos.
Norėčiau padėkoti Vegerių kaimo ūkininkams Antanui Raudžiui, Algerdui Balčiūnui, Vitalijui Mitrofanovui, Kristinai ir Mariui Levickams, kurie daug prisidėjo, kad ši paroda įvyktų.
Malonu, kad vegeriškiai itin domisi savo kaimo istorija, rūpinasi, kad įdomūs, senovę menantys eksponatai neiškeliautų už ,, jūrų marių‘‘, nebūtų sunaikinti, o liktų jų gimtajame kaime.
Vegerių kaimo bibliotekos filialo vyr. bibliotekininkas Dainius Sarapinas
Tarptautinio Poezijos festivalio ,,Poezijos pavasaris 2020„ renginiai Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekoje
Akmenės rajono Savivaldybės Viešojoje bibliotekoje ir Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekoje įvyko Tarptautinio poezijos festivalio ,,Poezijos pavasaris 2020“ literatūriniai renginiai. Šio festivalio rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos rašytojų Sąjunga, Lietuvos rašytojų klubas, Akmenės rajono Savivaldybė, Akmenės rajono Savivaldybės viešoji biblioteka. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė pasidalino mintimis apie šio festivalio renginius, poezijos reikšmę žmogaus gyvenime. Renginio vedėjos Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus specialistė Kristina Urniežienė pristatė renginio svečius.
Žurnalistas, fotomenininkas, grožinės literatūros skaitovas, Joniškio rajono garbės pilietis Juozas Šalkauskas. 2004 metais Juozas Šalkauskas apdovanotas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedmino ordino kryžiumi. Įgarsina knygas Lietuvos aklųjų bibliotekoje, skaito rašytojų Jono Avyžiaus, Kristijono Donelaičio, Juozo Bulotos, poeto Pauliaus Širvio ir kitų poetų, rašytojų kūrybą.
Autorinių dainų atlikėjas, gydytojas Vygantas Kazlauskas. Dainininkas ir dainuojamosios poezijos kūrėjas dainas atlieka pagal poetų Pauliaus Širvio, Violetos Palčinskaitės, Sandros Avižienytės eiles. 2011 metais išleido kompaktinę plokštelę „Miesto vaikas“, o 2007 metais už iniciatyvas ir kūrybiškumą apdovanotas Švento Kristoforo statulėle.
Poetas eseistas Dainius Sobeckis, humanitarinių mokslų daktaras. Lietuvos rašytojų Sąjungos narys. Jo kūryba publikuojama almanachuose ,,Poezijos pavasaris“, ,,Žiemos sodai“, ,,Baltija“, ,,Ligoninės priimamasis“. Išleidęs poezijos knygas ,,Be vietovardžių“ 2001 m., ,,Žvejo sūnus“ – eilėraščiai, ,,Homo religijosus“. Poezijos knygą ,,Kryžiaus užraktas“ – 2020 m. ir t.t.
Poetas, prozininkas, Julius Žėkas. Poeto kūryba publikuojama almanachuose ,,Poezijos pavasaris‘‘, ,,Žiemos sodai“, literatūriniuose leidiniuose ,,Šiaurės Atėnai“, ir tt. Tarpdisciplininių menų kūrėjas. Projekto ,,Tautiškos giesmės instaliacija“ – Valstybės himnas perteiktas šiuolaikine meno kalba dalyvis. Eilės verstos į anglų, rusų, ukrainiečių kalbas.
Renginyje pristatyti Akmenės krašto literatai: Darius Rekis – Akmenės rajono Savivaldybės administracijos švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas - rašytojas, poetas, išleido 2016 m. eilėraščių knygą - ,,Pražydusios klumpės“, ,,Viską susapnuoti dar kartą“, knygą vaikams ,,Kaip Kukiai su Gruzdžiais kovojo“ – 2019 m. Poetas, rašytojas Andrius Almanis yra išleidęs poezijos knygas ,,Nežinomų vietų pavasaris“, ,,Cukraus gabaliukas“, ,,Ventos legendos“
Renginyje pristatyta poetė, Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų Sąjungos pirmininkė, Stasės Niūniavaitės literatūrinės premijos laureatė – Dalia Milukaitė- Buragienė, išleidusi 34 poezijos knygas – akrostichų rinktinę ,,Viltingais žodžiais virpanti styga“,poezijos knygą ,,Pasivaikščiojimai po tėviškę“ knygą vaikams ,,Medžių abėcėlė “, išleistos 2 knygos Brailio raštu, įgarsintos šešios garsinės knygos ir tt.
Renginyje pristatyta poetė – Vitalija Žakienė išleidusi 2020 metais knygą „ Iš vieno gyvenimo“, poetė Rima Almanienė – išleidusi knygą „Gervuogės sirpsta“, Aurelija Gerulskienė – kurios kūryba publikuojana Viešosios bibliotekos direktorės, Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narės, išleistuose literatūriniuose almanachuose.
Viešojoje bibliotekoje parengta spaudinių paroda ,,Žydintis poezijos pavasario posmai“. Spaudinių parodoje atsispindi kiekvieno atvykusio poeto kūryba, dainuojamosios poezijos, grožinės literatūros skaitovo kūryba, biografija.
Poezijos gerbėjus, bibliotekų skaitytojus, sužavėjo intelektualios, grožinės literatūros skaitovo Juozo Šalkausko deklamuojamos eilės: Pauliaus Širvio, Jono Strelkūno, Jono Greičiūno ir kitų poetų.
Dainuojamosios poezijos atlikėjas Vygantas Kazlauskas, dainuojamosios poezijos gerbėjams atliko prasmingas dainas pagal poetų Vytauto Mačernio, Justino Marcinkevičiaus, Pauliaus Širvio, Sandros Avižienytės žodžius.
Dainius Sobeckis paskaitė poezijos eilių iš išleistų knygų ,,Gyvenimo asmenukė“, ,,Poeto epitafija“, „Bundu“, „Būtasis Kartinis laikas“ ir t.t.
Poetas Julius Žėkas – paskaitė savo kūrybos eilėraščių ,,Pradžių pradžia“, ,,Kas buvo kai dar nieko nebuvo“, ,,Iš šventųjų gyvenimo“ ir t.t.
Savo kūrybos eiles skaitė Akmenės krašto literatas, rašytojas poetas Darius Rekis eilėraščiai „Bičių dūzgimas“, „Penkios pasaulio šalys“, „Lietus“. Poetė Dalia Milukaitė – Buragienė skaitė „Kelionė“, „Poezijos sielų kambarys“, „Miela mano“. Rašytojas Andrius Almanis, poetė Vitalija Žakienė, Rima Almanienė, Aurelija Gerulskienė eiles skyrė mūsų kraštui, tėviškei, gamtai.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo garbiems svečiams, už padovanotą poezijos pavasario šventę, kuri įvyko Akmenės rajono Savivaldybės Viešojoje bibliotekoje, Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekoje. Grožinės literatūros skaitovas Juozas Šalkauskas visų atvykusių vardu padėkojo viešosios bibliotekos direktorei Zitai Sinkevičienei, padėkojo už bendrystę, padovanojo ,,Poezijos pavasaris 2020“, almanachą su atvykusių autografais. Ši knyga padovanota ir Onos Šimaitės bibliotekai. Autorinių dainų atlikėjas, Vygantas Kazlauskas padovanojo bibliotekai savo išleistą 2020 m. knygą ,,Pabirusios mintys“, poetas Dainius Sobeckis padovanojo Viešajai bibliotekai knygą ,,Kryžiaus užraktas“.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Dalios Markulienės nuotraukoje Tarptautinio Poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2020“ dalyviai, svečiai: pirmoje eilėje iš kairės į dešinę Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiutė, akmenės rajono savivaldybės tarybos narė Jolanta Ada Januitienė, bibliotekininkė edukacinei projektinei veiklai Kristina Urniežienė, Akmenės kultūros namų vadovė kultūrinei veiklai, poetė Vitalija Žakienė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, poetė, „Gintaro gimtinė“ redaktorė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė Dalia Milukaitė – Buragienė, poetė Rima Almanis, poetė, bibliotekininkė Aurelija Gerulskienė.
Antroje eilėje iš kairės į dešinę: rašytojas, poetas Andrius Almanis, žurnalistas , fotomenininkas, grožinės literatūros skaitovas, Joniškio rajono garbės pilietis Juozas Šalkauskas, autorinių dainų atlikėjas, gydytojas, scenos atlikėjas Vygantas Kazlauskas, poetas, eseistas Dainius Sobeckis, poetas ir tarpdisciplininių menų kūrėjas Julius Žėkas, Akmenės rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, rašytojas, poetas Darius Rekis.
Dalios Markulienės nuotraukoje: poezijos pavasario svečiai, dalyviai, prie Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos.
Dalios Markulienės nuotraukoje: poetas, eseistas Dainius Sobeckis
Dalios Markulienės nuotraukoje: Žurnalistas , fotomenininkas, grožinės literatūros skaitovas, Joniškio rajono garbės pilietis Juozas Šalkauskas
Dalios Markulienės nuotraukoje: autorinių dainų atlikėjas, gydytojas, scenos atlikėjas Vygantas Kazlauskas Vygantas Kazlauskas
Dalios Markulienės nuotraukoje: poetas ir tarpdisciplininių menų kūrėjas Julius Žėkas.
Dalios Markulienės nuotraukoje: Akmenės rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, rašytojas, poetas Darius Rekis.
Dalios Markulienės nuotraukoje: Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, poetė, „Gintaro gimtinė“ redaktorė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė Dalia Milukaitė – Buragienė
Dalios Markulienės nuotraukoje: rašytojas, poetas Andrius Almanis
Dalios Markulienės nuotraukoje: autorinių dainų atlikėjas Vygantas Kazlauskas, žurnalistas, fotomenininkas, grožinės literatūros skaitovas, Joniškio rajono garbės pilietis Juozas Šalkauskas, poetas, eseistas Dainius Sobeckis, poetas ir tarpdisciplininių menų kūrėjas Julius Žėkas.
Dalios Markulienės nuotraukoje: Žurnalistas, fotomenininkas, grožinės literatūros skaitovas, Joniškio rajono garbės pilietis Juozas Šalkauskas, autorinių dainų atlikėjas Vygantas Kazlauskas, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, poetas, eseistas Dainius Sobeckis, poetas ir tarpdisciplininių menų kūrėjas Julius Žėkas
Dalios Markulienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, žurnalistas, fotomenininkas, grožinės literatūros skaitovas, Joniškio rajono garbės pilietis Juozas Šalkauskas
Dalios Markulienės nuotraukoje: Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, poetė, „Gintaro gimtinė“ redaktorė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė Dalia Milukaitė – Buragienė, autorinių dainų atlikėjas Vygantas Kazlauskas, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė.
***
Popietė ,, Svajonę turiu“
Kiekvienas iš mūsų, didelis ar mažas, turime svajonę. Svajonė lydi visus visą gyvenimą ir, tarsi gyvenimo kelrodis, veda mus į priekį. Gražią saulėtą popietę, Viešosios bibliotekos vaikų erdvės skaitytojai, kalbėjo apie savo svajones. Tie, kurie dar svajonių neturėjo, susikūrė jas patys. Vaikai, aptarę savo svajones, pasiėmę spalvotas kreideles, išskubėjo į bibliotekos kiemelį piešti. Kai piešti baigė, kiekvienas dalyvis papasakojo apie savo piešinį, savo svajonę ir kokiu būdu ją galėtų pasiekti. Turėti svajonę yra puiku.
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė Dalia Jencienė
***
***
***
Poezija scenoje virto dainomis ir judesiu
Akmenės miesto Onos Šimaitės biblioteka liepos 22 d. akmeniškius ir miesto svečius kvietė pasiklausyti dainuojamosios poezijos ir pažiūrėti pantomimos miniatiūrų. Renginio svečiai, dainuojamosios poezijos kūrėja ir atlikėja Ilona Papečkytė ir pantomimos aktorius Virgis Bortkevičius, atliko programą „Bedugnės ir tiltai“. Ilona Papečkytė - Lietuvos dainuojamos poezijos kūrėja ir atlikėja, meno saviraiškos specialioji pedagogė – ekspertė, muzikos terapijos asociacijos narė, sukūrusi per 300 dainų. Scenoje atliko kūrinius pagal J. Meko, V. Bladykaitės, I. Užkurnio ir kitų lietuvių poetų eiles. Virgis Bortkevičius – klasikinės pantomimos aktorius, režisierius. Akmeniškiams rodė pantomimos miniatiūras „Toks gyvenimas“, „Chirurgas“, „Baidyklė“, „Traukinyje“. Renginio metu Akmenės Mažosios Kultūros Sostinės ambasadoriumi inauguruotas kraštietis, akmeniškis, atsargos generolas Saulius Stripeika. Akmenės džentelmenai Sauliui Stripeikai įteikė ambasadoriaus regalijas. Dėkojame už pagalbą organizuojant renginį Akmenės rajono savivaldybės viešajai bibliotekai, Akmenės kultūros namams ir Akmenės bendruomenei.
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos bibliotekininkė
Diana Lensbergienė
Kad vasara būtų saugi
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvėje jaunieji skaitytojai susitiko su Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato bendruomenės pareigūne Ramune Vėlavičiene. Pareigūnė papasakojo apie saugų elgesį namuose, prie vandens, gatvėje, taip pat priminė važiavimo dviračiu ir paspirtuku taisykles. Vaikai įdėmiai klausėsi, uždavinėjo klausimus, papasakojo savo patirtus įvykius. Užsimezgė šiltas, nuoširdus pokalbis. Renginys užsitęsė, nes reginio dalyviai, gavę dovanų po spalvinimo knygelę, dar ilgai su malonumu jas spalvino.
Skaitytojų aptarnavimo - informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė
Dalia Jencienė
***
Popietė skirta Akmenės kraštui ir draugystei...
Liepos 22 dieną, Ventos miesto bibliotekoje vyko ketvirta ir paskutinė „Atverk duris vasarai“ stovyklėlės popietė. Šią popietę skyrėme Akmenės rajono gimtadieniui. Šiemet mūsų rajonui ypatingi metai, nes švenčia 70-tą savo jubiliejų. Vaikai sužinojo, jog Akmenės rajonas buvo įkurtas 1950 m., kiek mūsų rajoną sudaro miestų, miestelių ir kaimų. Kad Ventos upė turi tris intakus: Virvytę, Dabikinę ir Vadakstį, kurias surinkusi nutekina į Baltijos jūrą. Nustebo sužinoję, jog turim netgi ežerą, kuris yra Kamanų rezervate. Aptarėme kokias funkcijas atlieka Ventos regioninis parkas ir Kamanų rezervatas, kokius Akmenės rajone galime aplankyti muziejus, ką ten galime sužinoti ir pamatyti. Kokie gamtos paminklai mūsų rajone yra saugomi, kokius turime piliakalnius. Pasinaudodami interneto teikiamomis galimybėmis, viską „aplankėme“ ir pamatėme virtualioje erdvėje – nuo „Marso kanjonų“, Papilės atodangos, kur kažkada gyveno dinozaurai iki šimtamečių ąžuolų ir Juodojo (Meilės) akmens. Išklausę informaciją vaikai gavo užduotį – sužymėti Akmenės rajono žemėlapyje objektus ir nupiešti kas labiausiai įsiminė. Stovyklėlės dalyviai liko sužavėti koks turtingas ir gražus mūsų – Akmenės rajonas, kuriuo galime didžiuotis. Kiek turime įdomių vietų kurias verta aplankyti. Kadangi stovyklėlė „Atverk duris vasarai“ baigėsi, vaikai džiaugėsi, kad jos metu surado naujų draugų, smagiai leido laiką ir daug ką sužinojo. Pažaidę žaidimus ir pasivaišinę skaitėme K. Navako ir M. Smirnovaitės knygelę „Žvėreliai mokosi draugauti“, kuri kviečia pamąstyti, bei pasikalbėti apie draugystę, bendravimą, pakantumą kitaip atrodantiems ar besielgiantiems bei mokėjimą būti savimi. Nuolatiniai dalyviai apdovanoti padėkomis su palinkėjimu skaityti knygas ir neužmiršti lankytis bibliotekoje.
Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė
Projektas „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojais“
Lietuvių poetas, nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Justinas Marcinkevičius apie literatūrą rašė: „Kuo įvairesnė literatūra, tuo daugiau širdžių ji aprėpia“. Šiais poeto žodžiais Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė pristatė projektą, supažindino su projekto dalyviais.
Svarbią vietą Akmenės kraštotyros klubo ir Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos gyvenime vaidina vietinių rajono rašytojų, poetų kūryba, jų knygų pristatymai, susitikimai su literatais, klubo nariai iš kitų rajonų, profesionaliais rašytojais. Projekto vadovas Akmenės kraštotyros klubo pirmininkas Antanas Gabalis, projekto vykdytoja ir rengėja Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė.
Kūrybinio rašymo „Vasaros akademijoje“ dalyvavo Akmenės krašto literatai, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos nariai, Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojai, savo kūrybą – eiles gimtinei, tėviškei, gamtai, rašytojams, istorikams, žymiems žmonėms – skyrė Akmenės rajono 70-mečio įkūrimo jubiliejui paminėti.
Įgyvendinus projektą ruošiamasi išleisti kūrybos literatūrinį-bibliografinį metraštį „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“, skirtą Akmenės rajono 70-mečio įkūrimo jubiliejui paminėti.
Šio projekto partneriai: Viešoji biblioteka, Akmenės krašto literatų klubas „Žiemgalija“, Akmenės krašto muziejus, Lazdynų Pelėdos memorialinis muziejus, Kamanų valstybinis rezervatas, Simono Daukanto muziejus. Projekto rėmėjas – Akmenės rajono savivaldybė.
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, rašytojas, poetas Darius Rekis pasveikino projekto dalyvius, padėkojo už dalyvavimą „Kūrybinio rašymo akademijoje“.
Sveikinimo žodį tarė Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, poetė, „Gintaro gimtinė“ redaktorė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė Dalia Milukaitė – Buragienė. Viešosios bibliotekos direktorei, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narei įteikė Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos diplomą – liudijimą už išleistą knygą, skirtą lietuvių rašytojo, istoriko Simono Daukanto 225-osioms gimimo metinėms, įrašė šią knygą į LNRS bibliotekos Aukso fondą. Dalia Milukaitė – Buragienė supažindino projekto dalyvius su jos sudarytais, išleistais literatų kūrybos almanachais, padėkojo už kūrybą projekto dalyviams.
Aina Statkus - poetė, bibliotekininkė iš Vadakstes bibliotekos (Latvijos Respublika) padėkojo už kvietimą dalyvauti šiame projekte ir tarė sveikinimo žodį.
Rašytojas Andrius Almanis mintimis pasidalino apie kūrybą, apie šio projekto svarbą.
Poetas, Akmenės krašto literatų klubo „Žiemgalija“ narys, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas, dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas Kęstutis Krencius projekto dalyviams atliko savo kūrybos dainas, skirtas gimtinei, tėviškei, Akmenės kraštui.
Projekto dalyviai buvo mokomi kūrybinio raštingumo, dalyvavo kūrybiniuose edukaciniuose užsiėmimuose.
Kūrybinio rašymo vasaros akademijos mokymus pravedė rašytojas, poetas, kraštietis Vidas Morkūnas. Kūrybinio rašymo mokymų tema „430 puslapių! O kur tekstas...“. Profesionalaus rašytojo Vido Morkūno mokymai suteikė ypatingą atmosferą ir žinių kūrybiniam rašymui. Rašytojas Vidas Morkūnas kalbėjo apie rašytinio teksto galimybes, minties struktūrą, teksto pradžią ir pabaigą, kalbos grožį, lietuvių literatūros istoriją, apie grožinę literatūrą, išlavintą literatūrinį žodį, literatūrinį tekstą, apie ištraukų skaitymą iš knygų ir t.t. Rašytojas Vidas Morkūnas patarė nesidrovėti mokytis iš aukščiausio lygio rašytojų ir kurti savo pasaulį, gyvą, unikalų. Kalbėjo apie giluminį rašymą – tai kas nematoma aplinkoje. Projekto dalyvius labai sudomino kūrybiniai rašytojo Vido Morkūno mokymai, pateikė daug klausimų apie lietuvių rašytojus, apie novelės, poezijos rašymą, kiek žmogaus kūryba priklauso nuo žmogaus asmenybės ir t.t.
Kūrybinius rašymus, edukacinius užsiėmimus tema „Kūrybinis rašymas, poezija, biblioterapija – kelias į vidinį pasaulį“ vedė poetė, gydytoja psichoterapeutė, biblioterapijos asociacijos prezidentė, docentė Jūratė Sučylaitė. Kiekvienas projekto dalyvis turėjo galimybę išgirsti, kaip kurti, rašyti poezijos, prozos tekstus įvairiomis temomis: gimtinės, ugnies, vasaros, apie žmogaus pojūčius - regiamuosius, girdimuosius, garsinius ir jų svarbą. Kokią išliekamąją reikšmę jie turi kūrybai, aplinkai. Docentė, biblioterapeutė Jūratė Sučylaitė pasidalino mintimis apie poeto, rašytojo Vinco Mykolaičio Putino kūrybą, atsakinėjo į užduotus projekto dalyvių klausimus, apie biblioterapiją, jos reikšmę žmogaus gyvenime.
Šio projekto partneriai buvo Akmenės rajono muziejai. Už bendradarbiavimą Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo Akmenės krašto muziejaus direktorei Lionei Stupurienei. Projekto dalyviams buvo suorganizuotos išvykos į Akmenės krašto muziejų. Muziejaus darbuotoja Sandra Saliamanienė supažindino su šio muziejaus ekspozicijomis - drugelių, fosilijų, tautodailės ir kt. Projekto dalyviai aplankė rašytojo, istoriko, lietuvių tautos šviesuolio Simono Daukanto paminklą, padėjo gėlių. Aplankytas rašytojo Simono Daukanto memorialinis muziejus. Muziejaus vadovė Ernesta Šmukštaitė mintimis pasidalino apie įvairias muziejaus veiklas, kiekvienam projekto dalyviui padovanojo po knygos skirtuką su Simono Daukanto posakiais. Lazdynų Pelėdos memorialiniame muziejuje muziejaus vadovė Kristina Sakalauskienė supažindino su seserų Ivanauskaičių Sofijos Pšibiliauskienės ir Marijos Rastauskienės gyvenimu ir kūryba, apie rašytojų tėvą Nikodemą Ivanauską, apie muziejaus edukacines veiklas. Vakare projekto dalyviai apsupti žaliuojančios gamtos, Balsiuose skaitė kūrybą, klausėsi dainuojamosios poezijos, etnografinių lietuviškų dainų.
Antroji projekto diena prasidėjo Kamanų valstybiniame gamtiniame rezervate. Padėkota Kamanų valstybinio rezervato visuomenės informavimo specialistei Kristinai Grigaliūnienei, Kamanų valstybinio rezervato direktoriui Dariui Triaušiui, šio rezervato ekologei, biologei Sigitai Sprainaitytei už prasmingą ekskursiją, už galimybę kurti Kamanų pelkėje, už pažintinę paskaitą apie Kamanų pelkę. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė supažindino projekto dalyvius su išleista poetės, rašytojos, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatės Julijos Almanis knyga „Laiškai iš miško“. Knygoje rašoma apie Kamanų pelkę, gamtą, nuostabios mintys apie gyvenimo prasmę, apie poetės Dalios Milukaitės – Buragienės knygą „Sonetų vainikas“, „Kamanų klampynė“, kuri išleista 2010 metais ir labai mėgiama Akmenės krašto skaitytojų.
Projekto „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojais“ baigiamasis – literatūrinis renginys „Akmenės kraštas kūrybos versmėje“ vyko Viešojoje bibliotekoje. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė pakvietė projekto „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ dalyvius, poetus ir rašytojus paskaityti savo kūrybą, kurią sukūrė projekto metu ir kuri skirta Akmenės rajono 70-mečio įkūrimo jubiliejui paminėti.
Lietuvos rašytojų sąjungos narys, rašytojas, poetas, vertėjas, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas Vidas Morkūnas. 2020 metais kovo 10 d. rašytojas apdovanotas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premija už kūrybiškiausią 2019 metais išleistą knygą „Pakeleivingos stotys“. Visų susirinkusiųjų vardu gerbiamą rašytoją su garbingu apdovanojimu pasveikino Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė. Mokytoja Aldona Kriaučiunienė paskaitė ištrauką iš rašytojo knygos „Turtingosios“, apie mergaitę skaitančią knygą.
Savo kūrybą projekte pristatė: poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė, dainuojamosios poezijos kūrėja ir atlikėja Vilhelmina Imbrienė, Lietuvos rašytojų sąjungos narys, rašytojas, poetas, vertėjas, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas Vidas Morkūnas, poetė, gydytoja psichoterapeutė, biblioterapijos asociacijos prezidentė, docentė Jūratė Sučylaitė, poetė, bibliotekininkė iš Vadakstes bibliotekos Aina Statkus, (Latvijos Respublika), Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ vadovė, poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, lietuvių knygų autorė Adelė Daukantaitė, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ narė, poetė Daiva Rudelytė, Akmenės krašto rašytojai, poetai: Andrius Almanis, Rima Almanienė, Aurelija Gerulskienė, Rima Karalienė, Irena Viršilienė.
Edukacinėse projekto veiklose dalyvavo poetės Gražina Blinkinienė, Dinora Zokaitienė, Aldona Kriaučiunienė, Dalia Milukaitė – Buragienė, Kamanų rezervato ekologė, biologė Sigita Sprainaitytė, dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas Kęstutis Krencius, Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, poetė Liucija Jagėlienė, Akmenės rajono „Vienybė“ laikraščio redaktorė Lilija Smalakienė, lituanistė Asta Morkūnienė, poetė iš Šiaulių Branguolė Šimkūnienė, projekto rengėja ir vykdytoja Viešosios bibliotekos direktorė, Akmenės krašto literatų klubo „Žemgalija“ pirmininkė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė Zita Sinkevičienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, rašytojas, poetas Darius Rekis. Kamanų valstybiniame rezervate kartu dalyvavo dailininkas Antanas Adomaitis.
Projekto vykdytoja ir rengėja Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo rašytojams, poetams už dalyvavimą projekto „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojais“ edukacinėse veiklose ir įteikė suvenyrus - užrašų knygutes su projekto simbolika, rašiklius ir įrėmintas lankytinų erdvių nuotraukas.
Projekto dalyviai padėkojo projekto vadovui Akmenės kraštotyros klubo pirmininkui Antanui Gabaliui ir vykdytojai ir rengėjai Viešosios bibliotekos direktorei Zitai Sinkevičienei už prasmingą projektą, už suteiktas žinias, už bendradarbiavimą.
Kamanų rezervato ekologė, biologė Sigita Sprainaitytė padovanojo Viešajai bibliotekai Kazio Gabijauro knygą „Botanikos pasaulis“ faksimilinį leidinį, profesoriaus Kazio Brundzos 1936 m. išleista apie Kamanų pelkę.
Teksto autorė
Zita Sinkevičiene
Viešosios bibliotekos direktorė,
projekto vykdytoja ir rengėja
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: projekto „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojais“ vykdytoja ir rengėja Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė
Kristinos Urniežienės nuotraukoje iš kairės į dešinę pirmoje eilėje: projekto „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojais“ dalyviai: Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, poetė, „Gintaro gimtinė“ redaktorė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė Dalia Milukaitė – Buragienė, mokytoja Aldona Kriaučiunienė, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ vadovė, poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, lietuvių knygų autorė Adelė Daukantaitė, dalyvė Branguolė Šimkūnienė, Lietuvos Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, poetė Liucija Jagėlienė, rašytojas, poetas, kraštietis Vidas Morkūnas, poetė, gydytoja psichoterapeutė, biblioterapijos asociacijos prezidentė, docentė Jūratė Sučylaitė, projekto vykdytoja ir rengėja, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, poetė Aurelija Gerulskienė, poetė, bibliotekininkė iš Vadakstes bibliotekos Aina Statkus, (Latvijos Respublika).
Iš kairės į dešinę antroje eilėje: poetė Rima Karalienė, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ narė, poetė Daiva Rudelytė,, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas, dainuojamosios poezijos kūrėjas ir atlikėjas Kęstutis Krencius, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, rašytojas, poetas Darius Rekis, poetė Irena Viršilienė, Kamanų rezervato ekologė, biologė Sigita Sprainaitytė, poetė Dinora Zokaitienė, poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė, dainuojamosios poezijos kūrėja ir atlikėja Vilhelmina Imbrienė.
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: rašytojas, poetas, kraštietis, projekto lektorius Vidas Morkūnas veda kūrybinio rašymo mokymus, tema „430 puslapių! O kur tekstas...“
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: poetės, gydytojos psichoterapeutės, biblioterapijos asociacijos prezidentės, docentės Jūratės Sučylaitės edukaciniai užsiėmimai tema „Kūrybinis rašymas, poezija, biblioterapija – kelias į vidinį pasaulį“
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė su projekto lektoriais poete, gydytoja psichoterapeute, biblioterapijos asociacijos prezidente, docente Jūrate Sučylaite ir rašytoju, poetu, kraštiečiu Vidu Morkūnu
Kristinos Urniežienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, rašytojas, poetas, kraštietis Vidas Morkūnas, lituanistė Asta Morkūnienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, rašytojas, poetas Darius Rekis
Kristinos Urniežienės nuotraukoje projekto dalyviai Akmenės krašto muziejuje
Kristinos Urniežienės nuotraukoje projekto dalyviai prie Simono Daukanto paminklo Papilėje
Kristinos Urniežienės nuotraukoje projekto dalyviai Simono Daukanto memorialiniame muziejuje
Kristinos Urniežienės nuotraukoje projekto dalyviai Lazdynų Pelėdos memorialiniame muziejuje
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė pristato Julijos Almanis knyga „Laiškai iš miško“ Kamanų valstybiniame rezervate
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: Kamanų valstybinio rezervato ekologė, biologės Sigitos Sprainaitytės padovanota Viešajai bibliotekai Kazio Gabijauro knygą „Botanikos pasaulis“ apie Kamanų pelkę
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: projekto metu pristatyta poetės Dalios Milukaitės – Buragienės knyga „Kamanų klampinė“
Kristinos Urniežienės nuotraukoje iš kairės į dešinę pirmoje eilėje: projekto „Kūrybinio rašymo „Vasaros akademija“ netradicinėse erdvėse Akmenės krašte su Lietuvos rašytojų sąjungos rašytojais“ baigiamojo renginio dalyviai poetė, gydytoja psichoterapeutė, biblioterapijos asociacijos prezidentė, docentė Jūratė Sučylaitė, mokytoja Aldona Kriaučiunienė, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ narė, poetė Daiva Rudelytė,, Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ vadovė, poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, lietuvių knygų autorė Adelė Daukantaitė, lituanistė Asta Morkūnienė, rašytojas, poetas, kraštietis Vidas Morkūnas, projekto vykdytoja ir rengėja, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, poetė Rima Almanienė, poetė, bibliotekininkė iš Vadakstes bibliotekos Aina Statkus, (Latvijos Respublika), poetė Aurelija Gerulskienė, poetas, rašytojas Andrius Almanis.
Antroje eilėje iš kairės į dešinę: dalyvė Branguolė Šimkunienė, „Vienybė“ laikraščio redaktorė Lilija Smalakienė, poetė Rima Karalienė, Kamanų rezervato ekologė, biologė Sigita Sprainaitytė, poetė Irena Viršilienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, rašytojas, poetas Darius Rekis, poetė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narė, Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatė, dainuojamosios poezijos kūrėja ir atlikėja Vilhelmina Imbrienė.
Viktorina "Pasakų šalyje"
Papilės K.Narčiaus bibliotekoje svečiavosi Papilės kultūros namų vaikų socializacijos stovyklos "Atrask ir tobulink save" vaikučiai. Jiems vyr. bibliotekininkė Rima Karalienė paruošė ir pravedė viktoriną "Pasakų šalyje". Stovyklautojai susiskirstė į 4 komandas. Nors klausimai nebuvo lengvi, vaikai juos įveikė. Teisingiausiai atsakinėjo "Liepaičių" komanda. Geriausiai atsakinėjusieji viktorinos dalyviai buvo apdovanoti lankstinuku "Papilės krašto lankytinos vietos". Bibliotekininkė Irena Rimkienė pristatė skaitymo akciją "Vasara su knyga", paragino vaikus dalyvauti joje. Buvo žiūrimas filmas "Kelias į Terabitiją" pagal to paties pavadinimo K. Paterson knygą. Trumpai vaikai aptarė filmą, pagrindinę jo mintį. Bibliotekoje jaunųjų skaitytojų laukia įvairių pasakų personažai bei bibliotekininkės.
Rima Karalienė
Papilės mstl. K. Narščiaus filialo
vyr. bibliotekininkė
***
***
Piešiame Akmenės rajono 70 – mečiui
Gražų, saulėtą vasaros dieną jaunieji skaitytojai susirinko į Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvę piešti piešinius Akmenės rajono 70 -mečiui. Didelė erdvė tapo maža, tiek skaitytojų susėdo piešti. Smagu dirbti būryje. Kiekvienas dalyvis nupiešė po piešinį, o kai kurie net po kelis. Laikas prabėgo greitai, piešinėliai sugulė ant stalo parodai.
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė Dalia Jencienė
***
***
Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje Edwardo Curtis fotografijų paroda „Šešėlių gaudytojas“
Jungtinių Amerikos valstijų ambasada Lietuvoje, Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracija ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Darius Vaičekauskas suorganizavo Edwardo Curtis fotografijų parodą „Šešėlių gaudytojas“, kurios pristatymas vyko Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Eugnijos Meškienės konferencijų salėje.
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė parodos pristatymą pradėjo garsios Amerikos psichologės Lindos Henkel mintimis apie fotografiją: „Fotografijos daromos iš esmės ne tam, kad vėliau padėtų prisiminti vienus ar kitus įvykius, bet kad praneštų pasauliui: štai kokius jausmus aš išgyvenu čia ir dabar“, pristatė gerbiamus svečius.
Sveikinimo žodį tarė Jungtinių Amerikos valstijų ambasados Lietuvoje Kultūros atašė Meghan Luckett. Gerbiama viešnia Akmenės rajono savivaldybės viešajai bibliotekai padovanojo fotonuotraukų albumą „Passport“.
Fotografijų parodą pristatė Lietuvos Fotomenininkų Sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Darius Vaičekauskas. „XX amžiaus pradžioje dirbęs Edwardas Sheriffas Curtisas grūmėsi beviltiškoje kovoje su laiku, stengdamasis išsaugoti, užfiksuoti – fotoaparatu, balso įrašymo prietaisu – Šiaurės Amerikos indėnų kultūros likučius, dar nesunaikintus baltųjų ekspansijos. Trisdešimt metų, remiamas tokių žmonių kaip Johnas Pierpontas Morganas ir buvęs JAV prezidentas Theodore‘as Rooseveltas, sumokėdamas didelę kainą savo šeimos ir sveikatos sąskaita, Curtisas daugybę laiko praleido tarp įvairių genčių indėnų, kol galų gale išleido neprilygstamą darbą „The Norh American Indian“ (Šiaurės Amerikos indėnai).
Gerbiamus svečius ir fotografijų parodos dalyvius pasveikino Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Martinaitis ir įteikė atminimo dovanas.
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo gerbiamiems svečiams už unikalią parodą ir atminimui padovanojo knygą apie Akmenės kraštą.
Fotografijų parodos pristatyme dalyvavo Jungtinių Amerikos valstijų ambasados Lietuvoje darbuotojas Vytas Neviera.
Edwardo Curtis fotografijų paroda „Šešėlių gaudytojas“ bus eksponuojama Viešosios bibliotekos konferencijų salėje ( V. Kudirkos g. 9 Naujoji Akmenė) iki 2020 metų rugpjūčio 2 dienos.
Zita Sinkevičienė
Akmenės rajono savivaldybės
viešosios bibliotekos direktorė
Jono Vapsvos nuotraukoje: Edwardo Curtis fotografijų parodos „Šešėlių gaudytojas“ ekspozicija.
Jono Vapsvos nuotraukoje iš kairės į dešinę: Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tomas Martinaitis, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Rekis, Lietuvos Fotomenininkų Sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Darius Vaičekauskas, viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Jungtinių Amerikos valstijų ambasados Lietuvoje Kultūros atašė Meghan Luckett.
Akvarelės liejimo užsiėmimas
Akmenės miesto Onos Šimaitės vyko akvarelės liejimo užsiėmimas. Liejimo procesas greitas ir nereikalaujantis daug kruopštumo. O išliejus akvarelę ir pasitelkus vaizduotę nustebins rezultatas. Užsiėmimo dalyviai paveikslėliuose bandė įžvelgti ką pavyko pavaizduoti. Ant popieriaus lapelių pamatė debesis, miško takelį, miegantį katiną, saldainių pilį, gėlių lauką ir dar daug įvairių vaizdų. Akmenės miesto Onos Šimaitės biblioteka jau antrus metus prisijungia prie iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ ir kviečia vaikus ir jaunimą prasmingai leisti atostogas bibliotekoje. Kiekvieną penktadienį vyksta literatūriniai – kūrybiniai užsiėmimai, žaidimų, garsinio skaitymo popietės.
Diana Lensbergienė
Akmenės miesto Onos Šimaitės
bibliotekos bibliotekininkė
***
Šaškių turnyras
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo- informavimo skyriaus vaikų erdvėje vyko tradicinis šaškių turnyras, skirtas Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienai. Jaunieji skaitytojai susikaupę varžėsi žaisdami šaškėmis, norėdami išsiaiškinti kas šį kartą užims prizines vietas. Kiekvienas skaitytojas nors vieną kartą patyrė pergalės džiaugsmą. O geriausiai sekėsi Kajui Jaškevičiui, Lukui Grabauskui ir Adelei Tenytei. Popietė baigėsi, visi žaidėjai džiaugėsi įdomiai praleidę laiką.
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bliotekininkė
Dalia Jencienė
,,Nupiešiu Lietuvą"
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko popietė ,,Nupiešiu Lietuvą", skirta Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienai. Jaunieji skaitytojai susipažino su Lietuvos istorija, Mindaugo karūnavimo reikšme Lietuvai ir pradėjo piešti, kurti savo darbelius. Piešdami klausinėjo kaip atrodė karalius, kada jis gimė, kiek jam buvo metų, kaip atrodė karaliaus karūna. Netikėtai pasirodęs fotografas Jonas Vapsva pradėjo fotografuoti, po to gražios nuotraukos pasirodė internetinėje erdvėje. Baigę darbus, vaikai paruošė parodą, kuri puošia Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvę.
Dalia Jencienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė
***
Tautinės giesmės giedojimo banga
Kivylų kaimo bendruomenė dvyliktą kartą dalyvavo Tautinės giesmės giedojimo bangoje. Bendruomenės nariai susirinko prie iškeltos valstybinės vėliavos. Gėlyne plazdėjo trispalvės balionų puokštės, skambėjo muzika. Susirinkusius pasveikino Kivylių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Roma Kristinaitienė Sigito Gedos eilėraščiu „Giesmė apie pasaulio medį“. Nuskambėjus Tautinei giesmei, buvo sudainuota Maironio daina „Lietuva brangi". Vyr. bibliotekininke Roma Kristinaitienė pakvietė dalyvius atsakyti į viktorinos "Ką žinai apie Akmenės rajoną?" klausimus. Prizus įteikė bendruomenės pirmininkė Rasa Bliūdžiuvienė. Buvo vaišintasi Mindauginių šiupiniu, kurį išvirė Rima Grinienė. Lietuvių liaudies dainų pynė toliau vilnijo senojo parko medžių viršūnėmis...
Roma Kristinaitienė
Kivylių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė
SEMINARAS RAJONO BIBLIOTEKININKAMS
„KRAŠTOTYRINIŲ, VIRTUALIŲ IR EDUKACINIŲ VEIKLŲ PLĖTOJIMO GALIMYBĖS BIBLIOTEKOJE“
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracija suorganizavo kvalifikacijos kėlimo seminarą Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, miestų, kaimų, mokyklų bibliotekininkams. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos darbuotojos-lektorės skaitė paskaitas, vedė edukacinius užsiėmimus šiomis temomis:
Kraštotyros, senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Audronė Baškienė skaitė pranešimą „Kultūros paveldo atrankos ir skaitmeninimo metodika. Skaitmeninės kolekcijos sudarymas“. Supažindino su Kultūros paveldo atrankos ir skaitmeninimo metodika, su Lietuvos Valstybės politikos kultūros paveldo skaitmeninimo klausimais, Lietuvos Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotojų inicijuojama trečiąjį virtualios kultūros paveldo informacinės sistemos (toliau VEPIS) modernizavimo projektų. Suteikė informaciją apie vykdomus projektus LIMIS, kurį vykdo Lietuvos integrali muziejų informacinė sistema, archyvuose paveldas saugomas elektroninėje archyvaro informacinėje sistemoje EAIS ir t.t. Lektorė A. Baškienė išdėstė medžiagą apie skaitmeninimo procesą, pagrindinius atrankos kriterijus, skaitmeninimo įrangą, skaitmeninių kompetencijų tinklo paslaugas ir t.t.
Kraštotyros, senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Rasa Streckienė skaitė pranešimą „Virtualių parodų specifika ir galimybės“. Lektorė supažindino su parodos propagavimo formomis, parodų kūrimo specifika, medžiagos parinkimo būdus, medžiagos virtualioms parodoms paieškas, galimybėmis, išdėstymo principais, nemokamomis GOOGLE programomis, kurių pagalba galima kurti virtualias parodas ir pristatyti jas bibliotekos internetinėje svetainėje. Lektorė akcentavo virtualioje bibliotekoje skaitytojams pristatoma įvairiapusiška informacija. Informacijos pateikimas virtualioje parodoje skatina skaitytojus ne tik domėtis bet ir dalintis su kitais vartotojais savo potyriais.
Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Giedrė Čarienė skaitė pranešimą ir pravedė edukacinį užsiėmimą tema „Emocinio intelekto lavinimas su edukaciniais žaislais kimočiais“. Lektorė supažindino su intelektinio ugdymo programa „kimočiai“. Japonų kalboje žodis „kimochi“ reiškia jausmą. Su žaislais – kimočiais – kurie turi kiekvienas savo reikšmę. Ši efektyvi mokymo programa padeda įsigyti pasitikėjimo ir išmokti spręsti sudėtingas socialines emocines situacijas. Ši programa skirta ikimokyklinio amžiaus vaikams, autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams. Ši programa moko savęs pažinimo, supažindina su kimočių personažais, jausmų pamokomis, siekimų vaikus išmokyti savęs pažinimo.
Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Agnė Areliūnaitė skaitė pranešimą ir pravedė edukacinius užsiėmimus tema „Emocinio intelekto lavinimas su muzikos instrumentais“. Supažindino lektorė su psichomotorikos sąvoka, muzikiniais žaidimais, klausos gebėjimais atkurti muzikos instrumentus, girdimąją atmintį, žodinę sąvoką apie ugdymų gebėjimus dalyvaujant vaikams bendroje muzikinėje edukacinėje veikloje.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo lektorėms už prasmingą kvalifikacijos kėlimo seminarą, už suteiktas žinias, kurios bus pritaikytos bibliotekiniame, informaciniame darbe. Bibliotekininkams buvo įteikti kvalifikacijos kėlimo seminaro pažymėjimai.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Kristinos Urniežienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Kraštotyros, senųjų spaudinių ir skaitmeninimo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Rasa Streckienė, vyriausioji bibliotekininkė Audronė Baškienė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus vyresniosios bibliotekininkės Agnė Areliūnaitė ir Giedrė Čarienė
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: seminaro dalyviai
PAGYVENTI VIRTUALIOS REALYBĖS PASAULYJE
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojai, lankytojai, svečiai birželio mėnesį turėjo galimybę bent trumpam atitrūkti nuo tikrovės ir išbandyti virtualios realybės (VR) akinius. Įrangą paskolino Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, taip yra įgyvendinamas šios bibliotekos projektas „STEMCASpace“ (Mokslo, technologijų, inžinerijos, matematikos, kultūros ir meno erdvė), projekte numatyta, kad Žemaitijos bibliotekos mėnesiui gali skolintis VR akinius.
Edukacinis užsiėmimas su VR akiniais Viešojoje bibliotekoje startavo kovo 9 dieną. Į užsiėmimus buvo pakviesti visų rajono mokyklų, gimnazijų moksleiviai, tačiau Lietuvoje paskelbus karantiną veiklas laikinai teko stabdyti. Švelnėjant karantino sąlygoms ir atsiradus galimybei vėl lankytis bibliotekoje gavome galimybę pratęsti akinių pasiskolinimo sutartį. Birželio mėnesį užsiėmimai buvo pratęsti ir į juos buvo kviečiami visi norintys sudalyvauti ir bent trumpam pasinerti į visiškai kitokį, dar nematytą ir neatrastą pasaulį.
Išbandyti savo jėgas virtualiame pasaulyje drąsiausi buvo vaikai ir jaunimas. Kiekvieną dieną bibliotekos konferencijų salėje susirinkdavo grupės norinčių pažaisti, pasportuoti, patyrinėti. Iš viso užsiėmimuose sudalyvavo 182 įvairaus amžiaus asmenys. Jauniausiam užsiėmimų dalyviui buvo vos treji metai, tačiau seneliai, kurie atvesdavo savo anūkus patys irgi išbandydavo VR akinius, nes stebėjimas kaip vaikai įsijaučia į žaidimą ir trumpam pamiršta tikrąjį pasaulį sužadindavo smalsumą. Tokia puikia galimybe pasinaudojo ir vaikų dienos centro vaikai, atviro jaunimo centro jaunimas, bibliotekos skaitytojai lankytojai. Visuose užsiėmimuose dalyvavo ir konsultavo bibliotekos savanoris Kęstutis. Prieš kiekvieną užsiėmimą jis paruošdavo virtualios realybės akinius naudojimui, o užsiėmimų metu padėdavo tiems, kurie šią pramogą išbandydavo pirmąjį kartą.
Kristina Urniežienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
bibliotekininkė edukacinei projektinei veiklai
***
„Atverk duris vasarai“ Ventos miesto bibliotekoje
Ventos miesto biblioteka prisijungė prie iniciatyvos ir projekto „Atverk duris vasarai“, kuris kviečia mokyklas, bibliotekas, muziejus, kitas įstaigas atverti duris vasarą ir suteikti vaikams galimybes prasmingai leisti atostogas.Pirmoji stovyklėlės „Atverk duris vasarai“ popietė Ventos miesto bibliotekoje prabėgo greitai. Prasidėjo smagiu susipažinimu ne tik su naujais draugais, bet ir su biblioteka, jos darbuotojomis, bei su daugybe gražių knygų. Popietės metu dalyviai žaidė įvairius žaidimus, skaitė R.Scotton knygelę „Baikštuolis Juodis“, ją aptarė, o vėliau knygelės personažus bandė iliustruoti. Lauksime sekančio susitikimo bibliotekoje.
Virginija Varanavičienė
Ventos miesto filialo bibliotekininkė
Popietė „Žolynėlių dovanėlės“
Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu, 2020-ieji paskelbti vaistažolininkės, etnografės, habilituotos gamtos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės metais. Šia proga šalies universitetuose, mokyklose, kultūros įstaigose, bibliotekose organizuojami įvairūs renginiai, skirti Eugenijai Šimkūnaitei ir vaistažolių kultūrai Lietuvoje. Šiemet kovo 11 dieną šiai mokslų daktarei būtų sukakę 100 metų. Kruopių kaimo filialas ir kultūros namai organizavo popietę, skirtą Eugenijos Šimkūnaitės metams.
Renginys netradiciškai vyko dviem etapais. Pirmiausia suaugę ir jaunieji dalyviai rinkosi kultūros namuose, kur vyr. bibliotekininkė Rima Urmonienė pasveikino visus susirinkusius ir pristatė popietės scenarijų. Kruopių kultūros namų vadovė Leonida Skerstonienė supažindino su žymios profesorės, žolininkės, vadintos ragana, biografija, profesine veikla. Paskui teko atlikti praktinę užduotį - reikėjo iškarpyti įvairių augalų paveikslėlius ir suskirstyti juos į tris grupes: vaistiniai augalai, prieskoniniai ir arbatžolės. Kadangi prieš tai buvo atlikta trumputė augalų apžvalga, su užduotimi dalyviai susitvarkė pagirtinai. Antrasis popietės etapas – pėsčiomis pasiekti mokytojos Liudos Povilaitytės vienkiemį, įsikūrusį už poros kilometrų. Šalia vienkiemio esančioje didžiulėje pievoje ieškota įvairių augalų, įvardinti jų pavadinimai ir nauda žmogaus sveikatai. Dalyvių vėl laukė užduotis – surasti porą pateiktoms vaistažolėms, žolėms ir net piktžolėms.
Popietės pabaigoje, mokytojos kieme, senų medžių pavėsyje, ragauta įvairių rūšių žolelių arbatos, paskaitytos ištraukos iš Eugenijos Šimkūnaitės knygos „Indraja – Saulės duktė“.
Rima Urmonienė
Kruopių kaimo filialo
vyr. bibliotekininkė
***
Nauja fotomenininko, žurnalisto, rašytojo Apolinaro Juodpusio knyga ''Nuo 85-osios aukštumos'' – dovana Akmenės rajono savivaldybės viešajai bibliotekai
Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje lankėsi žurnalistas, fotomenininkas, rašytojas Gerbiamas Apolinaras Juodpusis. Viešajai bibliotekai Gerbiamas Apolinaras Juodpusis padovanojo savo 2020 metais išleistą knygą ''Nuo 85-osios aukštumos''. Knyga susideda iš dviejų dalių;1 dalis- pamąstymai, elegijos, miniatiūros, recenzijos. 2 dalis-85-mečio kelionės, piešiniai, peizažai, portretai, socialinė aplinka, humoras, parodos, apdovanojimai. Šią prasmingą Gerbiamo Apolinaro Juodpusio išleistą knygą skaitys Akmenės krašto skaitytojai bibliotekose. 2012 metais išleido knygą „Stasė Niūniavaitė – teatro režisierė, literatė, politinė kalinė, visuomenininkė“, 2016 metais išleista knyga „Buvo rašyta, fotografuota, piešta...“. Dėkojame Gerbiamam Apolinarui už padovanotas knygas, už prasmingą pokalbį apie knygas, bibliotekas.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Aušros Šukienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir žurnalistas, fotomenininkas, rašytojas Gerbiamas Apolinaras Juodpusis
Minint Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus aplankytos Klykolių žydų kapines
Šie metai Lietuvoje paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Kivylių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Roma Kristinaitienė pakviete būrį skaitytojų į Klykolių žydų kapines pagerbti žydų tautos atminimą.
Gražina Vozbinienė, Nijolė Dilinskytė, Ilona Dilinskienė, Roma Kristinaitienė perskaitė 65 Klykolių žydų, kurie buvo nužudyti holokausto metu, pavardes. Atminimui buvo padėta po akmenėlį: tai žydų pagerbimo paprotys. Šis sąrašas paliktas Klykolių kaimo muziejuje.
Klykolių kaimo muziejuje kalbėta apie šio kaimo buvusią Klykolių žydų bendruomenę, jos ryšį su lietuviais. Perskaityti jau Amžinybėn išėjusių klykoliškių Onos Rakauskienės, Vinco Balsevičiaus ir Bronės Navickienės prisiminimai apie bendravimą su žydų šeimomis, jų gyvenimo ypatumais. Aldona Daktarienė prisiminė, kaip jos tėveliai slėpė žydaitę Olgą, Leonas Daktaras parodė, kurioje vietoje stovėjo žydų maldos namai – šūlė. Išlikusių pastatų nebėra, tik pamatų akmenys.
Renginyje dalyvavo Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė. Direktorė Zita Sinkevičienė supažindino su kraštotyrininko Leopoldo Rozgos kraštotyrinių darbu „Holokaustas Akmenės krašte“, prisiminė iš Akmenės kilusią bibliotekininkę Oną Šimaitę, kuri karo metais gelbėjo Vilniaus geto žydus. 1966 metais Onai Šimaitei suteiktas Pasaulio Tautų teisuolės vardas.
Rita Norkienė papasakojo, kaip buvo įkurtas Klykolių kaimo muziejus. Tai buvusios kaimo bendruomenės pirmininkės ir kultūros darbuotojos Sigitos Burgienės idėja, kurią įgyvendinti padėjo kaimo gyventojai.
Roma Kristinaitienė
Kivylių kaimo bibliotekos
vyr. bibliotekininkė
Gražinos Vozbinienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė, Leonas Daktaras, Irena Čerkasienė, Ilona Dilinskienė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Kivylių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Roma Kristinaitienė, Vacys Raicevas, Aldona Daktarienė, Nijolė Dilinskytė.
Gražinos Vozbinienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir Kivylių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Roma Kristinaitienė Klykolių žydų kapinėse
*****
***
***
EEE finansinio mechanizmo dvišalio bendradarbiavimo fondo projekto „Kultūros keliai regioniniam vystymui“ gairės. Šis kultūros kelių kūrėjams ir vystytojams Lietuvoje skirtas praktinis vadovas sudarytas remiantis gerosios užsienio valstybių praktikos pavyzdžiu. Visos leidinio dalys atspindi 2019 m. rudenį Vilniuje ir Kaune įvykusių projekto renginių, kuriuose dalyvavo kultūros kelių kūrėjai ir kitos suinteresuotosios šalys iš Norvegijos, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Danijos ir Lietuvos, pranešimų ir praktinių užsiėmimų temas bei pagrindines įžvalgas. Nuoroda >>>
*****
Agluonų kaimo filiale birželio 12-19 dienomis eksponuojama spaudinių paroda , skirta Gedulo ir Vilties dienai ,,Tu, parimęs smūtkeli, palauksi manęs"
***
Vasaros atostogos prasideda su knyga
Sablauskių kaimo filialo bibliotekininkė pakvietė vaikus į garsinę knygų skaitymo popiete. Popietė vyko kiemelyje prie bibliotekos. Trečiokė Austė Eitmanaitė garsiai skaitė rašytojos Holly Webb knygą ,,Šuniukas iš prieglaudos“. Šios autorės knygos labai mėgiamos ir skaitomos vaikų. Vaikai mėgsta skaityti apie gyvūnėlius. Vėliau vyko šios knygos aptarimas, vaikai dalinosi savo įspūdžiais apie savo turimus gyvūnus.
Vida Janušauskienė
Sablauskių kaimo filialo
vyr. bibliotekininkė
***
Kviečiame visus pasinaudoti tokia puikia galimybe. Užsiėmimai vyks tik birželio mėnesį, vietų skaičius ribotas. Skubėkite registruotis ir išbandyti virtualios realybės akinius ir populiariausius žaidimus bei edukacijas.
"Smagu, kai mes kartu"
Jučių kaimo filialo renginys "Smagu, kai mes kartu", skirtas Tarptautinei Vaikų gynimo ir Šeimos dienai paminėti vyko bibliotekos kiemelyje. Dalyviai diskutavo apie renginio prasmę: kam jis skirtas, kas yra šeima, kodėl ji svarbi mūsų gyvenime. Mamoms, tėčiams, seneliams vaikai skyrė pačias gražiausias eiles. Jauniausias skaitytojas Gvidas padeklamavo eilėraštį "Viską moka mamos rankos". Renginio metu vyko įvairūs žaidimai, menamos mįslės, sprendžiami galvosūkiai. Paleisti į orą balionai su nuoširdžiais palinkėjimais sau ir savo artimiesiems. Bibliotekoje buvo parengta piešinių ir spaudinių paroda „Mama, Tėti siunčiu Jums linkėjimą, kaip saulutės tekėjimą...“. Visi išsiskirstė su gera nuotaika, palengvėjimu, kad nors maža dalele prisidėta prie vasariškai šilto buvimo kartu...
Eugenija Škultinienė
Jučių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė
Šventė Tarptautinei vaikų gynimo dienai
Smagu, kad nerūpestinga vasara prasideda gražia švente – Tarptautine vaikų gynimo diena. Šią dieną Kalniškių kaimo vaikučius pasitiko išpuoštas bibliotekos kiemelis. Vasariškai nusiteikę mažieji ir jų tėveliai dalyvavo estafetėse, smiginio, lankų sukimo, virvės traukimo varžybose, žaidė, piešė ant asfalto. Vaikų akys džaugsmingai sušvito, kai pasigirdo galingų motorų gausmas ir atriedėjo Žemaitijos motociklininkų klubo motociklai, kurie vaikams atvežė ledų, leido apžiūrėti motociklus, susirungė su vaikais virvės traukimo varžybose ir galiausiai vyresnius vaikus pavežiojo motociklais, o mažiesiems leido ant metalinių žirgų pasėdėti.
Kalniškių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė
Alma Barbora Juciuvienė
***
„Vaikystė nusijuok“
Eglesių kaimo filialo kiemelyje įvyko Tarptautinę vaikų gynimo dienos šventė ,,Vaikystė nusijuok" . Vaikus su šia diena pasveikino Eglesių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė V.Jankauskienė. Šventės dalyvius pasitiko užduočių labirintas. Vėliau vaikai pasiskirstė į komandas. Nelengva užduotis nupiešti ant popieriaus užrištomis akimis saulę, pagal komandos nurodymus. Smagiai, įtaigiai vaikai vaidino ištraukus lapelius pasakų herojus , tad susirinkusiems puikiai pavyko atspėti. Nerūpestinga vaikystė atsispindėjo vaikų piešiniuose ant asfalto.
Virginija Jankauskienė
Eglesių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė
„Mano svajonė“
Šventę, skirtą Tarptautinei vaikų gynimo dienai pradėjo Sablauskių kaimo filialo bibliotekininkė Vida Janušauskienė. Bibliotekininkė trumpai papasakojo apie šios šventės pradžią, primindama, kad Tarptautinė vaikų gynimo diena pirmą kartą paminėta 1950 metais ir švenčiama kalendorinės vasaros pradžioje, birželio 1-ąją. Tarptautinė vaikų gynimo diena - tai priminimas visuomenei apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises. Vaikai spalvotais pieštukai ir kreidutėmis piešė savo svajones, klausėsi bibliotekininkės skaitomos ištraukos iš Ramutės Savickytės knygos „Adelės dienoraštis. Pavasaris.“ Vyko žaidimai, kuriuose kartu su vaikais dalyvavo ir mamytės.
Sablauskių kaimo filialo bibliotekininkė
Vida Janušauskienė
***
Tarptautinės vaikų gynimo dienos proga Agluonų kaimo biblioteka ir Agluonų vaikų dienos centras suruošė iškylą į gamtą ,,Kampelis širdžiai brangus",kurios metu aplankėme naują poilsio zoną prie upės.
Viešosios bibliotekos savanorio Kęstučio sveikinimas Tarptautinės vaikų gynimo dienos proga.
Bibliotekos bendruomenė taip pat prisideda prie sveikinimų ir palinkėjimų mažiesiems mūsų draugams, bei visiems Lietuvos vaikams.
***
Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka jungiasi prie Vyriausybės inicijuotos padėkos akcijos
"Ačiū, Lietuva"
Agluonų kaimo bibliotekoje paruošta spaudinių paroda ,,Ir save kaip išradimą seną vėl gyvent tempiu iš atminties..." ,
skirta rašytojo V. Petkevičiaus 90 - osioms gimimo metinėms.
***
Agluonų kaimo bibliotekoje vyko pokalbis su vaikais ,,Ar aš atsakingas už savo poelgius?", skirtas Vaikų emocinės gerovės metams.Pokalbio metu su vaikais diskutuota apie atsakomybę už blogus poelgius, apie drąsą pripažinti klydus, apie tai, kaip jie jaučiasi padarę blogą darbą ir kokia jų emocija, kai padaro gerą darbą.
Renata Papirtienė
Agluonų kaimo filialo Vyr. bibliotekininkė
***
Kviečiame pasinaudoti nemokama informacine sistema SMIS (www.smis.lt), jeigu dar nesate joje užsiregistravę. Siūlome užsiregistruoti sistemoje, aktyvuoti šį prisijungimą savo el. pašte ir veltui naudotis visa joje esančia informacine medžiaga. Informuojame, kad Teisinio raštingumo ir kitų temų turinys bus koreguojamas, siekiant atliepti dabarties reikalavimus. Su sistema galite susipažinti tinklalapyje: www.youtube.com/watch?v=aZvx9EVT7Go
Nijolės Daujotienės
Projekto „Profesinio mokymo ir mokymosi visą gyvenimą
populiarinimas Lietuvoje” metodininkės informacija
***
Kviečiame visus prisijungti prie šios gražios, mūsų Viešosios bibliotekos savanorio Kęstučio iniciatyvos.
SKAITYMO IŠŠŪKIS 2020!
Smagiausias vasaros iššūkis. Įrodyk sau ir savo draugams, kad vasarą gali perskaityti daugiau nei kelias knygas. Priimk skaitymo iššūkį ir laimėk puikius prizus.Daugiau informacijos apie skaitymo iššūkį, dalyvavimo taisykles bei registracijos formą rasite internetiniame puslapyje: https://vasarasuknyga.lt/ . Nes skaitymas mus jungia!
***
Visos vaikystės spalvos bibliotekoje
Prieš keturis metus pirmą kartą bibliotekos duris kartu su mama pravėrė Ventoje gyvenančios trynukės sesutės – Darija, Gustė ir Estėja Godelytės. Kurį laiką mama dar jas vis atlydėdavo į biblioteką. Vėliau sesutės pradėjo lankytis vienos, žinojo jau kaip ir kur rinktis knygeles. Mergaitės yra geros bibliotekos skaitytojos, mokosi Ventos gimnazijoje. Sužinojus, kad jos dar ir labai gražiai piešia, turi daug nupiešusios piešinių, nutarta surengti mergaičių darbų parodą. Piešti jas gimnazijoje moko mokytoja Jūratė Šiurkienė. Ventos miesto bibliotekoje iki birželio vidurio galima grožėtis Darijos, Gustės ir Estėjos Godelyčių darbų paroda. Piešinių paroda labai graži, spalvinga, alsuoja visomis vaikystės spalvomis, saule ir gerumu. Čia galima rasti gėles, medžius, mylimus gyvūnus, šaltą, bet gražią žiemą, vandenyną, metų laikus su besikeičiančiomis spalvomis. Reikia tik padėkoti už puikią parodą ir ateiti visiems į biblioteką pasidžiaugti piešiniais.
Roma Miltinienė
Ventos miesto filialo vadovė
Gegužės 15 dieną buvo minima Tarptautinė šeimos diena. Ta proga Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracija, skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyrius bei jos filialai buvo paskelbę konkursą tema "Mano laikas su šeima". Visus kvietėme parodyti savo kūrybiškumą piešiant, rašant rašinius ar kuriant eilėraščius. Norime padėkoti visiems dalyviams, kurie siuntėte savo darbus. Visų dalyvavusių laukia padėkos, kurias įteiksime po karantino, pirmojo renginio metu Viešojoje bibliotekoje.
***
Anonsas: Europos Komisija kvies teikti paraiškas Europe Direct veikloms vykdyti Lietuvoje
Europos Komisija planuoja 2020 m. birželio 2 d. skelbti kvietimą teikti paraiškas, kuriuo siekiama pasirinkti partnerius EUROPE DIRECT veiklai vykdyti 2021–2025 m.
Šis kvietimas teikti paraiškas bus skelbiamas pagal Europos Komisijos Komunikacijos generalinio direktorato 2020 m. darbo programą . Steigdama naujos kartos tinklą, Europos Komisija siekia paremti reikalavimus atitinkančius subjektus, kurie kaip EUROPE DIRECT įsipareigos vykdyti įvairią informavimo ir dalyvauti skatinančią veiklą .
Konkursą laimėję pareiškėjai bus vadinami Europos Komisijos ir Europos Parlamento (toliau – Parlamentas) partneriais ir pasirašys penkerių metų trukmės partnerystės pagrindų susitarimą su Europos Komisijos atstovybe Lietuvoje. Pagal konkretų susitarimą dėl dotacijos partneriui kasmet bus skiriama tam tikra metinė dotacija ( jos konkretus dydis bus nurodytas Kvietime).
Be dotacijos, Komisija ir Parlamentas EUROPE DIRECT laiku teiks informaciją teminiais ES klausimais, rengs mokymus, pateiks leidinius ir sudarys tinklaveikos galimybes.
EUROPE DIRECT tinklą administruoja Komisija ir jos atstovybė Lietuvoje.
Kvietimas bus skelbiamas Europos Komisijos atstovybės svetainėje : https://ec.europa.eu/
Apie šiuo metu veikiančius Europe Direct informacijos centrus
Europe Direct“ informacijos centrų misija ir bendrieji tikslai (2018-2020)„Europe Direct“ informacijos centrai padeda Europos Komisijai skleisti informaciją apie Europos Sąjungą (ES) ir siekia bendrauti su visuomene vietos lygmeniu. Centrai papildo ir remia Europos Komisijos atstovybių, Europos Parlamento biurų ir kitų ES institucijų ir įstaigų informavimo veiklą vietos ir (arba) regionų lygmeniu. Jie taip pat bendradarbiauja su kitais ES informacijos ir pagalbos tinklais (pavyzdžiui SOLVIT, Europos vartotojų centru, programos Erasmus+ agentūromis – JTBA ir Švietimo mainų paramos fondu, Europos įmonių tinklu, MITA ir tt.).Centrai teikia pagrindinę informaciją apie ES ir visuomenei labiausiai rūpimus ES politikos klausimus, pirmiausia atsižvelgdami į piliečių bendruosius informavimo poreikius. Jie organizuoja renginius ir naudoja įvairias informavimo priemones, kad pasiektų visuomenę vietos lygmeniu tiek tiesiogiai, tiek per atitinkamus informacijos skleidėjus ir suinteresuotuosius subjektus. Be to, aktyviai remia piliečių dialogus ir glaudžiai bendradarbiauja su Europos Komisijos atstovybėmis, vietos NVO, savivalda, švietimo įstaigomis. Be to, centrai bendrauja su vietos ir regionų žiniasklaida ir teikia savo pastabas apie visuomenės nuomonę ir reakciją į su ES susijusius klausimus.Pirmieji Europos informacijos centrai Lietuvoje buvo įkurti prieš 20 metų. Per šį laikotarpį centrų pavadinimai ir finansavimo šaltiniai keitėsi. Šiuo metu centrai įsikūrę 10 miestų: Alytuje, Kaune, Klaipėdoje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje ir Visagine. Plačiau : http://www.eudirect.lt/
*****
ZITA SINKEVIČIENĖ
Akmenės rajono savivaldybės
viešosios bibliotekos direktorė
Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir jos filialai – skaitytojams
Šiuo laikotarpiu visų dėmesys sutelktas į Covid-19 virusą. Mums visiems svarbi skaitytojų, bibliotekų darbuotojų ir mūsų visų sveikata. Viešosios bibliotekos svetainėje, facebook paskyroje nuolat atnaujinama informacija, skelbiami parengti informaciniai pranešimai apie COVID 19 viruso prevenciją. Karantinas nesumažino noro skaityti. Kol bibliotekos durys dar užvertos, o bibliotekų darbuotojai nuolat ragina nepamiršti knygų ir laiką namuose skirti net tik skaitymui, bet ir pažinčiai su bibliotekos darbuotojų sukurtomis virtualiomis parodomis ir garsiniai skaitymais.
Visą karantino laikotarpį Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir jos filialai sėkmingai ir išradingai dirba virtualioje erdvėje. Nors rajono bibliotekose neaptarnaujami lankytojai ir neorganizuojami renginiai bei kiti užsiėmimai, tačiau iniciatyvių darbuotojų dėka veikla aktyviai vykdoma nuotoliniu būdu: konsultuojami skaitytojai, rengiamos virtualios parodos, garsiniai skaitymai, skelbiami įvairiausi konkursai, dalyvaujama akcijose, skelbiamos nuorodos kur galima surasti nemokamas elektronines knygas, pažiūrėti filmus, virtualiai apsilankyti pasaulio muziejuose, koncertų salėse, projekto „Prisijungusi Lietuva“ peržiūras ir eilę kitų priemonių. Bibliotekinis darbas persikėlė į virtualią erdvę, neprarasdamas ryšio su skaitytojais, knygos bičiuliais, kiek įmanoma juos telkdamas ir suteikdamas šviesos jų naujai kasdienybei. Viešosios bibliotekos administracija, skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus darbuotojai nuolatos konsultuoja skaitytojus elektroninių paštu, telefonu, įvairių programėlių pagalba (messenger) rūpimais skaitytojams klausimais.
Didelio skaitytojų dėmesio sulaukė Viešosios bibliotekos administracijos inicijuotas konkursas virtualioje erdvėje „Gimtinė prasideda nuo žodžio“, kuris skirtas Akmenės rajono 70-mečiui paminėti ir Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus paskelbtas konkursas „Mano laikas su šeima“, skirtas Tarptautinei Šeimos dienai paminėti.
Viešosios bibliotekos ir jos filialų parengtos virtualios spaudinių parodos ir garsiniai skaitymai, kurie viešinami Viešosios bibliotekos svetainėje www.abiblioteka.lt ir facebook paskyroje, sulaukė didelio Akmenės krašto bibliotekų skaitytojų dėmesio.
Virtualios parodos:
Viešosios bibliotekos administracijos, skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus virtuali paroda „Viešoji biblioteka laiko tėkmėje“, skirta artėjančiam Viešosios bibliotekos 75-mečiui paminėti
Kruopių kaimo-filialas „Senoji lietuvių literatūros klasika“
Kivylių kaimo filialas "Paroda mėgstamiausios knygos"
Agluonų kaimo filialas virtuali paroda "Knyga ir biblioteka mano gyvenime"
Agluonų kaimo filialas virtuali paroda "Labas, ką skaitysim"
Virtuali paroda „Kruopių kaimo filialo 20-mečio foto kronika“
Virtualus pokalbis dainuojamosios poezijos kūrėju ir atlikėju Kęstučiu Krenciumi
Vaikų erdvės virtuali paroda Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai "Atgavome, išsaugojome, turime"
Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus virtuali paroda „Akmenės krašto tautodailininkai 2020-ieji-Tautodailės metai“ ir t.t.
Garsiniai skaitymai:
Dalyvavimas akcijoje „Lietuva skaito!“. Skaitoma lietuvių klasiko, rašytojo Juozo-Tumo Vaižganto kūryba.
Ventos miesto-filialas dalyvauja akcijoje Lietuva skaito, skirta Spaudos atgavimo Kalbos ir Knygos dienai! (Bibliotekininkė V. Varanavičienė)
Kalniškių kaimo filialo virtualūs garsiniai skaitymai, skirti akcijai „Lietuva skaito!“ (Bibliotekininkė A.B. Juciuvienė)
Pažintis su Lietuvių autorių knygomis vaikams I dalis( Bibliotekininkė A. Gerulskienė)
Pažintis su Lietuvių autorių knygomis vaikams II dalis( Bibliotekininkė A. Gerulskienė)
Pažintis su Lietuvių autorių knygomis vaikams III dalis( Bibliotekininkė A. Gerulskienė)
Pažintis su Lietuvių autorių knygomis vaikams IV dalis( Bibliotekininkė A. Gerulskienė)
Pažintis su Lietuvių autorių knygomis vaikams V dalis( Bibliotekininkė A. Gerulskienė)
Pažintis su Lietuvių autorių knygomis vaikams VI dalis( Bibliotekininkė A. Gerulskienė)
Viešosios bibliotekos savanorio Kęstučio Krištapaičio sukurtas plakatas, skirtas akcijai „Lietuva skaito!“
Viešosios bibliotekos skaitytojo, savanorio Kęstučio Krištapaičio mintys ir įspūdžiai apie Viešąją biblioteką ir t.t.
Bibliotekose virtualiai buvo organizuojami garsiniai skaitymai, edukaciniai užsiėmimai vykdant Neformalaus vaikų švietimo programą „Literatūrinė, kūrybinė veikla bibliotekoje“.
Viešosios bibliotekos administracija, Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyrius birželio mėnesiui ruošia virtualią kraštotyrinių spaudinių parodą „Akmenės kraštas ir jo žmonės“, skirtą Akmenės rajono 70-mečiui paminėti.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė rašo IV knygą „Viešoji biblioteka – informacijos ir kultūros skleidėja“, kuri skirta Viešosios bibliotekos 75-mečio įkūrimo jubiliejui paminėti. Pirmoji knyga buvo išleista 2006 m., antroji - 2010 m., trečioji – 2016 m.
Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka prisijungė prie „Robotikos mokyklos“ ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos iniciatyvos 3D spausdintuvais spausdinti akinių rėmelius - laikiklius. Prie atspausdintų rėmelių tvirtinamas apsauginis skydas, kuris dengia veidą, tad mažina galimą lašelių kontaktą su šia bene paprasčiausia pažeidžiama kūno dalimi. Atspausdinti apsauginiai rėmeliai skirti Akmenės rajono medikams, jų saugiam darbui su žmonėmis.
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė, kompiuterių technikas Saulius Lipkinas ir Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus bibliotekininkė projektinei, edukacinei veiklai Kristina Urniežienė pristatė dovanas: 22 apsauginius skydus į VŠĮ Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Naujosios Akmenės polikliniką. Viešosios bibliotekos dovaną priėmė šios poliklinikos direktorė Vaida Sungailienė. 20 apsauginių skydų pristatyta į VŠĮ Akmenės rajono greitosios medicininės pagalbos centrą. Viešosios bibliotekos dovaną priėmė šio centro direktorius Justinas Stašys. 20 apsauginių skydų pristatėme į VŠĮ Naujosios Akmenės ligoninę.
Gera apžvelgti Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos ir jos filialų bibliotekininkų bendras, prasmingas pastangas, parodančias, kad ir itin sudėtingo iššūkio metu buvome, tebesame ištikimi savo skaitytojams, lankytojams ir profesinei misijai. Susitelkę, bendrystėje mes galime išlikti stiprūs, toliau dirbti vieni kitų labui.
Džiaugiamės matydami į rajono bibliotekas sugrįžtančius skaitytojus. Tikimės, kad palaipsniui rajono bibliotekos pradės dirbti įprastu visiems ritmu ir kvies skaitytojus į literatūrinius, edukacinius renginius, mokymus ir t.t.
Skaityti yra smagu ir gera, būtent tokią žinutę nori perduoti mūsų bibliotekos savanoris Kęstutis. Šiandien jis pasidalino viena iš trijų įsimintiniausių knygų jo gyvenime.
Šiandien, mūsų bibliotekos savanoris Kęstutis, pasidalino savo mintimis apie antrąją knygą, kuri paliko jam neišdildomą įspūdį.
***
SKAITOMAS ŽODIS
Šiuo sudėtingu karantino metu, nesant galimybei realiai bendrauti, kartu skaityti knygas ir dalintis įspūdžiais Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkės Aurelija Gerulskienė, Dalia Jencienė ir Kristina Urniežienė dalinasi rašytu ir garsiai perskaitytu žodžiu su skaitytojais virtualioje erdvėje.
Pradžiai pasirinkta kraštiečio Aido Jurašiau knyga „Akmenukų pasakos“. Skaitovė Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvės bibliotekininkė Aurelija Gerulskienė.
Knyga labai nuotaikinga, tinkanti įvairių amžiaus grupių skaitytojams, klausytojams. Skaitytojų atsiliepimai patys geriausi ir įvairiausi. Pasakos pamokančios ir įsimintinos. Kad ir kaip būtų gaila, bet šią knygą ir visas įdomiąsias pasakas jau perskaitėme, o savo eilės laukia jau kitos knygos. Kokios? Tegul tai lieka paslaptyje iki kito susitikimo – garsinio skaitymo virtualioje erdvėje.
Aurelija Gerulskienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė
***
Projektas Prisijungusi Lietuva subūrė 100 lektorių komandą nemokamiems gyventojų mokymams internetu: https://www.prisijungusi.lt/be-kategorijos/prisijungusi-lietuva-subure-100-lektoriu-komanda-nemokamiems-gyventoju-mokymams-internetu/
Registracija į mokymus pažengusiems internetu: https://www.prisijungusi.lt/mokymai/norintiems-pagilinti-zinias/
***
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorės Zitos Sinkevičienės ir pavaduotojos Dalės Taraškevičiūtės sveikinimas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai bei akcijai "Lietuva skaito" !
Ventos miesto-filialas dalyvauja akcijoje Lietuva skaito, skirta Spaudos atgavimo Kalbos ir Knygos dienai !
Kruopių kaimo-filialas Senoji lietuvių literatūros klasika
Kalniškių kaimo filialo virtualūs garsiniai skaitymai, skirti akcijai „Lietuva skaito!“
Skaitytojo Kęstučio Krištapaičio sukurtas plakatas, skirtas akcijai „Lietuva skaito!“
***
KVIEČIAME DALYVAUTI!
***
KVIEČIAME DALYVAUTI!
Gegužės 7-ąją Lietuvių kalbos draugija kviečia dalyvauti jau trečią kartą rengiamoje virtualioje viktorinoje. Dalyvių lauks 25 klausimai iš lietuvių kalbos, literatūros, etninės kultūros. Kaip jau įprasta, reikės pasirinkti vieną iš keturių atsakymo variantų. Atsakymai bus registruojami visą parą Lietuvos laiku: nuo gegužės 7 d. 00 val. 00 min. iki gegužės 7 d. 24 val. 00 min. Viktorinos nuoroda bus pasiekiama Lietuvių kalbos draugijos, Valstybinės kalbos inspekcijos feisbuko paskyrose, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos, Valstybinės kalbos inspekcijos, Kalbos ir kultūros instituto „Lingua Lituanica“, „Lituanistų sambūrio“ ir Lietuvos bibliotekininkų draugijos svetainėse. Dalyvauti viktorinoje gali visi. Nugalėtojai bus paskelbti gegužės 14 d. Pirmosios vietos laimėtojams bus išsiųstos Lietuvių kalbos draugijos dovanos.
Netradicinė paroda Vegerių kaimo bibliotekoje
Minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Vegerių kaimo bibliotekoje vyksta netradicinė, nuotolinė paroda ,,Parašysiu tau laišką." Parodos autorė naujaakmenietė Polina Sarapinienė . Parodoje eksponuojamos knygos, kurias išleido autorė, taip pat kompaktiniai diskai, kuriuose pagal autorės eiles yra sukurta dainų . Šiek tiek informacijos apie autorę.
Sarapinienė Polina (g. 1949 10 06 Keižonių k., Jonavos r.) – Akmenės krašto poetė, sveikos mitybos šalininkė. 1965 m. baigė Keižonių aštuonmetę mokyklą, o po kelerių metų – Kapsuko (dab. Marijampolė) kulinarų mokyklą, kur įgijo virėjos specialybę. Dirbo įvairiose Jonavos bei Širvintų visuomeninio maitinimo įmonėse.
Nuo 1971 m. gyvena Naujojoje Akmenėje. Čia baigė vakarinę vidurinę mokyklą, o vėliau, 1981 – 1984 metais, Vilniaus valstybiniame universitete neakivaizdžiai studijavo žurnalistiką. Išleido poezijos rinkinėlį „Nekaltinu rudens“ (1997), kulinarijos bei liaudies medicinos knygų “Sveiki valgiai” (1998), “Gero apetito!” (2002), “Viskas apie žuvį“ (2007), “Taip gydė senoliai” (2010), “Ir maitina, ir gydo” (2012), kryžiažodžių rinkinį “100 kryžiažodžių“ (2003). Pati naujausia knyga- ,,Naudingi patarimai“, išleista 2019 metais.
Autorės poezijos paskelbta laikraščiuose “Vienybė”, “Šeimininkė”, žurnale “Tarp knygų”, almanachuose “Žiemgalijos užrašai”, “Jungtys” ir kt., pagal jos eiles yra sukurta dainų ir išleisti du kompaktinių dainų diskai: “Mes kartu” (atlieka Kelmės kaimo kapela “Kelmynė”, vad. S.Rukas, 2002), “Rudenėjant…” (atlieka Šiaulių vyrų kvartetas ir mišrus vokalinis ansamblis, vad. M.Žalneravičius, 2006).
Domisi kulinarija, kraštotyra, liaudies medicina.
Paroda yra virtuali, nuotolinė, tad ją galite apžiūrėti net neišeidami iš namų. Tereikia tik turėti internetą, ir per ,,Facebooko” programą surinkti ,,Vegerių kaimo biblioteka”.
Minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną Vegerių kaimo biblioteka gavo ir dovanų: buvo padovanota įvairių knygų. Esame dėkingi Naujosios Akmenės gyventojoms Julijai Sėjavičienei, Ginai Varpučianskienei ir Augenijai Tamulienei už padovanotas knygas.
Vegerių kaimo bibliotekos informacija
***
Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė Vegerių kaimo bibliotekoje
Balandžio 23–29 dienomis visoje Lietuvoje buvo minima Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, kurios metu bibliotekose vyko įvairūs renginiai. Ji buvo tradicinė, o kartu ir išskirtinė, jubiliejinė – 20-oji. Šia proga Vegerių kaimo bibliotekoje buvo organizuota virtuali popietė vaikams „Mano mylima biblioteka“, kurios metu vaikai susipažino su Vegerių kaimo bibliotekos istorija, su bibliotekoje esančiais leidiniais vaikams. Bibliotekininkas Dainius perskaitė informaciją apie naujai išleistas vaikiškas knygas, kurios dar laukia bibliotekos skaitytojų. Paskui vyko praktiniai užsiėmimai, kurių metu vaikai piešė Vegerių kaimo biblioteką. Pertraukėlių metu vaikai diskutavo apie knygas, spėliojo bibliotekininko užduotas mįsles, klausėsi patarlių, priežodžių apie knygas. Suaugusiesiems bibliotekos lankytojams Nacionalinės Lietuvos bibliotekos savaitės metu buvo parengta virtuali literatūros paroda ,,Senos ir retos knygos “.
Vegerių kaimo filialo vyr. bibliotekininkas
Dainius Sarapinas
***
***
LRT iššūkis. Kasdien po istoriją. Kasdien po diktantą
Nuo balandžio 29 d. LRT gyventojus kviečia į diktanto iššūkį. Prie pirmojo Lietuvoje tokio pobūdžio projekto prisijungė 16 žinomų Lietuvos rašytojų – specialiai projektui jie sukūrė po tekstą, kurį inspiravo „Diktanto“ tema. Diktantai, įgarsinti LRT laidų vedėjų, bus skelbiami kiekvieną rytą portale LRT.lt, o vakare bus publikuojami ir patys tekstai, tad diktantą rašiusieji galės pasitikrinti, kaip jiems pavyko jį parašyti.
LRT vedėja Aistė Plaipaitė kviečia jus
*****
NACIONALINĖS LIETUVOS BIBLIOTEKŲ SAVAITĖS RENGINIAI AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOJOJE BIBLIOTEKOJE IR FILIALUOSE
„KAIP PASIKEITĖME PER 20 METŲ?“
2020 BALANDŽIO 23–29 D.
(papildoma informaciją apie renginius rasite rubrikoje Renginiai ir parodos)
Virtualus pokalbis su Akmenės krašto literatu, literatūrinės Stasės Niūniavaitės vardo premijos laureatu, dainuojamosios poezijos kūrėju ir atlikėju Kęstučiu Krenciumi, skirtas Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei >>>
***
BIBLIOTEKOS POKYČIAI PER 20 METŲ
„Biblioteka, tai jos žmonės, darbuotojai atidavę ir atiduodantys jai savo žinias, sveikatą, po kruopelytę gausinantys jos fondus, katalogus, kartotekas. Biblioteka tai ir pastovus dėmesys šimtams, tūkstančiams skaitytojų, apsilankiusių per pastaruosius metus siekiant žinių ir mokslo. Bibliotekininkai ir biblioteka toliau bus Lietuvos Kultūros ir mokslo puoselėtoja bei saugotoja, jaunimo švietėja“.
(Knyga „Viešoji biblioteka – informacijos ir kultūros skleidėja“ I dalis, 2006m.,
autorė Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė)
Žvilgsnis į Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos praeitį
Nepriklausomos Lietuvos laikais (1918-1940) ten, kur dabar Naujosios Akmenės miestas, buvo Karpėnų ir Ramučių kaimai. 1940 metais Ramučių kaime buvo atidaryta pirkia-skaitykla. Ji veikė vos kelis mėnesius, nes prasidėjus karui, iki 1946-ųjų buvo uždaryta.
1946 m. sausio l d. Mažeikių kultūros švietimo darbo skyriaus įsakymu Jonas Germanas buvo paskirtas atkurto klubo-skaityklos vedėju. Šią datą mes bibliotekininkai, ir laikome Viešosios bibliotekos darbo pradžia. Dažnai keitėsi bibliotekos pavadinimas. 1950 metais Taikos g. 22 name atidaroma Aukštųjų apylinkės Karpėkų kaimo biblioteka, kurios vedėju skiriamas Jonas Germanas. 1952 m. ji pavadinama Naujosios Akmenės gyvenvietės biblioteka, o po 4 metų įkuriama jau Naujosios Akmenės miesto biblioteka. Augant gamyklai, o kartu ir naujojo miesto gyventojų skaičiui, turtėjo ir bibliotekos fondai, augo skaitytojų skaičius. Ankšta pasidarė viename kambaryje... 1958 m. buvo pastatyti cementininkų kultūros rūmai, kuriuos papuošė dailininkų J.Gilytės ir A.Stoškaus vitražai, I.Žebenkienės ir S.Veiverytės freskos. Į naujuosius rūmus persikėlė ir miesto biblioteka, kurioje dirbo jau 3 darbuotojai. Iš pradžių suaugę skaitytojai ir vaikai buvo aptarnaujami dar vienose patalpose, o1966 m. prie Naujosios Akmenės miesto bibliotekos buvo atidarytas Vaikų literatūros skyrius. 1970 metais Naujosios Akmenės miesto bibliotekos bazėje įkuriama rajoninė biblioteka. Knygų fondas išaugo iki 29.000 egzempliorių. Šiuo fondu naudojosi apie 1900 skaitytojų. Aštuntojo dešimtmečio pradžioje prasideda Lietuvos bibliotekų centralizacija. Nuo1977 m. liepos mėn. l d. centralizavus bibliotekas, buvusi rajoninė biblioteka tapo rajono Centrine biblioteka, kurioje įkurti nauji bibliotekos skyriai: metodikos, skaitytojų aptarnavimo, vaikų literatūros, knygų tvarkymo ir komplektavimo skyrius, o priėjo - mainų fondas ir saugykla, bibliografijos-informacijos skyrius. Centrinės bibliotekos filialais tapo 3 miesto (Akmenės, Ventos, Viekšnių) ir 25 kaimo bibliotekos.
1988 m. bibliotekininkai ir skaitytojai sulaukė šventės - biblioteka persikėlė į naujas patalpas su šviesia ir jaukia skaitykla. Keitėsi bibliotekos struktūra. Po reorganizacijos 1992 metais Centrinėje bibliotekoje buvo panaikintas metodikos, bibliografijos skyriai (vieni buvo uždaryti kaip neperspektyvūs, kiti sujungti su netoli esančiais filialais). Centrinės bibliotekos struktūra supaprastėjo: skaitytojų aptarnavimo ir bibliografijos skyrius, o prie jo - mainų fondas ir saugykla, 3 miesto ir 14 kaimo bibliotekų-filialų. 1995 metais vėl keitėsi bibliotekos pavadinimas. Dabar ji pavadinama Akmenės rajono savivaldybės viešąja biblioteka. Kitais metais Viešojoje bibliotekoje atidaryta Vokiečių literatūros biblioteka, kurioje apie 4000 egzempliorių spaudinių. 2000 m. vadovaujantis valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministro įsakymu vyko nauja reorganizacija, kurios metu nuo Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos buvo atskirtos Viekšnių miesto bei Kapėnų, Palnosų, Gudų kaimo bibliotekos-filialai ir perduotos Mažeikių rajono savivaldybei. Viešojoje bibliotekoje yra skaitytojų aptarnavimo ir bibliografijos, vaikų literatūros, knygų tvarkymo ir komplektavimo skyriai, saugykla, mainų rezervinis fondas.
Nuotraukoje: senasis Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos pastatas
Vaikų literatūros skyrius. Vykdomas projektas „Sveikata – brangiausias turtas“ (2008 m.)
Skaitytojų aptarnavimo ir bibliografijos skyrius. Renginys, skirtas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai (2011 m.)
Skaitytojų aptarnavimo ir bibliografijos skyrius. Renginys, skirtas Tarptautinei Vaikų gynimo dienai (2011m.) ir konferencija „Biblioteka- informacijos ir kultūros skleidėja“, skirta Viešosios bibliotekos 65-erių metų įkūrimo sukakčiai paminėti
VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS NAUJO PASTATO ATIDARYMO ŠVENTĖ
Naujas, modernus Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos pastatas
Akmenės rajono savivaldybė ir Viešoji biblioteka pakvietė gerbiamus svečius, Akmenės krašto skaitytojus, poetus, literatus, kraštiečius, Viešosios bibliotekos rėmėjus, geradarius, kolegas, Akmenės rajono savivaldybės vadovus, tarybos narius į Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos naujo pastato atidarymo šventę. Moderni viešoji biblioteka, vienintelė Lietuvoje, kuri pirmoji atidaro duris bibliotekų skaitytojams, lankytojams Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio metais – 2018m. Perkirpo juostelę gerbiamas Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas, Lietuvos Respublikos Seimo narys Valius Ąžuolas, Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos ryšių su visuomene ir strateginės komunikacijos vyr. specialistė Jana Mikulevič. Bibliotekos pastatą šventino Naujosios Akmenės Šv. Dvasios Atsiuntimo bažnyčios parapijos klebonas, dekanas Olijandas Jurevičius.
Pastato atidarymo šventę vedė gerbiamas Šiaulių dramos teatro aktorius, lietuviško žodžio puoselėtojas Vladas Baranauskas. Gerbiamas aktorius Vladas Baranauskas paskaitė lietuvių autorių eiles apie Lietuvą, knygą.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir Ventos regioninė televizija parengė filmą „Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka laiko tėkmėje“.
Konferencijoje knygą „Kūrybos paukštė viršum Tėvynės klonių. Lietuva Akmenės krašto literatų kūryboje“ pristatė Akmenės rajono laikraščio „Vienybė“ redaktorė, gerbiama Julija Sejavičienė. Knygos sudarytoja Viešosios bibliotekos direktorė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė Z.Sinkevičienė.
Sveikinimo, padėkos žodį ir mintimis apie Viešąją biblioteką pasidalino Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė pranešime „Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka tradicijų ir modernumo kelyje“. Sveikinimo žodį bibliotekos atidarymo šventėje tarė Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas, Akmenės rajono savivaldybės administracijos direktorė Aromeda Laucienė, Lietuvos Respublikos Seimo narys Valius Ąžuolas, Seimo nario padėjėja Justina Jagminienė, Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos ryšių su visuomene ir strateginės komunikacijos vyr. specialistė Jana Mikulevič, Naujosios Akmenės Šv. Dvasios Atsiuntimo bažnyčios parapijos klebonas, dekanas Olijandas Jurevičius, kuris Viešajai bibliotekai padovanojo knygų. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė garbingai įteikė dovanų – Skaitytojo pažymėjimą gerbiamam klebonui dekanui gimimo dienos proga, Akmenės rajono savivaldybės tarybos nariai Richardas Sudaris ir Albinas Klimas. Naujosios Akmenės miesto seniūnas Rimvydas Juozapavičius, Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Regioninio bibliotekų veiklos ir vadybos skyriaus vedėja Ekaterina Prakapene, Uždarosios akcinės bendrovės „Vilungė“ atstovai Kęstutis Andrijauskas ir Paulius Moliejus. Sveikinimo žodį Viešosios bibliotekos darbuotojams tarė verslo atstovai: Uždarosios akcinės bendrovės „ATEA“ direktoriaus pavaduotojas Algis Mikoliūnas, architektė Rūta Stuopelienė, kuri padovanojo knygų bibliotekai, UAB „Specus Šiauliai Ergolain“ atstovai: pardavimų vadovė Monika Drigotienė ir projektų koordinatorė Rimantė Vaičiulė, dizainerė Raminta Čiomenaitė, Ventos regioninės televizijos atstovė Zina Basienė.
Džiugu, kad pasveikinti Akmenės krašto bibliotekininkų atvyko kolegos iš kitų Lietuvos bibliotekų: Lietuvos viešųjų bibliotekų asociacijos prezidentė, Pasvalio rajono savivaldybės Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė, Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Ingrida Klupšaitė, Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos direktorė Rita Grišienė, Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos direktorė Jovita Šimkevičiūtė, Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Alina Bernotienė, Skuodo rajono savivaldybės R.Granausko viešosios bibliotekos direktorius Jonas Grušas, direktoriaus pavaduotoja Renata Griciūtė, Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė.
Poezijos, literatūros, knygos bičiuliai - Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, poetė, Akmenės krašto literatė Dalia Milukaitė-Buragienė, kraštotyrininkas, žurnalistas Leopoldas Rozga. Kuris Viešajai bibliotekai padovanojo senų, retų leidinių. Lietuvos rašytojų sąjungos narys, vertėjas, rašytojas, kraštietis Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas Vidas Morkūnas, kuris pažadėjo atvykti į naują biblioteką ir pristatyti savo knygas. Gerbiamas rašytojas Vytautas Almanis mintimis pasidalino apie knygos reikšmę, kokia svarbi žmogui yra biblioteka. Rašytojas padovanojo paveikslą „Gintaro kelias“. Buvęs bibliotekos darbuotojas Stasys Krištopaitis bibliotekai padovanojo senų, retų leidinių. Bibliotekininkus sveikino „AKMENĖS VILTIS“ Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos atstovė Danutė Jurevičienė, Akmenės krašto literatai, miestų, kaimų filialų darbuotojai, bibliotekos skaitytojai, mokyklų bibliotekininkai, Akmenės gėlininkų susivienijimo atstovai, aktyviausia Viešosios bibliotekos skaitytoja Romualda Miliauske, Akmenės rajono muziejaus direktorė Lionė Stupurienė, Naujosios Akmenės muzikos mokyklos direktorė Irina Mikulevič, Naujosios Akmenės trečiojo amžiaus universiteto atstovė Genovaitė Sakavičienė. Įkurtuvių tortą padovanojo UAB „Vilungė“.
Padėką Viešosios bibliotekos direktorei ir kolektyvui įteikė LR Seimo narys Valius Ąžuolas. LR Kultūros ministrės Lianos Ruokytės-Jonsson padėką įteikė Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos ryšių su visuomene ir strateginės komunikacijos vyr. specialistė Jana Mikulevič. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo generalinio direktoriaus, profesoriaus, daktaro Renaldo Gudausko padėką įteikė Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė.
Koncertavo Lietuvos operos dainininkas, Lietuvos Nacionalinio operos ir baleto teatro solistas, maestro Edmundas Seilius ir Lietuvos operos solistė Kristina Zmailaitė, akomponavo pianistas Aleksandras Vizbaras.
Antra bibliotekos atidarymo šventės diena buvo skirta jauniesiems Akmenės krašto bibliotekų skaitytojams. Jų netikėtam džiaugsmui į šventę pakviesta Kakė Makė ir Netvarkos Nykštukas.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Iškilmingas pastato atidarymas, juostos kirpimas
Viešosios bibliotekos pastatą šventina Naujosios Akmenės Šv. Dvasios Atsiuntimo bažnyčios parapijos klebonas, dekanas Olijandas Jurevičius
Šiaulių dramos teatro aktorius, lietuviško žodžio puoselėtojas Vladas Baranauskas
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir Šiaulių dramos teatro aktorius, lietuviško žodžio puoselėtojas Vladas Baranauskas
Sveikina Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos ryšių su visuomenė ir strateginės komunikacijos vyr. specialistė Jana Mikulevič
Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Regioninio bibliotekų veiklos ir vadybos skyriaus vedėja Ekaterina Prakapenė
Sveikina Lietuvos rašytojų sąjungos narys, vertėjas, rašytojas, kraštietis Stasės Niūniavaitės vardo literatūrinės premijos laureatas Vidas Morkūnas
Lietuvos operos solistė Kristina Zmailaitė
Lietuvos Nacionalinio operos ir baleto teatro solistas, maestro Edmundas Seilius
Akomponavo pianistas Aleksandras Vizbaras
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė bendrauja su mažaisiais skaitytojais
Belaukiant Kakės Makės ir Netvarkos nykštuko
Kakė Makė ir Netvarkos nykštukas
Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka tapo modernia biblioteka įdiegus bibliotekos technologinę sistemą
RFID savitarnos įrenginys
RFID apsaugos varteliai
Nuotoliniu būdu tikrina kiekvieno skaitytojo visus išsinešamus leidinius
24x7 knygų grąžinimas
Galima grąžinti knygas bibliotekos nedarbo metu bet kuriuo paros metu, bet kurią savaitės dieną. Situaciją šalia įrenginio visą laiką stebi integruotos incidentų registravimo sistemos vaizdo stebėjimo kamera
Interaktyvus stalas
Modernaus dizaino kompiuterizuotas įrenginys, skirtas grupiniam naudojimui, su 106 cm įstrižainės liečiamuoju ekranu, atpažįstančiu 40 prisilietimų
RFID lipdės į knygas saugo savo atmintyje knygos identifikacinę ir saugos informaciją
Viešosios bibliotekos naujo pastato erdvės
Ventos miesto filiale – „pražydo“ gėlės
Ventos miesto bibliotekos langai „pražydo“ gėlėmis dėl dviejų priežasčių: pirma priežastis – balandžio 23 – 29 dienomis vyksta nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Antra priežastis – prisidedame prie aktorės Nijolės Narmontaitės palaikymo akcijos „PADĖKOKIME MEDIKAMS“, kuri kviečia, kad namų ar įstaigų langai pražystų gėlėmis. Iškarpytas, nupieštas gėles ar gėlių puokštes priklijuoti languose, kad medikai keliaudami į darbą ar važiuodami greitosios automobiliu languose matytų jiems siunčiamus pagarbos ir dėkingumo ženklus. Susivienyti kviečia iki balandžio 27 dienos – Medicinos darbuotojų dienos.
Ventos miesto filialo informacija
Nuotraukos Virginijos Varanavičienės
***
AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS DALYVAVIMAS INICIATYVOJE „BIBLIOTEKŲ PAGALBA APRŪPINANT GYDYTOJUS APSAUGOS PRIEMONĖMIS“
Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka prisijungė prie „Robotikos mokyklos“ ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos iniciatyvos 3D spausdintuvais spausdinti akinių rėmelius - laikiklius. Prie atspausdintų rėmelių tvirtinamas apsauginis skydas, kuris dengia veidą, tad mažina galimą lašelių kontaktą su šia bene paprasčiausia pažeidžiama kūno dalimi. Atspausdinti apsauginiai rėmeliai skirti Akmenės rajono medikams, jų saugiam darbui su žmonėmis.
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė ir Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus bibliotekininkė projektinei, edukacinei veiklai Kristina Urniežienė pristatė dovaną, 8 apsauginius skydus, į VŠĮ Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Naujosios Akmenės polikliniką. Viešosios bibliotekos dovaną priėmė šios poliklinikos direktorė Vaida Sungailienė.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė perdavė padėką nuo rajono bibliotekininkų už prasmingą, nuoširdų medikų darbą šiuo sudėtingu Lietuvai laikotarpiu.
3D spausdintuvu Viešoji biblioteka ir toliau spausdins akinių rėmelius - laikiklius, taip prisidėdama prie šios prasmingos iniciatyvos – pagalbos Akmenės krašto medikams.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Nuotraukoje iš kairės į dešinę: VŠĮ Akmenės rajono pirminės sveikatos priežiūros centro Naujosios Akmenės poliklinikos darbuotojai, šios poliklinikos direktorė Vaida Sungailienė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė, Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus bibliotekininkė projektinei, edukacinei veiklai Kristina Urniežienė
***
Nuotolinis Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracijos, skyrių, miestų ir kaimų filialų darbuotojų pasitarimas, kuriame aptarti Lietuvos bibliotekininkų draugijos inicijuotos Nacionalinės bibliotekų savaitės virtualūs renginiai. Aptartos planuojamos veiklos, virtualūs užsiėmimai. Taip pat kalbėta apie artėjančią Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, aptartos virtualių parodų temos, garsiniai skaitymai.
Viešosios bibliotekos informacija
***
SVEIKINAME SU PASAULIO KULTŪROS DIENA!
***
***
Kovo 23 – 29 d. Lietuvoje ir visoje Europoje vyko „Skaitmeninės savaitės“ akcija, kuri skatino susipažinti su skaitmeniniu pasauliu, atrasti technologijas, jų kuriamą naudą. Žengti į skaitmeninį pasaulį bibliotekos lankytojams drąsiau, kadangi jų užnugarį saugo draugiški, sumanūs ir išmanūs – bibliotekininkai ir e. skautai! Apie technologijų naudą, jų privalumus ir naudojimo vingrybes, bibliotekos herojai beveik kasdien konsultuodavo lankytojus ir prisidėjo prie to, kad šiuo jautriu karantino laikotarpiu, gyventojai liktų atviri pasauliui!
Konkurso „Bibliotekos herojai“ laureatai
(Lauretai išrikiuoti atsitiktine tvarka)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ventos miesto filialas konkurso „Bibliotekos herojai“ laureatai
Projektas „Prisijungusi Lietuva“ buvo paskelbęs konkursą „Bibliotekos herojai“. Jam reikėjo pasidalinti istorijomis apie įvykusius skaitmeninių įgūdžių lankytojų konsultacijas ar renginius. Buvo paskelbtos 3 temos: „ Bibliotekos lankytojų konsultacijos: ką man tai reiškia?“, „Mano kova su lankytojų technologijų baimėmis“ ir „Kaip aš prisidedu prie saugesnės elektroninės erdvės?“. Reikėjo užpildyti paraišką viena pasirinkta tema ir išsiųsti „Prisijungusi Lietuva“ konkursui „Bibliotekos herojai“. Ir štai prieš pat šv. Velykas sulaukėme džiugaus atsakymo, kad Ventos miesto filialo paraiška yra viena tarp dešimties Lietuvos viešųjų bibliotekų konkurso „Bibliotekos herojai“ laureatų ir nugalėtojų. Konkursui „Bibliotekos herojai“ buvo pasirinkta tema „ Kaip aš prisidedu prie saugesnės elektroninės erdvės?“ ir jai pristatyta viktorina „Saugus ir draugiškas internetas“. Džiaugiamės, kad viktorina įvyko dar prieš prasidedant karantinui Lietuvoje. Draugystė ir bendradarbiavimas Ventos miesto biblioteką jau seniai sieja su Ventos socialinės globos namų gyventojais ir darbuotojais, kurie dažnai lankosi bibliotekoje, susipažįsta su įvairiomis parodomis, patys ruošia parodas ir jas pristato, dalyvauja viktorinose. Žinių patikrinimas apie interneto platybėse tykančius pavojus buvo pažymėtas viktorina apie saugų ir draugišką internetą. Ši viktorina apie saugaus interneto žinių gilinimąsi jau tęsiasi ne vienerius metus, bibliotekoje ji vyksta nuo 2012 metų. Šiemet smagiai, nuotaikingai ir pasidalinę į tris komandas, pasipuošusias Lietuvos vėliavos spalvomis – geltonos, žalios ir raudonos spalvos skarelėmis - dalyviai puikiai atsakinėjo į viktorinos klausimus. Visi viktorinos dalyviai buvo apdovanoti prizais. Nugalėjo nuoširdumas, šiltas bendravimas, puikios žinios ir draugystė. Ši viktorina yra nepaprasta, nes Ventos socialinių globos namų gyventojams yra teikiama socialinė globa. Ir reikia tik pasidžiaugti gyventojų žiniomis ir atsidavusių savo darbui darbuotojų pareigingumu ir profesionalumu. Viktoriną stebėjo Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir jos pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė, Ventos socialinės globos namų užimtumo specialistė Alma Lileikienė.
Roma Miltinienė
Ventos miesto filialo vadovė
Agluonų kaimo filialo parengta spaudinių paroda, skirta prancūzų rašytojui, natūralizmo atstovui ir teoretikui Emiliui Zola
***
Agluonų kaimo filialo parengta spaudinių paroda, skirta Danijos poetui, rašytojui Hansui Kristianui Andersenui
***
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ventos miesto filiale nuo 2020 metų balandžio 1 dienos pradėjo dirbti bibliotekininkės pareigose nauja darbuotoja – Virginija Varanavičienė. Virginija ilgą laiką dirbo socialinį darbą, gerai pažįsta žmones ir moka bendrauti. Yra ventiškė, baigė Ventos gimnaziją, studijavo Panevėžio konservatorijoje dailės darbų pedagogiką bei Šiaulių universitete socialinius mokslus.
Viešosios bibliotekos informacija
***
AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS DALYVAVIMAS INICIATYVOJE
„BIBLIOTEKŲ PAGALBA APRŪPINANT GYDYTOJUS APSAUGOS PRIEMONĖMIS“
Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka prisijungė prie „Robotikos mokyklos“ ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos iniciatyvos 3D spausdintuvais spausdinti akinių rėmelius - laikiklius. Prie atspausdintų rėmelių tvirtinamas apsauginis skydas, kuris dengia veidą, tad mažina galimą lašelių kontaktą su šia bene paprasčiausia pažeidžiama kūno dalimi. Atspausdinti apsauginiai rėmeliai skirti Akmenės rajono medikams, jų saugiam darbui su žmonėmis.
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, kompiuterių technikas Saulius Lipkinas ir Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus bibliotekininkė projektinei, edukacinei veiklai Kristina Urniežienė pristatė dovaną, 10 apsauginių rėmelių, į VŠĮ Akmenės rajono greitosios medicininės pagalbos centrą. Viešosios bibliotekos dovaną priėmė šio centro direktorius Justinas Stašys.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė perdavė padėką nuo rajono bibliotekininkų už prasmingą, nuoširdų medikų darbą šiuo sudėtingu Lietuvai laikotarpiu.
3D spausdintuvu Viešoji biblioteka ir toliau spausdins akinių rėmelius - laikiklius, taip prisidėdama prie šios prasmingos iniciatyvos – pagalbos Akmenės krašto medikams.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: 3D spausdintuvų atspausdinti akinių rėmeliai - laikikliai
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos kompiuterių technikas Saulius Lipkinas ir Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė su dovana medikams
Nuotraukoje iš kairės į dešinę: Skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus bibliotekininkė projektinei, edukacinei veiklai Kristina Urniežienė, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, VŠĮ Akmenės rajono greitosios medicininės pagalbos centro direktorius Justinas Stašys, centro darbuotojas Paulius Naumovas ir Viešosios bibliotekos kompiuterių technikas Saulius Lipkinas
***
Kūrybiškiausios knygų anotacijos konkursas „Pasaulis mano knygų lentynoje“!
Pasaulį pažinti keliaujant – nuostabi patirtis, tačiau daugybę įdomių dalykų galima atrasti net ir neišėjus iš jaukių namų. Nuo senų laikų knyga buvo pažinimo raktas į svečias šalis, kultūras ir neįtikėtinas istorijas. Knygose rasime turų po egzotiškas šalis, kvapą gniaužiančių nuotykių, romantinių ir gyvenimiškų patirčių kupinų istorijų. O kas slypi Jūsų asmeninėse bibliotekose? Kokias knygas – tiek naujausias, tiek seniai skaitytas – vertinate ir branginate Jūs? Kokia knyga paliko neišdildomą žymę Jūsų gyvenime?
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, bendradarbiaudama su viešosiomis bibliotekomis, kviečia visos Lietuvos skaitytojus dalyvauti kūrybiškiausios knygų anotacijos konkurse ir pristatyti savo mėgstamiausias knygas. Svarbu KŪRYBIŠKUMAS, todėl anotacija gali būti eiliuota, akademinė, eseistinė, parodijinė, filmuota… Nenorintys rašyti konkurso dalyviai gali nusifilmuoti prie savo knygų lentynos ir pristatyti knygas žodžiu! Pristatoma knyga turi būti grožinės literatūros kūrinys (poezija, proza, drama, esė). Labai tikimės pristatomų lietuvių autorių knygų, bet, žinoma, esame atviri viso pasaulio rašytojų knygoms.
SVARBU, kad būtų galima matyti ir susipažinti su Jūsų namų bibliotekos knygomis, o anotacija atsispindėtų, koks yra knygos pasaulis ir kaip knygą vertinate Jūs!
Kaip vyks konkursas?
Pirmas žingsnis: nufotografuokite savo knygų lentyną. Nuotrauka būtina konkurso darbo dalis!
Antras žingsnis: trumpai ir kūrybiškai aprašykite ar vaizdo formatu pristatykite mėgstamiausią ar įdomiausią savo namų bibliotekos knygą (aprašas neturėtų viršyti pusės A4 puslapio arba 2 min trukmės vaizdo įrašo)
Trečias žingsnis: anotaciją lietuvių kalba iki balandžio 14 dienos atsiųskite adresu Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. " target="_blank" data-mce-href="mailto: Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. " data-mce-style="font-size: 11px; text-align: left;"> Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. . Laiške nurodykite vardą, pavardę arba slapyvardį.
10 originaliausių ir kūrybiškiausių specialios vertinimo komisijos išrinktų darbų bus skelbiami Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos „Facebook“ paskyroje (https://www.facebook.com/nacionalinebiblioteka/?epa=SEARCH_BOX ). Vertinimo komisijos nariai – Lietuvos Nacionalinės bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Lituanistikos skyriaus darbuotojai: dr. Dainius Vaitiekūnas (literatūra), dr. Dalia Cidzikaitė (literatūra), Dovydas Matrosovas (filosofija), Matas Baltrukevičius (politikos mokslai), Silvija Stankevičiūtė (istorija, literatūra).
Balandžio 17 d. Nacionalinės bibliotekos „Facebook“ paskyroje bus skelbiamas atskiras balsavimas, kuriame dalyvaus 10 darbų. Tuomet bus labai svarbus skaitytojų balsas ir palaikymas! Du nugalėtojus išrinks komisijos nariai, kitus du – skaitytojai, spausdami „patinka“ už labiausiai patikusį darbą. Balandžio 20 d. bus paskelbti keturi laimėtojai, jie bus apdovanoti Lietuvos nacionalinės bibliotekos įsteigtais prizais!
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos virtualios parodos :
Velykos gamtos atbudimo, pavasario džiaugsmo ir linksmybių šventė
Akmenės krašto tautodailininkai 2020-ieji-Tautodailės metai
Vaikiška knyga pati gražiausia
*****
VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS ADMINISTRACIJA
IR SKAITYTOJŲ APTARNAVIMO-INFORMACIJOS SKYRIUS SIŪLO JUMS :
Kultūros archyvai
Žmonės Cinema
Nemokamas muziejų lankymas
Ką veikti paaugliams
Ne vienas namuose
10 filmų, per visą istoriją daugiausiai surinkusių Oskarus
„Aktualioji istorija“. Medininkų mūšis – didžiausia Gedimino laikų pergalė
Vilniusreview
Virtualus turas po Vatikano muziejus
Tarptautinė vaikų knygos taryba
*****
***
GERBIAMI SKAITYTOJAI,
VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS ADMINISTRACIJA IR SKAITYTOJŲ APTARNAVIMO-INFORMACIJOS SKYRIUS SIŪLO JUMS:
Elektroninė „Vyturio“ biblioteka
Savo skaitytojams biblioteka suteikia galimybę nemokamai naudotis skaitmenine „Vyturio" leidyklos biblioteka, kurioje šiuo metu prieinama apie 500 svarbiausių e. knygų mokyklai ir laisvalaikiui (nuo 5 iki 95 amžiaus). Jei nori skaityti:
susikurk paskyrą www.vyturys.lt, baigus registraciją, skaityk bet kur ir bet kada.
Koronaviruso pandemijos metu dovanos kodas yra corona
Skaitmeninės knygos čia: https://vyturys.lt/kodas/corona
Garso knygos čia: http://bit.ly/vyturioknygos
Kūrinius galima skaityti asmeniniu, planšetiniu kompiuteriu bei išmaniuoju telefonu. Reikalinga tik naršyklė.
https://www.knygos.lt/lt/elektronines-knygos/nemokamos/
http://skaitykle.lt/e-knygos/t/nemokamos/
http://pdfknygos.org/page/3/
*****
INFORMACIJA NORINTIEMS SKAITYTI
Kviečiame elektroniniu būdu naudotis bibliotekų paslaugomis. Portalas ibiblioteka.lt vienija daugiau nei 70 Lietuvos viešųjų, valstybinės ir nacionalinės reikšmės bibliotekų ir kiekvienam atveria patogesnes galimybes pasiekti reikalingą informaciją ar paslaugą „vieno langelio" principu.
Jei esate LIBIS bibliotekos skaitytojas, turintis skaitytojo pažymėjimą, galite 14-ai dienų pasiskolinti ir skaityti elektroninę knygą.
Daugiau informacijos apie paslaugą: https://www.ibiblioteka.lt/libis-portal/
*****
Ar jau lankėtės epaveldas.lt svetainėje? Jei dar neteko, tai dabar tam puikus laikas apsilankyti. Čia rasite tūkstančius suskaitmenintų meno kūrinių, muziejinių vertybių, muzikos bei Lietuvių literatūros klasikos kūrinių.
Kviečiame apsilankyti: https://www.epaveldas.lt/kolekcijos
*****
KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS VAIKAMS IR TĖVELIAMS
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos dirbtuvės PATS SAU net ir per karantiną prisideda prie neformalaus vaikų ir jaunimo ugdymo. Kovo mėnesį siūloma keletą veiklų laiką leidžiantiems namuose. „Rankdarbius namisėdoms“ galėsite stebėti antradieniais ir ketvirtadieniais nuo 11 val. per Nacionalinės bibliotekos „YouTube“ kanalą: https://www.youtube.com/user/nbiblioteka.
Pirmosios transliacijos įrašą „Žaislinė katapulta“ kviečiame žiūrėti paspaudus nuorodą: https://www.youtube.com/watch?v=301Noz0zkn4
*****
SKAITMENINĖ SAVAITĖ 2020
Skaitmeninė savaitė (angl. ALL DIGITAL Week) yra kasmetinė skaitmeninės įtraukties ir skaitmeninių įgūdžių ugdymo akcija, rengiama skaitmeninių kompetencijų centruose, bibliotekose, bendruomenių centruose, mokyklose ir kitose vietose visoje Europoje. Kiekvienais metais ši akcija paskatina mažiausiai 100 tūkst. europiečių atrasti technologijas bei jų kuriamą naudą.
2020 m. Skaitmeninė savaitė Europoje skelbiama kovo 23 – 29 d. Jos tikslas – atkreipti gyventojų dėmesį į skaitmeninių įgūdžių svarbą tiek darbe, tiek kasdieniame gyvenime.
Susiklosčius nepalankiai situacijai šalyje, paskaitos perkeliamos į virtualią erdvę. Visas tiesiogines transliacijas ir kitą informaciją galite rasti paspaudę šią nuorodą: https://www.prisijungusi.lt/renginiai/skaitmenine-savaite-2020/
*****
Mieli bibliotekos skaitytojai, nors apsilankyti mūsų bibliotekoje negalite, nors ir nematote, bet mes kasdien stengiamės dėl Jūsų. Kiekvieną dieną ieškome ir randame ką galėtume Jums pasiūlyti. Štai dar keletas internetinių svetainių, kuriose galite rasti tai ko Jums reikia ir kad laikas namuose neprailgtų.
Primename, kad karantino metu dėl bibliotekininko konsultacijos kreipkitės el. paštu: Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. " target="_blank" data-mce-href="mailto: Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. "> Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. arba telefonu 8 425 56396
SPALVINK VILNIŲ BEI MIESTO GYVENIMNĄ
Kas nenorėtų pasukti laiką ir bent trumpam sugrįžti į XVI ar XVIII amžiaus Vilnių? Ar nebūtų įdomu sužinoti, apie ką gatvėse plepėjo vilniečiai prieš du ar keturis šimtus metų? Kviečiame nuspalvinti dailininkų kūrinius, iliustruojančius senąjį Vilnių, surinkti dėliones ir susipažinti su andainykščio Vilniaus gyvenimu: https://www.ldm.lt/miesto-gyvenimas
SMEGENŲ MANKŠTA – MATEMATINIAI ŽAIDIMAI
Tai nuostabi internetinė svetainė, kurioje žaidimų pagalba pradinių klasių ir specialiųjų poreikių mokiniai gali mokytis sudėties, atimties, dalybos, daugybos bei išmokti trupmenas.
Vienas smagiausių dalykų šioje internetinėje svetainėje yra tai, kad žaisdami šiuos žaidimus vaikai gali lenktyniauti su kitais draugais ar vaikais iš viso pasaulio! Todėl galima tikėtis puikių rezultatų: https://www.coolmath4kids.com/
78 AUDIO KNYGOS VISIŠKAI NEMOKAMAI: https://www.audioknygos.lt/78-nemokamos-lietuviskos-audio-knygos-3/
Mieli bibliotekos skaitytojai, karantinui tęsiantis, kai dėl savo ir kitų saugumo daugiausia laiko privalome praleisti namuose, siūlome Jums dar keletą internetinių svetainių, kurios padės praskaidrinti dieną bei turiningai praleisti laiką su šeima.
GARSINĖS KNYGOS INTERNETE: KUR JŲ IEŠKOTI?
Daugiau informacijos: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2020-03-22-garsines-knygos-internete-kur-ju-ieskoti/
SAULYTUČIAI INTERAKTYVIOSIOS PASAKOS EDUKACINIAI ŽAIDIMAI LIETUVIŲ KALBA
Tai pasakos-žaidimai, skirti 2–5 metų vaikams, sukurti kartu su Lietuvos edukologijos universiteto mokslininkais. Pasakos lavina įvairias vaiko ugdymosi kompetencijas: kalbos, pažinimo, meninės raiškos. Kviečiame apsilankyti internetinėje svetainėje ir išbandyti: http://www.tuciai.lt/
NET 1150 NEMOKAMŲ FILMŲ INTERNETE
Kviečiame žiūrėti net 1150 nemokamų filmų internete. Klasika, indų, dokumentiniai bei kitokio žanro filmai, kuriuos sukūrė mūsų geriausi aktoriai ir režisieriai. Apsilankykite: http://www.openculture.com/freemoviesonline
NEMOKAMOS AUDIO KNYGOS
Galimybė pasiklausyti lietuvių autorių audio knygas nemokamai: https://www.15min.lt/klausyk/kategorija/audioknygos
Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka jungiasi prie „Robotikos mokyklos“ iniciatyvos 3D spausdintuvais spausdinti akinių rėmelius (laikiklius). Prie atspausdintų rėmelių bus tvirtinamas apsauginis skydas, kuris dengia veidą, tad mažina galimą lašelių kontaktą su šia bene paprasčiausia pažeidžiama kūno dalimi. Atspausdinti rėmeliai bus skirti ne bet kam, o mūsų rajono medikams, jų saugesniam darbui su žmonėmis.
***
Viešojoje bibliotekoje parengta kraštotyrinių spaudinių paroda „Žmogaus buvimo Žemėje prasmė“, skirta biomedicininių mokslų daktarės, Lietuvai pagražinti draugijos Akmenės skyriaus pirmininkės, socialdemokratų partijos pirmininkės, buvusios Akmenės rajono merės a.a.EUGENIJOS MEŠKIENĖS
75-erių metų sukančiai paminėti
Eugenija Meškienė (1945–2008 m.) – buvusi Akmenės rajono merė, biomedicininių mokslų daktarė, Lietuvai pagražinti draugijos Akmenės skyriaus pirmininkė, socialdemokratų partijos Akmenės skyriaus pirmininkė. Išsami Eugenijos Meškienes biografija: 1953–1961 m. mokėsi Šiupylių septynmetėje mokykloje, 1961–1965 m. mokslus tęsė Ginkunų neakivaizdinės mokyklos Šiupylių vakarinėje vidurinėje mokykloje,1966–1971m.studijavo zootechnika Lietuvos veterinarijos akademijoje, 1981–1984 m. Estijos A. Meldero gyvulininkystės ir veterinarijos instituto aspirantūroje, įgijo biomedicinos kandidatės ir agrarinių mokslų daktarės laipsnius.1961–1964 m. Šiaulių rajono „Tarybinės žemės“ kolūkio fermos, 1964–1966 m. Valstybinės veislininkystės stoties darbininkė, 1966 m. „Tarybinės žemės“ kolūkio pieno kontrolierė, 1967–1975 m. vyr. zootechnikė, 1975 m. Pakruojo rajono „Komunizmo ryto“ kolūkio vyr. zootechnikė. 1976–1978 m. Akmenės rajono Žemes ūkio valdybos vyr. zootechnikė. 1978–1987 m. valdybos viršininko pavaduotoja, 1987–1989 m. Akmenės r. liaudies kontrolės komiteto pirmininkė.1992–1996 m. Seimo nario Juozo Baranausko padėjėja. 1995–1997 m. Akmenės rajono Žemės ūkio valdybos viršininkė. 1997–2007 m. Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotoja. Nuo 2007 m. balandžio 11 d. Akmenės rajono savivaldybės merė.1989 m. LKP Akmenės rajono tarybos pirmoji sekretorė, 1990–2001 m. Lietuvos demokratines darbo partijos Akmenės rajono tarybos pirmininkė. Nuo 2001 m. Lietuvos socialdemokratų partijos narė, Akmenės rajono skyriaus narė. Nuo 2001 m. sausio mėn. LSDP tarybos narė, Akmenės skyriaus pirmininko pavaduotoja, nuo 2003 m. pirmininkė, LSDP Šiaulių apskrities tarybos pirmininkė. Lietuvos socialdemokračių moterų sąjungos Šiaulių apskrities koordinatorė.1995–1997 m., 1997–2000 m., 2000–2003 m., 2003–2007 m. ir 2007–2008 m. Akmenės rajono savivaldybės tarybos narė.
Ištrauka iš žurnalistės Julijos Sejavičienės knygos „Vitražas metų lange“: „... šitaip pavadinta knyga, įprasminanti Akmenės rajono savivaldybės merės Eugenijos Meškienės atminimą. Šviesaus atminimo Eugenija Meškiene gimė 1945-aisiais Šiaulių rajono kaime. Ji buvo žinoma kaip aktyvi Lietuvos politinė veikėja, nuo 2001 metu – Lietuvos Socialdemokratu partijos narė. Dešimtmeti dirbo Akmenės rajono savivaldybės mero pavaduotoja, o nuo 2007-uju jai teko rajono merės postas. Anapilin ji iškeliavo 2008 metų rudenį, ir tai, pasak ją pažinojusiųjų, buvo didžiulė netektis. Dar būdama gyva Eugenija, paprašiusi ilgametės bičiulės pagalbos, nutarė pradėti rašyti memuarus. Jos prisiminimai apie šeimą, gimtąjį kraštą bei jo žmones buvo įrašomi į garso kasetes. Merė žadėjusi išleisti knygą savo lėšomis, tačiau spėjo išvysti tik pirmuosius rankraščius. Taigi, knygos autorė Julija Sejavičienė ėmėsi ją baigti viena. Šitaip atsirado antras skyrius – šalia šviesaus atminimo Eugenijos Meškinės pasakojimu sugulė jos artimųjų, draugų bei bičiulių prisiminimai apie ją pačią. „Eugenija Meškienė buvo nuostabi asmenybė, todėl visam laikui liks ją pažinojusiųjų atmintyje“, – teigė LSDP pirmininkas Algirdas Butkevičius“.
Ištrauka iš Viešosios bibliotekos direktorės Zitos Sinkevičienės knygos „Viešoji biblioteka – informacijos ir kultūros skleidėja. II dalis“: „Lietuvių poetas Justinas Marcinkevičius yra pasakęs „Ką tai reiškia gyvenimo prasmė? Tiktai išreikšdamas save darbu, aš deklaruoju savo individualų gyvenimo prasmės suvokimą. Gyvenimas yra tik vienas, praeina jis kaip valanda. Žmogaus buvimo žemėje prasmė...Visa kelionė į gyvenimo prasmę prasideda nuo gyvenimo iš širdies....“. Norėčiau pasidalinti prisiminimais apie kartu su a.a Eugenija Meškiene nuveiktus prasmingus darbus. Viešoji biblioteka, miestų ir kaimų bibliotekos filialai glaudžiai bendradarbiavo su Lietuvai pagražinti draugijos Akmenės skyriumi, kurio pirmininke buvo Eugenija Meškienė. Bibliotekininkai susibūrėme į būrelį „Žemyna“. Parengėme renginių ciklą „Gimtinės kultūra“, apimantį spaudinių parodas, literatūrines popietes, rašinių konkursus, pažintines ekskursijas po gamtą, literatūrines vietoves, viktorinas, dailiojo skaitymo konkursus, teatralizuotas pasakas, knygų leidybą. Per knygą, spausdintą žodį mes prisidėjome ir prisidedame prie gimtinės kultūros puoselėjimo Akmenės krašte. Eugenija Meškienė aktyviai dalyvavo rajono bibliotekų renginiuose, įvairiose šventėse, projektinėje veikloje. Esu labai dėkinga šiam nuostabiam žmogui už išmokymą mane rengti, rašyti projektus, informacinius renginius.
Eugenija Meškienė gerbė, įvertino, suprato bibliotekinį-informacinį darbą, kas yra biblioteka, bibliotekos darbuotojas, kokią reikšmę žmogaus gyvenime turi knyga, kokia yra bibliotekos paskirtis, kad ir ne marmuru išklotoje bibliotekoje. Kartu svajojome apie naujas patalpas Viešajai bibliotekai. Kai važiavau lankyti jos į ligoninę, ji net ligos patale klausinėjo apie bibliotekinį darbą, informacines technologijas. Dabar ji labai džiaugtųsi, kad ir kaimo bibliotekas pasiekė naujausios informacinės technologijos.
Katalikų tikėjime didžiulė nuodėmė yra laikoma puikybė. Šis žmogus puikybės neturėjo, nors ir užėmė aukštas pareigas. Ji patarė, taisė be paniekos, be pagiežos, mokėjo rasti gerą, malonų žodį, įvertinti žmogaus darbą.
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Nuotraukos iš knygos „Gėlės Žemės džiaugsmas“ (2004m.), knygos sudarytoja Zita Sinkevičienė.
***
***
***
Justino Marcinkevičiaus žodžiai skambėjo Papilės mstl. Kazio Narščiaus bibliotekoje
Penktadienio popietė Papilės mstl. Kazio Narščiaus bibliotekoje buvo skirta žymiam lietuvių poetui Justinui Marcinkevičiui. Poeto 90-metį paminėti susirinko nemažas būrys poezijos gerbėjų. „Gerųjų žodžiu kryptimi“ kvietė eiti renginį pradėjusi gimnazistė Austėja Raudonaitytė. Poeto nueitą kelią ir kūrybą apžvelgė bibliotekininkė I. Rimkienė. Bibliotekos būrelio vaikai suvaidino spektakliuką pagal Justino Marcinkevičiaus poemą vaikams „Voro vestuves“. Skambėjo eilėraščiai, ištraukos iš „Dienoraščio be datų“, dainos pagal J. Marcinkevičiaus eiles. Kūrinius atliko Papilės Simono Daukanto gimnazijos moksleiviai, kuriuos paruošė lietuvių kalbos mokytoja J. Juozilaitienė ir muzikos mokytoja A. Malachauskaitė. Žiūrovai negailėjo aplodismentų, o paskutinę dainą „Vienas žodis“ dainavo atsistoję kartu su dainos atlikėja A. Raudonaityte. Bibliotekininkė nuoširdžiai dėkojo visiems renginio dalyviams – žiūrovams, atlikėjams ir jų mokytojoms, o taip pat spektakliuko dekoratorėms - G. Terminienei, E. Jokubauskienei, V. Slagunskienei.
Bibliotekininkė Irena Rimkienė
NACIONALINĖ VIKTORINA 2020
Trečioji 15min organizuojama Nacionalinė viktorina įvyko 2020 m. kovo 7 d. Nacionalinė viktorina – tai 15min organizuojamas žinių apie Lietuvą patikrinimo konkursas, jau vykęs 2018 ir 2019 m. Nacionalinės viktorinos dieną žmonės visoje Lietuvoje tikrinasi savo žinias apie Lietuvą – jos istoriją, kultūrą, žmones, sportą ir panašiai. Šiais metais Naujojoje Akmenėje viktorina buvo organizuojama Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Viktorinoje užsiregistravo ir savo jėgas išbandė 8 dalyviai, tarp jų ir bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė. Viešosios bibliotekos savanoris Kęstutis Krištapaitis, kartu su bibliotekininke edukacinei projektinei veiklai Kristina Urniežiene buvo viktorinos vedėjai, kurie rūpinosi užduočių atspausdinimu, pateikimu dalyviams, prižiūrėjo bendrą tvarką renginio metu bei padėjo pasitikrinti teisingus atsakymus.
Bibliotekininkė edukacinei projektinei veiklai
Kristina Urniežienė
***
RENGINYS AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOJOJE BIBLIOTEKOJE „LAISVĖS KELIAS ISTORIJOS TĖKMĖJE“,
SKIRTAS LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS ATKŪRIMO 30-MEČIUI PAMINĖTI.
Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje įvyko renginys „Laisvės kelias istorijos tėkmėje“, skirtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui paminėti. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė pradėjo renginį lietuvių rašytojo, filosofo Vilhelmo Storostos – Vydūno mintimis apie Tėvynę, Lietuvą. Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė Kristina Urniežienė paskaitė prasmingų rašytojų minčių apie Lietuvą.
Viešojoje bibliotekoje yra eksponuojama spaudinių, periodinių leidinių, archyvinė paroda „Nepriklausomybės atkūrimas nuo Sąjūdžio iki Kovo11“. Paroda susideda iš šešių dalių: „Sąjūdžio gimimas“, „Sąjūdžio rinkimai“, „Rinkimų komisijos medžiaga“, „Steigiamojo Sąjūdžio suvažiavimas“, „Sąjūdžio Lietuva“, „Sąjūdžio kelias istorijos tėkmėje“. Fotonuotraukų, archyvinės – istorinės medžiagos spaudinių parodai eksponuoti padovanojo politikas, fizikas, mokslų daktaras, Aukščiausiosios Tarybos Akto dėl Lietuvos valstybės atstatymo signataras, Lietuvos visuomenės veikėjas Zigmas Vaišvila: „ 1990-02-24 d. rinkimai į XII-ojo šaukimo Lietuvos TSR AT. Ventos rinkiminė apygarda Nr. 78, LNVA“, „ 1990-02-24 d. rinkimai XII-ojo šaukimo Lietuvos TSR AT. Akmenės rinkiminė apygarda Nr. 79“, „1990-04-07 d. pakartotiniai rinkimai XII-ojo šaukimo Lietuvos TSR AT. Akmenės rinkimų apygarda Nr.79“.
Renginyje turėjo dalyvauti signataras Zigmas Vaišvila, bet dėl ligos negalėjo atvykti į renginį ir Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė paskaitė atsiųstą signataro Zigmo Vaišvilos pranešimą, kuriame buvo padėkota Ventos rinkiminės apygardos Nr. 78 rinkėjams, kurie 1990 m. vasario 24 dieną balsavo už Zigmą Vaišvilą. Pranešime prisiminta apie anapilin išėjusią Eugeniją Meškienę, apie ventiškius Donatą Kundrotą, Stanislovą Jokubauską. Apie Klemą Intą, kuris 1990 m. balandžio 7 d. Akmenės rinkiminėje apygardoje Nr. 79 buvo išrinktas jau atkurtos Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatu. Pranešime mintimis dalintąsi apie apie sąjūdį, Baltijos kelią, Kovo 11-ąją, Nepriklausomybę.
Renginyje dalyvavo ir apie šį istorinį laikotarpį prisiminimais pasidalino Klemas Inta – Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo deputatas, politinis bei visuomenės veikėjas Klemas Inta: apie darbą Seime, Sausio 13-osios įvykius, apie savo vaikystę, tėvus, jaunystę, politiko kelią, apie Akmenės rajono Aeroklubą, apie sukurtą Akmenės rajono Tarybos Sąjūdį, jo narius – a.a. Stasę Niūniavaitę, žurnalistą Leopoldą Rozgą ir kitus. Gerbiamas Klemas Inta Viešajai bibliotekai padovanojo 1864 metų knygą „Naujas Altorius“. Už šią prasmingą dovaną bibliotekai padėkojo Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė.
Mintimis, prisiminimais apie šį istorinį laikotarpį pasidalijo Viktoras Karpalovas - Lietuvos Nepriklausomybės gynimo Sausio 13-osios brolijos Akmenės rajono skyriaus pirmininkas. Gerbiamas Viktoras Karpalovas pasakojo apie Sausio 13-osios įvykius, vykimą į Vilnių, apie Atgimimo Sąjūdį, padovanojo bibliotekai fotonuotraukų.
Gerbiamas Jonas Pilitauskas prisiminė Sausio 13-osios įvykius, kalbėjo apie žmogaus laisvę, meilę Tėvynei.
Renginio dalyviams koncertavo Naujosios Akmenės muzikos mokyklos kanklininkų ansamblis „Arpedžio“, vadovaujamas muzikos mokytojos Loretos Rimkienės. Evelina Simutytė padainavo dainą „Rudens naktis sustojo“.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo už prasmingą, šventišką koncertą, padėkojo renginio svečiams, dalyviams, kurie dalyvavo prasmingame renginyje, skirtame Tėvynei, Lietuvai, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui paminėti.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Dalios Markulienės nuotraukoje pirmoje eilėjė iš kairės į dešinę: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Klemas Inta – Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo deputatas, politinis bei visuomenės veikėjas, Viktoras Karpalovas - Lietuvos Nepriklausomybės gynimo Sausio 13-osios brolijos Akmenės rajono skyriaus pirmininkas, Genovaitė Karpalovienė, Ignas Valantis – kraštotyrininkas, bibliofilas ir renginio dalyviai.
Dalios Markulienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė Kristina Urniežienė, Klemas Inta – Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo deputatas, politinis bei visuomenės veikėjas, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Viktoras Karpalovas - Lietuvos Nepriklausomybės gynimo Sausio 13-osios brolijos Akmenės rajono skyriaus pirmininkas, Genovaitė Karpalovienė, renginio dalyvis Jonas Pilitauskas.
Dalios Markulienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Klemas Inta – Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo deputatas, politinis bei visuomenės veikėjas, rankose laiko padovanota Viešajai bibliotekai 1864 metų knygą „Naujas Altorius“ ir Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė.
Dalios Markulienės nuotraukoje: Klemo Intos dovana Viešajai bibliotekai.
Dalios Markulienės nuotraukoje: renginio „Laisvės kelias istorijos tėkmėje“, skirto Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui paminėti dalyviai.
Dalios Markulienės nuotraukose: spaudinių, periodinių leidinių, archyvinė paroda „Nepriklausomybės atkūrimas nuo Sąjūdžio iki Kovo11“.
Dalios Markulienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė.
Dalios Markulienės nuotraukoje: Naujosios Akmenės muzikos mokyklos kanklininkų ansamblis „Arpedžio“, vadovaujamas muzikos mokytojos Loretos Rimkienės.
Nacionalinė viktorina kviečia Naujosios Akmenės gyventojus pasitikrinti žinias
2020 m. kovo 7 d. net 40-yje Lietuvos ir užsienio miestų, tarp jų ir Naujojoje Akmenėje, vyks išskirtinis žinių apie Lietuvą pasitikrinimo konkursas – Nacionalinė viktorina.
Šis renginys bus tarsi didelis individualus protmūšis, kurio metu dalyviai atsakinės į 240 klausimų, suskirstytų į 8 temas, tokias kaip kultūra, istorija, sportas, visuomenė ir taip toliau. Visi viktorinos klausimai bus susiję su Lietuva bei lietuviais.
Klausimai bus vienodi ir viktorina prasidės tuo pačiu metu visoje Lietuvoje, atsakymus į juos reikės pateikti raštu, užrašant juos ant viktorinos vedėjo išdalintų klausimynų. Naujojoje Akmenėje viktorina vyks Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje (V. Kudirkos g. 9 Naujoji Akmenė), jos pradžia – 13 val.
Viktoriną sudarys du kėliniai, vieno trukmė – 60 minučių, per jį dalyviai turės atsakyti į 120 klausimų. Tarp kėlinių bus trumpa pertrauka, per kurią žaidėjai galės atsipūsti. Bendra renginio trukmė, įskaitant ir atsakymų taisymą – apie tris su puse valandos.
Viktoriną trečius metus iš eilės organizuoja naujienų portalas 15min. Šiemet viktorina skirta paminėti Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui, kurį minėsime 2020 m. kovo 11 d.
Dalyvavimas viktorinoje – nemokamas. Viskas, ką reikia padaryti, norint dalyvauti – tai užsiregistruoti. Tą galima padaryti portale 15min esančiame Nacionalinei viktorinai skirtame polapyje, kurį rasite paspaudę šią nuorodą: https://www.15min.lt/nacionaline-viktorina.
Užsiregistravę kovo 7 d. prieš prasidedant viktorinai atvykite į Akmenės rajono savivaldybės viešąją biblioteką. Su savimi tereikia turėti rašymo priemonę.
Organizatoriai maloniai kviečia Naujosios Akmenės gyventojus aktyviai dalyvauti viktorinoje, pasitikrinti žinias ir sužinoti daug naujo apie Lietuvą!
***
KNYGOSE VISAS PASAULIS
Taip nusprendė Naujosios Akmenės vaikų lopšelio-darželio "Atžalynas" „Obuoliukų“ grupės vaikučiai ir jų auklėtoja Rasa Butkevičiūtė, apsilankę Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus Vaikų erdvėje. Vaikai susipažino su biblioteka, knygų išdėstymu, mokėsi rinktis knygas. O jau išsirinkę bandė rasti reikalingos informacijos knygose. Vaikų erdvės bibliotekininkė paskaitė vaikams pasakėlę iš knygos „365 žvėrelių pasakos vaikams“ ir pakvietė prie interaktyviojo stalo pažaisti įdomių ir gana sudėtingų žaidimų. Po to vaikai su auklėtoja išsirinko knygų, kurias išsinešė į darželį ir perskaitę vėl pažadėjo ateiti naujų knygų ir žinių.
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
Vaikų erdvės bibliotekininkė
Aurelija Gerulskienė
„Pasilik tobula, tyra ir išsaugota“
Gimtųjų žodžių apkabintas
Aš gyvas kalboje.
Sakau : esi man kaip žibintas
Pasaulio tamsoje.
Kas moka žodį – randa kelią
Visur ir visada.
Sakau : lietuviška knygelė –
Kaip neregiui lazda.
Šiais poeto J. Marcinkevičiaus žodžiais prasidėjo literatūrinė popietė „Pasilik tobula, tyra ir išsaugota“ , skirta Tarptautinei gimtosios kalbos dienai paminėti. „Kalba yra labai svarbi mūsų gyvenime. Kokia laimė skaityti Donelaitį, Maironį, Biliūną, Žemaitę, Vaižgantą, Salomėją Nėrį, Petrą Cvirką ir kitus talentingus kalbos meistrus, mokytis iš jų kalbos gražumo ir meilės savo kraštui. Mes didžiuojamės savo gimtąja lietuvių kalba, kaip pačia turtingiausia, skambiausia ir gražiausia kalba pasaulyje. Ji yra senesnė nei sanskrito, latvių, graikų ir lotynų kalbos. Nepaisant visų draudimų, karų, perversmų, okupacijų, žmonės šoko, dainavo, net skambėjo laukai. O koks turtingas mūsų paveldas iš senų laikų – pasakos, patarlės, mįslės, pasakėčios, anekdotai, gamtos garsų pamėgdžiojimai“- kalbėjo Jučių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Eugenija Škultinienė. Literatūrinės popietės metu dalyviai skaitė eilėraščius apie kalbą, knygą, raštą, atsakinėjo į klausimus: kada žodis gydo?, kada žeidžia?, kada myli?, kada atleidžia? Kokie žodžiai mums arčiau širdies? Kokių reikėtų vengti ar net ištrinti iš mūsų kalbos? Ištrinti tuos, kurie teršia mūsų kalbą. Popietės metu buvo pristatyta spaudinių paroda „Pasilik tobula, tyra ir išsaugota“.
Jučių bibliotekos- filialo vyr. bibliotekininkė
Eugenija Škultinienė
***
KONKURSAS
AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS VENTOS MIESTO FILIALO BIBLIOTEKININKO PAREIGOMS UŽIMTI
Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka (teisinė forma – biudžetinė įstaiga, buveinė – V. Kudirkos g. 9, Naujoji Akmenė, LT-85165, kodas 190456595).
Darbo krūvis – 1 etatas.
Darbo sutartis – neterminuota.
Darbo užmokestis – pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas 4,76.
Darbo vieta - Ventos miesto filialas, Žemaičių g. 35, Venta, Akmenės r.
Pretendentų atrankos būdas - pokalbis.
Pretendentų kvalifikaciniai reikalavimai :
- turėti ne žemesnį kaip aukštąjį universitetinį socialinių, humanitarinių mokslų studijų srities išsilavinimą su bakalauro kvalifikaciniu laipsniu ar jam prilygintu išsilavinimu arba aukštąjį koleginį išsilavinimą su profesinio bakalauro kvalifikaciniu laipsniu ar jam prilygintu išsilavinimu. Privalumas – išsilavinimas informacijos paslaugų, bibliotekininkystės, komunikacijos srityse;
- būti susipažinusiam ir savo veikloje vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Darbo kodeksu, Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos kultūros politikos nuostatomis, Lietuvos Respublikos bibliotekų įstatymu, Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos direktorės nurodymais;
- turėti kompiuterinio raštingumo įgūdžių ir žinių, šiuolaikinių informacinių technologijų panaudojimo galimybes;
- sklandžiai dėstyti mintis žodžiu ir raštu valstybine kalba, būti pareigingu, darbščiu, gebėti bendrauti su žmonėmis;
- teikti paraiškas Lietuvos Kultūros tarybai ir kitų institucijų organizuojamiems projektų konkursams;
Pretendentai privalo pateikti šiuos dokumentus:
- Prašymą leisti dalyvauti konkurse.
- Asmens tapatybę, pilietybę ir amžių patvirtinantį dokumentą ir jo kopiją.
- Išsilavinimą patvirtinantį dokumentą ir jo kopiją.
- Gyvenimo aprašymą (CV).
- Savo privalumų sąrašą, nurodydamas dalykines savybes, įgūdžius, patirtį, kvalifikacijos kėlimą ir pan.
- Valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą ir jo kopiją, kitus darbo patirtį (stažą) patvirtinančius dokumentus ir jų kopijas.
- Užpildytą pretendento anketą.
Dokumentai priimami nuo 2020 m. vasario 17d. iki 2020 m. kovo 2d. (įskaitytinai) darbo dienomis nuo 8.00 iki 17.00 val. Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje V. Kudirkos g. 9, Naujoji Akmenė. Telefonas pasiteiravimui: 8 (425) 47 011, 8 (425) 59 602
Konfidencialumą garantuojame. Informuosime tik atrinktus kandidatus.
***
Dalios Markulienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė rašo Nacionalinį diktantą Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje
***
Paskaita „Finansinės paslaugos Kredito unijoje „Tikroji viltis“ Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracijos kvietimu rajono bibliotekininkams paskaitą apie finansines paslaugas teikiamas Kredito unijoje „Tikroji viltis“ skaitė Kredito unijos „Tikroji viltis“ valdybos pirmininkas, Eurolife Baltic Grazer Wechselseitige finansų konsultantas Ramūnas Stonkus. Gerbiamas Ramūnas Stonkus rajono bibliotekininkus supažindino su aktualiomis temomis apie finansines paslaugas Kredito unijoje „Tikroji viltis“, kaip galima tapti Kredito unijos „Tikroji viltis“ nariu, kokios finansines paslaugos yra teikiamos, apie įmokas ir komunalinius mokesčius, indėlius, paskolas, palikimus apie Kredito unijas pasaulyje, Lietuvoje. Nagrinėtos temos: „Pinigų reikšmė mūsų gyvenime“, „Pinigų valdymas“, „Kredito istorija“, apie finansines paslaugas Unijos nariams, elektroninę bankininkystę ir t.t. Kredito unijos „Tikroji viltis“ valdybos pirmininkas, finansų konsultantas Ramūnas Stonkus ir Kredito unijos „Tikroji viltis“ administracijos vadovė Virginija Stonkuvienė atsakinėjo į susirinkusiųjų klausimus, konsultavo bibliotekininkus.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Dalios Markulienės nuotraukoje: Kredito unijoje „Tikroji viltis“ skaitė Kredito unijos „Tikroji viltis“ valdybos pirmininkas, Eurolife Baltic Grazer Wechselseitige finansų konsultantas Ramūnas Stonkus
Dalios Markulienės nuotraukoje:Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir Kredito unijos „Tikroji viltis“ administracijos vadovė Virginija Stonkuvienė
***
Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriuje parengta spaudinių paroda „Sudėk žodžius į skambią poezijos giesmę“, skirta poetės Liucijos Jagėlienės jubiliejinės gimimo dienos progai.
Gerbiama poetę sveikina Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė, Akmenės krašto literatų klubo „Žiemgalija“ pirmininkė Zita Sinkevičienė ir rajono bibliotekininkai.
Kvalifikacijos mokymai Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, jos filialų ir mokyklų bibliotekininkams „Bibliotekos išteklių valdymas, fondo išdėstymas, apipavidalinimas, apsauga ir paieška“
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos administracija suorganizavo kvalifikacijos mokymus Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, miestų, kaimų, mokyklų bibliotekininkams tema „Bibliotekos išteklių valdymas, fondo išdėstymas, apipavidalinimas, apsauga ir paieška“.
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Informacinių išteklių valdymo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Jolita Rimeikienė supažindino su fondų formavimo modeliavimu, tvarkymu, informacijos ištekliais – dokumentais, informacinių išteklių fondais. Mintimis pasidalino apie Šijalio Ramamrito Ranganatano, žymaus indų bibliotekininko, dokumentalisto mintimis apie bibliotekininkystę, socialinį publikuotų dokumentų archyvą.
Bibliotekininkai buvo supažindinti su Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, Lietuvos kultūros tarybos veikla, buvo pristatyta Lietuvos bibliotekų informacijos išteklių fondo mokymo koncepcija, bibliotekų fondų paroda, komplektavimo prioritetais, elektroninių dokumentų panauda. Kalbėta apie bibliotekų fondų lentynas, baldus, bibliografinių įrašų redagavimą, bibliotekų fondų išdėstymą, patogumą skaitytojams, darbuotojams, jų estetiškumą, ergonomiškumą.
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padėkojo Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Informacinių išteklių valdymo skyriaus vyriausiajai bibliotekininkei Jolitai Rimeikienei ir Bibliotekų metodikos ir valdymo skyriaus vyr. bibliotekininkei Paulinai Sprindžiukaitei už kvalifikacijos mokymus rajono bibliotekininkams.
Teksto autorė
Akmenės rajono savivaldybės
viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Dalios Markulienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Informacinių išteklių valdymo skyriaus vyriausioji bibliotekininkė Jolita Rimeikienė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Bibliotekų metodikos ir valdymo skyriaus vyr. bibliotekininkė Paulina Sprindžiukaitė
Dalios Markulienės nuotraukoje: vyksta kvalifikacijos kėlimo mokymų praktiniai užsiėmimai bibliotekininkams
Praūžė Užgavėnės Sablauskių kaime
„Iš Užgavėnių oro žmonės spėjo, koks bus pavasaris, vasara, kokio gali sulaukti derliaus. Jei Užgavėnių diena saulėta, pavasarį reikia anksti sėti, jei drėgna, tais metais gerai augs javai ir t.t.“ - šiais žodžiais Užgavėnių šventę pradėjo Sablauskių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė V. Janušauskienė. Vasario 22 diena Sablauskių kaime buvo galima sutikti linksmus Užgavėnių persirengėlius. Vaikai su Lašininiu, Kanapiniu ir kitais personažais ne tik ratelius žaidė, bet ir gražią Morę degino. Vyko Lašininio ir Kanapinio kova, skambėjo dainos, sukosi smagūs rateliai, vyko įvairūs žaidimai, buvo menamos mįslės. Šventės dalyviai vaišinosi blynais, arbata ir ,,kugeliu“.
Teksto ir nuotraukų autorius
Sablauskių kaimo filialo
vyr. bibliotekininkė Vida Janušauskienė
***
KŪRYBINIAI TEORINIAI MOKYMAI AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOJOJE BIBLIOTEKOJE „MĖGĖJIŠKŲ FILMŲ KŪRIMO PRADŽIAMOKSLIS“
Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje įvyko kūrybiniai teoriniai mokymai, kūrybinės dirbtuvės tema „Mėgėjiškų filmų kūrimo pradžiamokslis“. Mokymų lektorius Šiaulių kino meno klubo pirmininkas Viktoras Gundajevas supažindino dirbtuvių dalyvius, kaip kuriami mėgėjiški dokumentiniai filmai, su dokumentinių filmų žanrais, temomis, idėjomis, kaip kuriami istoriniai, pažintiniai dokumentiniai filmai, dokumentinių filmų struktūra – scenarijaus autoriumi, operatoriumi, režisieriumi, garso operatoriumi, aktoriais, kompozitoriumi ir t.t. Lektorius atsakė į susirinkusiųjų klausimus, aptarė sekančius kūrybinių dirbtuvių mokymus ir užduotis dabartiniam filmo kūrimui.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Dalios Markulienės nuotraukoje: Šiaulių kino meno klubo pirmininkas Viktoras Gundajevas
Dalios Markulienės nuotraukoje: Šiaulių kino meno klubo pirmininkas Viktoras Gundajevas, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir kūrybinių teorinių mokymų dalyviai
Literatūrinis renginys, skirtas Tarptautinei gimtosios kalbos dienai
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Kairiškių kaimo filiale
Kairiškių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Janina Čibirienė pakvietė bibliotekos skaitytojus, lankytojus į tradicinį bibliotekos renginį, skirtą Tarptautinei gimtosios kalbos dienai. Bibliotekininkė Janina Čibirienė ir Papilės Simono Daukanto gimnazijos gimnazistė Adrijana Kiršytė pasidalino žymių žmonių, rašytojų, istorikų, kalbininkų - Justino Marcinkevičiaus, Simono Daukanto, Jono Jablonskio ir kitų mintimis apie gimtąją kalbą, istoriją.
Literatūriniame renginyje dalyvavo ir savo kūrybą skaitė Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, periodinio leidinio „Gintaro gimtinė“ redaktorė, poetė Dalia Milukaitė – Buragienė. Poetė mintimis pasidalino apie lietuvių gimtosios kalbos svarbą, apie lietuvių poetų kūrybą, apie knygų, almanachų rengimą, leidybą, apie Lietuvoje rengiamus literatūrinius renginius, kuriuos ji organizavo. Padėkota Viešosios bibliotekos direktorei, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narei, Akmenės krašto literatų klubo „Žiemgalija“ pirmininkei Zitai Sinkevičienei už organizuojamus literatūrinius renginius, konferencijas, kurios garsina Akmenės kraštą Lietuvoje. Poetė Dalia Milukaitė – Buragienė padeklamavo eilėraščius „Lietuvių kalbai“, „Akyse debesų“, „Lietuva“, „Poezijai“ ir kitus. Poetė Kairiškių kaimo filialo vyr. bibliotekininkei Janinai Čibirienei padovanojo poezijos knygą „Skamba devynbalsė mūza“.
Renginyje mokytoja Rita Masiulienė pristatė Chackelį Lemcheną, kilusį iš Papilės miestelio. Chackelis Lemchenas mokėsi ir su Jablonskiu bendravo Kauno Universitete. Rita Masiulienė supažindino su Ch. Lemcheno biografija, nuveiktais darbais („Lietuvių kalbos įtaka lietuvių žydų tarmei“), parengtai žodynais: 1960 metais išleistais „Rusų – lietuvių kalbų žodynas“, 1951 m. „Tarptautinių žodžių žodynas“.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė mintimis pasidalino apie akmeniškę bibliotekininkę, Pasaulio Tautų teisuolę Oną Šimaitę. Paskaitė ištrauką iš Julijos Šukys knygos „Epistolofilija“, pasidalino mintimis apie renginį „Ona Šimaitė – Vilniaus legenda“, skirtą Onai Šimaitei Vilniaus universiteto bibliotekoje, apie atidengtą Onos Šimaitės portretą Vilniaus universiteto komunikacijos erdvėje. Portreto autorius dailininkas Modestas Saukaitis. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė mintimis pasidalino apie Akmenės krašto literatų kūrybą, paskaitė savo rašytą recenziją, skirtą poetės Vitalijos Žakienės leidžiamai poezijos knygai, padėkojo Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkei Daliai Milukaitei-Buragienei už literatūrinį bendradarbiavimą.
Renginyje dalyvavo poetė, dainuojamosios poezijos kūrėja Vilhelmina Imbrienė, kuri skaitytojams padovanojo dvi sukurtas dainas „Žirgui“ ir „Lelija“ ir dainas, skirtas Lietuvai, kalbai, gimtinei. Poetė iš Ventos Irena Viršulienė paskaitė savo eilėraščių iš almanacho „Eilėraščio takais“: „Žodžiai“, „Tau“, „Laikas“ ir kitus. Poetė, Akmenės krašto literate Vitalija Žakienė mintimis pasidalino apie leidžiamą savo poezijos knygą. Vyr. bibliotekininkė Janina Čibirienė paskaitė poetės V. Žakienės eilių. Bibliotekoje buvo parengta spaudinių paroda, skirta lietuvių kalbai.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Dalios Markulienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: dainuojamosios poezijos kūrėja Vilhelmina Imbrienė, Kairiškių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Janina Čibirienė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos pirmininkė, periodinio leidinio „Gintaro gimtinė“ redaktorė, poetė Dalia Milukaitė – Buragienė, Viešosios bibliotekos direktorė, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos Garbės narė, Akmenės krašto literatų klubo „Žiemgalija“ pirmininkė Zita Sinkevičienė, stovi iš kairės į dešinę: Akmenės krašto literatė, poetė Vitalija Žakienė, poetė iš Irena Viršulienė.
Dalios Markulienės nuotraukoje literatūrinio renginio, skirto Tarptautinei gimtosios kalbos dienai dalyviai
Dalios Markulienės nuotraukoje Kairiškių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Janina Čibirienė ir Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė prie parengtos parodos,
skirtos lietuvių kalbai.
ĮSPŪDŽIAI IŠ VILNIAUS KNYGŲ MUGĖS 2020 „GYVENTI REIKIA BE FORMULIŲ, REIKIA BŪTI ATVIRAM“
Akmenės rajono bibliotekininkai vyko į 21-ąją Vilniaus knygų mugę, Bičiulių dieną, kurioje dalyvavo įdomiuose įvairiuose diskusijose, renginiuose, įsigijo naujų knygų, susipažino ir pabendravo su rašytojais, poetais, dailininkais, filosofais, dainininkais. Šortai – dvidešimt pirmosios Vilniaus knygų mugės naujiena. Tai literatūrinės dvikovos, kurių metu aptariamos knygos, išleistos ne seniau nei prieš metus. Šiame Forume dalyvavo rašytojas, poetas, vertėjas kraštietis Vidas Morkūnas, mintimis dalinosi apie pernai metais išleistą knygą „Pakeleivingos stotys“, apie savo kūrybą. Savo kūrybą, knygą „Tarp“ šiame forume pristatė poetas, vertėjas Rimas Užgiris ir kt. Bibliotekininkai lankėsi „Bibliotekų erdvėje“ ir dalyvavo įvairiose edukacinėse renginiuose. Viena iš prasmingiausių edukacijų buvo „Kas yra biblioterapija“. Apie šią edukaciją mintimis dalinosi profesorė Daiva Janavičienė. Įspūdingas susitikimas Vilniaus knygų mugėje buvo su rašytoju, kompozitoriumi Stanislavu Stavickiu Stano ir jo išleista nauja knyga „Kodėl aš“. Tai autobiografinė kompozitoriaus ir rašytojo knyga. 1 Euras nuo kiekvieno parduoto šios knygos egzemplioriaus skiriamas pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijai (POLA). Su įdomumu forume klausytasi diskusijos „Spausdintas tekstas: kas išlaiko laikraščius ir žurnalus gyvus interneto eroje?“ Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ padovanojo Viešajai biblioteka vaikiškų knygų.
Teksto autorė
Akmenės rajono savivaldybės
viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Edukacijos „Kas yra biblioterapija“ informacinis lankstinukas
Dalios Markulienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos ir jos filialų bibliotekininkai Vilniaus Knygų mugėje 2020
Dalios Markulienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos ir jos filialų bibliotekininkai su knygų bičiuliais Vilniaus Knygų mugėje 2020
Dalios Markulienės nuotraukoje: Susitikimas su rašytojų, kompozitoriumi Stanislavu Stavickiu Stano
Dalios Markulienės nuotraukoje: aplankyta Bibliotekų erdvė Vilniaus Knygų mugėje 2020
***
Skiriama Lietuvai
Lietuvos Valstybės atkūrimo diena paminėta Kivylių kaimo filiale. Šventiškai pasipuošę, geros nuotaikos mažieji bibliotekos skaitytojai su vyr. bibliotekininke Roma Kristinaitiene mokyklos aktų salėje žaidė lietuvių liaudies žaidimus, deklamavo eilėraščius, dainavo daineles. Po to bibliotekoje vaikai klausėsi pasakos „Velnias ir lietuvis“, kurią skaitė bibliotekos darbuotoja, minė mįsles, inscenizavo pasaką „Pirštinė“. Vaikai iš popieriaus gamino širdeles, kuriose sudėjo savo meilę gimtinei, gimtajam kraštui, Lietuvai.
Teksto ir nuotraukų autorė
Kivylių kaimo filialo
vyr. bibliotekininkė Roma Kristinaitienė
PAMINĖTA SAUGESNIO INTERNETO SAVAITĖ
Vasario 10-15 dienomis visose šalies bibliotekose buvo minima „Saugesnio interneto savaitė 2020“. Kiekvienais metais Saugesnio interneto savaite siekiama atkreipti dėmesį į kylančias problemas internete ir pasirinkti temą, atspindinčią dabarties aktualijas. Iniciatyvos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje visą savaitę vyko įvairios šviečiamosios veiklos. Vasario 10 dieną bibliotekos skaitytojai, lankytojai stebėjo tiesioginę transliaciją, pokalbį tema „Influenceris – ar tikrai svajonių gyvenimo būdas?“. Vasario 11 dieną organizuota tiesioginės transliacijos peržiūra „Sukčiai internete: kaip apsisaugoti“? Vaikams organizuota užduočių popietė „Saugus duomenų naudojimas internete“. Vasario 12 dieną visi buvo kviečiami į filmo peržiūrą „Interneto valytojai“. Vasario 13 dieną vyko tiesioginės transliacijos peržiūra tema „Sekstingas: žaidimas ar nusikaltimas?“. Saugesnio interneto savaitės metu buvo organizuojami skaitmeninio raštingumo mokymai pažengusiems. Visi mokiniai buvo įtraukti į šviečiamąsias saugesnio interneto veiklas.
Teksto ir nuotraukų autorė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
bibliotekininkė edukacinei projektinei veiklai
Kristina Urniežienė
***
,,Mūsų vardas Lietuva“
Vasario 15d. Sablauskių kaimo filialas kartu su bendruomene paminėjo Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Renginys vyko kultūros namų salėje. Sablauskių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Vida Janušauskienė pristatė spaudinių parodą „Po trispalvės ženklu“. Parodoje buvo eksponuojami ir Sablauskių priešmokyklinės-ikimokyklinės ugdymo grupės ,,Drugeliai“ vaikų darbeliai.
Teksto ir nuotraukos autorė
Sablauskių kaimo filialo
vyr. bibliotekininkė
Vida Janušauskienė
EILĖS SKIRTOS GIMTINEI
Vasario 14 dieną Agluonų kaimo filiale vyko renginys, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo dienai ,,Eilės skirtos gimtinei“. Renginyje dalyvavo mažieji bibliotekos skaitytojai. Renginys prasidėjo skambant dainai Maironio žodžiais ,,Kur lygūs laukai“. Po trumpo ir vaikams suprantamo pasakojimo Lietuvos istorijos tema vaikai skaitė eilėraščius, skirtus gimtinei Lietuvai. Renginyje skambėjo J. Degutytės, A. Puišytės, A. Matučio, V. Palčinskaitės eilėraščiai.
Teksto ir nuotraukų autorė
Agluonų kaimo filialo
vyr. bibliotekininkė
Renata Papirtienė
***
JAUNIMO RENGINYS ŠV. VALENTINO DIENAI
Minint šv. Valentino dieną, Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje šurmuliavo jaunimas. Jaunimo centro darbuotojos Loretos iniciatyva Viešosios bibliotekos atviros jaunimo erdvės jaunimas bei Naujosios Akmenės atviro jaunimo centro „NewStone“ jaunimas vėl susitiko ir parengė bendrą užduočių vakarą. Aktyvus jaunimas patys parengė scenarijų, sugalvojo užduotis. Visi savo jėgas išbandė dainuodami karaokę, kiekvienam teko parodyti savo sugebėjimus šokant, kuriant ketureilius eilėraščius, bei atliekant atsitiktines užduotis. Visi vakaro dalyviai buvo saldžiai apdovanoti, o renginio vedėjai palinkėjo gero skrydžio meilės sparnais. Po renginio vyko refleksija prie arbatos puodelio. Trumpai aptarėme kokias veiklas reikėtų organizuoti pavasarį.
Teksto ir nuotraukų autorė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
bibliotekininkė edukacinei projektinei veiklai
Kristina Urniežienė
ONA ŠIMAITĖ – VILNIAUS LEGENDA
Knygoje „Epistolofilija“ užrašytas Onos Šimaitės gyvenimas. Rašytoja Julija Šukys rašė: „ kad turbūt nėra kitos moters, kuri būtų taip plačiai žinoma pasaulyje, ir įvairiomis kalbomis išleistų knygų, enciklopedijų, vadovėlių, kaip Ona Šimaitė“. Vilniaus universiteto bibliotekos direktorė Irena Krivienė pakvietė į renginį „Ona Šimaitė – Vilniaus legenda“, skirtą Pasaulio Tautų Teisuolei, Vilniaus universiteto bibliotekos darbuotojai, gelbėjusiai žydus per Antrąjį pasaulinį karą atminti. Ona Šimaitė, dirbdama Vilniaus universiteto bibliotekoje, tapo tikra geto ryšininke, slėpė pabėgėlius, ieškojo slapstymo vietų vaikams, nešė į getą ginklus ir šaudmenis, laiškus, o iš ten nešdavo slėpti žydų kultūros vertybes. Ji kasdien rizikavo savo gyvybe stengdamasi padėti kitiems, buvo suimta ir kankinama, bet išliko tvirta. Ona Šimaitė tapo viena pirmųjų lietuvių, apdovanotų Pasaulio Tautų Teisuolio vardu (1966 m.).
Vilniaus universiteto bibliotekos Baltojoje salėje buvo pagerbtas Onos Šimaitės atminimas, vyko diskusija. Diskusijoje dalyvavo Vilniaus universiteto bibliotekos direktorė Irena Krivienė, Rimantas Stankevičius – knygos apie Oną Šimaitę „Gyvenusi tautos likimo dvasia“ autorius, Lara Lempert – Vilniaus Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotoja, Aušra Kaziliūnaitė – Lietuvos rašytojų sąjungos viceprezidentė, Faina Kunkliansky – Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė, Saulius Repečka – Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos vadovas, kuris paskaitė rašytojo, vertėjo Mariaus Buroko mintis apie Oną Šimaitę ir kiti.
Vilniaus universiteto komunikacijos erdvėje buvo atidengtas bibliotekininkės, Pasaulio Tautų Teisuolės Onos Šimaitės portretas – autorius Modestas Saukaitis.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padovanojo užrašų knygas diskusijos dalyviams, kuriose buvo įrašas „Akmeniškė, bibliotekininkė Ona Šimaitė – Pasaulio Tautų Teisuolė“ ir pakvietė apsilankyti Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekoje vykstančiuose renginiuose, konferencijose. Malonu buvo bendrauti ir mintimis pasidalinti su diskusijos dalyviais ir Kazio Šimo vaikaite Ryte Šimaite.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Almos Barboros Juciuvienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir Onos Šimaitės portreto autoriumi Modestu Saukaičiu prie atidengto Onos Šimaitės portreto Vilniaus universiteto bibliotekos komunikacijos erdvėje.
Almos Barboros Juciuvienės nuotraukoje: Onos Šimaitės portretas (autorius Modestas Saukaitis)
Almos Barboros Juciuvienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė su Kazio Šimo vaikaitė Ryte Šimaite.
Almos Barboros Juciuvienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė su Onos Šimaitės portreto autoriumi Modestu Saukaičiu ir vyr. bibliotekininke Alma Barbora Juciuviene.
Viktorina Ventoje
Draugystė ir bendradarbiavimas Ventos miesto biblioteką jau senai sieja su Ventos socialinės globos namų gyventojais ir darbuotojais, kurie lankosi bibliotekoje, susipažįsta su vykstančiomis įvairiomis parodomis, dalyvauja viktorinose, patys ruošia parodas ir jas pristato. Visada smagu pasibūti bibliotekoje kartu. Bibliotekoje saugaus ir draugiško interneto savaitė Lietuvoje buvo pažymėta viktorina. Viktorina vyksta nuo 2012 metų kasmet. Ir šiemet joje dalyvavo Ventos socialinės globos namų gyventojai su užimtumo specialiste Alma Lileikiene. Atvyko į viktoriną Ventos socialinės globos namų bendruomeninių vaikų globos namų gyventojai su puikiomis socialinėmis darbuotojomis Lina Visminiene ir Vilma Statkuviene. Dalyvavo ir Ventos socialinės globos namų grupinio gyvenimo namų gyventojai, kuriuos atlydėjo socialinės darbuotojos Irena Šiurkuviene ir Asta Ilginiene. Viktoriną stebėjo Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir jos pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė. Viktorinos komandos buvo pasipuošusios Lietuvos vėliavos spalvomis – rišėjo geltonos, žalios, raudonos spalvos skareles. Taip originaliai pasitikome Vasario 16-ąją - Valstybės atkūrimo dieną. Visi dalyviai buvo apdovanoti prizais. Nugalėjo nuoširdumas, šiltas bendravimas, puikios žinios ir draugystė.
Teksto ir nuotraukų autorė
Roma Miltinienė
Ventos miesto filialo vadovė
***
Filmas „Interneto valytojai“ (angl. k. „The Cleaners“, N-16)
Kas „išvalo“ mūsų socialinius tinklus nuo pornografijos ir smurto? Net sudėtingiausi algoritmai negali be žmogaus pagalbos iki galo nustatyti, kas peržengia neleistiną ribą. Kasdien Silicio slėnio kompanijoms iš Filipinų dirbantys „valytojai“ peržiūri tūkstančius vaizdų ir įvertina, kur baigiasi menas ir prasideda ištvirkimas; kur baigiasi naujienų fiksavimas ir prasideda žiaurumo vaizdavimas vardan žiaurumo; kur baigiasi laisvė reikšti savo nuomonę ir prasideda manipuliacija faktais.
Festivaliai:
Sundance Film Festival, 2018
International Film Festival and Forum on Human Rights, 2018
Jerusalem Film Festival, 2018
Metai: 2018 m.
Žanras: dokumentika
Kalba: anglų
Subtitrai: lietuvių, pritaikyta kurtiems ir neprigirdintiems
Kino seansą Saugesnio interneto savaitės metu inicijuoja asociacija „Langas į ateitį“ kartu su festivaliu „Nepatogus kinas“.
***
Pažintis su knygų pasauliu
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekoje lankėsi Akmenės rajono Akmenės gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus "Gintarėlis" "Drūgelių" grupės vaikučiai su auklėtojomis. Kai kurie vaikai bibliotekoje lankėsi jau ne pirmą kartą, o kitiems tai pirmasis apsilankymas. Vaikams aprodyta biblioteka, pristatyta knygų išdavimo tvarka, parodytas vaikiškų knygų fondas. Susėdę aplink knygeles susidomėję žiūrėjo atgyjančius paveikslėlius. Vaikams labiausiai patiko knygos su garsais, dėlionių knygos, knygos - žaislai.
Akmenės miesto Onos Šimaitės bibliotekos informacija
***
Parodos pristatymas Kruopių kaimo filiale
Vasario 16 – oji (Valstybės atkūrimo diena) – nacionalinė Lietuvos šventė, skirta 1918 – aisiais Lietuvos Tarybos signatarų pasirašytam Lietuvos Nepriklausomybės aktui paminėti. Šiai dienai pažymėti Kruopių kaimo bibliotekoje – filiale eksponuojama istorinės literatūros paroda, kuri bibliotekos skaitytojams, lankytojams buvo pristatyta vasario 5 d. 15 val. Parodoje eksponuojamos A. Šapokos, J. Švabo, D. Blažytės – Baužienės, J. Urbšio, V. Trumpos, K. Strumskio ir kitų autorių knygos.
Paroda bibliotekoje veiks iki vasario 25 dienos.
***
Atvyk į skaitmeninio raštingumo mokymus bibliotekoje
***
***
***
KRAŠTIEČIO, POETO POVILO VENTOS KUPRIO KŪRYBOS VAKARAS IR NAUJOS KNYGOS „MEDŽIAMELDIS“ PRISTATYMAS AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOJOJE BIBLIOTEKOJE
Viešosios bibliotekos muzikos ir meno skaitykloje įvyko kraštiečio, poeto Povilo Ventos Kuprio kūrybos vakaras ir naujos knygos „Medžiameldis“ pristatymas. Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė supažindino su poeto biografija. Gerbiamo kraštiečio Povilo Ventos Kuprio gimtinė yra Klaišių kaimas. 1961 – 1967 metais mokėsi Ventos vidurinėje mokykloje, 1977-1983 metais dirbo Naujosios Akmenės tuometinės antrosios vidurinės mokyklos anglų kalbos mokytoju, studijavo Vilniaus universiteto filologijos fakultete, edukologijos doktorantūrą Kauno Technologijos universitete, socialinių mokslų daktaras, yra stažavęsis JAV. Dalyvavo JAV ir Kauno Technologijos universiteto projekte Lietuvoje „Valdžios etikos mokymas“. Daugelio mokslinių straipsnių autorius. Sveiko gyvenimo propagavimas, įdomių straipsnių, knygų susijusių su pozityvia psichologija, baltų senovės tikyba, vertimas. Dirbo Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovu Briuselyje. Direktorė Zita Sinkevičienė supažindino su poeto kūryba. Poetas 2016 metais išleido pirmąją poezijos knygą „Pirmasis saulės spindulys“. Šiais metais išėjo antroji jo poezijos knyga „Medžiameldis“. Poetas šiuo metu rengia prozos knygą „Trys potyriai“. Poeto kūryba buvo publikuojama Akmenės rajono laikraštyje „Vienybė“, respublikinėje haiku rinktinėje „Vėjų ašmenys“, „ Jaunimo gretose“ ir t.t. Keturios knygos yra išverstos iš anglų kalbos, viena poeto knyga išversta į švedų, norvegų kalbas.
Poeto eiles „Alkanas paukštis. Diptikas“, „Du haiku ugniai“, „Virvelinė poezija“, „Žmogaus gimimas“ paskaitė Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, Akmenės rajono laikraščio „Vienybė“ redaktorė Lilija Smalakienė paskaitė „Septyni liepos haikai“, „Parnidžio kopa“, Ramučių gimnazijos mokytoja Judita Bernotaitė paskaitė „Dedikacija Ventai“, „Mamai“, „Gerumo nenusipirksi“, Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus bibliotekininkė Kristina Urniežienė paskaitė „Kai su žvaigždžių lietum kalbėjau tylią naktį“.
Poetas, kraštietis Povilas Venta Kuprys pasidalino mintimis apie savo vaikystę, kuri prabėgo Ventoje, įspūdingai paskaitė eiles iš pirmos poezijos knygos „Pirmasis saulės spindulys“, pristatė savo naujai išleistą knygą „Medžiameldis“ ir paskaitė šios eilėraščius: „Kaip gimsta pavardės“, „Medžiameldžio malda“, „Egzistencija“, „Graudi katarinka“, „Po septynių milijonų metų“, „Pateka saulė raudona“, „Pirmasis saulės spindulys“, „Briuselio haikai“, „Pavasaris Fredoje“, „Vaikučiams“, „Senelio pokalbis su Luka“, „Jono pasakojimas“ ir t.t.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė padovanojo poetui, kraštiečiui Povilui Ventai Kupriui savo sudarytą knygą „Rašau Simonui Daukantui“ ir įrėmintą Akmenės rajono laikraštyje „Vienybė“ išspausdintą eilėraštį.
Poetas, kraštietis Povilas Venta Kuprys padėkojo už literatūrinį kūrybos vakarą ir padovanojo Viešajai bibliotekai išleistas knygas „Medžiameldis“, „Pirmasis saulės spindulys“, pasidžiaugė Viešojoje bibliotekoje parengta spaudinių paroda, skirta poeto kūrybai.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Dalios Markulienės nuotraukoje: poetas, kraštietis Povilas Venta Kuprys
Dalios Markulienės nuotraukoje centre: poetas, kraštietis Povilas Venta Kuprys, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir kūrybos vakaro dalyviai.
Dalios Markulienės nuotraukoje iš kairės į dešinę: poezijos skaitovė Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus bibliotekininkė Kristina Urniežienė, literatūrinio kūrybos vakaro vedėja, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, poetas, kraštietis Povilas Venta Kuprys, poezijos skaitovės - Ramučių gimnazijos mokytoja Judita Bernotaitė ir Akmenės rajono laikraščio „Vienybė“ redaktorė Lilija Smalakienė.
Dalios Markulienės nuotraukoje: literatūrinio kūrybos vakaro vedėja, Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė poetas su poetu, kraštiečiu Povilu Venta Kupriu.
Jaukus, šiltas, nuoširdus vakaras Ventos miesto bibliotekoje su kraštiečiu poetu POVILU VENTA KUPRIU
Poetas Ventos miesto bibliotekoje pristatė savo antrąją poezijos knygą „Medžiameldis“, kuri pasirodė šių metų pradžioje. Knygos pristatyme dalyvavo jo sesuo Vanda Jokubauskienė. Ji pasidalijo vaikystės prisiminimais apie brolį. Ventos seniūnė Genovaitė Mačiuvienė knygos autoriui padovanojo lietuvišką austą juostą. Ventiškis Apolinaras Nicius ir Ventos gimnazijos direktorė Daiva Gricienė tarė gražius sveikinimo žodžius. Knygos pristatyme Povilo klasiokai ir mokytojai išsakė daug mielų ir nuoširdžių žodžių. Knygos autorius mielai dalino autografus ir bendravo su vakaro dalyviais.
Roma Miltinienė
Ventos miesto filialo vadovė
***
Popietė - garsiniai skaitymai vaikams
Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvėje vyko popietė – garsiniai skaitymai. Susirinkę į popietę vaikai garsiai skaitė akcijos „Metų knygos rinkimai 2019“ knygų penketuko vaikams pristatytas knygas: Ignės Zarambaitės „Stebuklingi senelio batai“ ir Dovilės Zaveckaitės „Lietus ir skafandras“, aptarė, diskutavo.
„Stebuklingi senelio batai“ – ketvirtoji autorės Ignės Zarambaitės knyga vaikams. Ankstesnes – „Emilio laiškas“, „Skudurinukė“, „Elzė ir senojo dvaro paslaptis“ – jau pamėgo jaunieji skaitytojai.
Dovilės Zaveckaitės „Lietus ir skafandras“ – knyga vaikams ir tėvams, kurioje gal daugiau kalbama apie tai, kaip jaučiamės šiame pasaulyje, negu apie tai, ką čia veikiame. Tai istorija apie mergaitę, kuri labai daug galvojo apie savo baimę, kol neiškeliavo su tąja baime į kelionę po pasaulį.
Teksto ir nuotraukos autorė:
Aurelija Gerulskienė
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos
skyriaus vaikų erdvės bibliotekininkė
***
AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS DALYVAVIMAS
PASAULINĖJE AKCIJOJE „MES PRISIMENAME – „WE REMEMBER“
Sausio 27 dieną minima tarptautine Holokausto aukų atminimo diena, kuri šiemet siejama kartu su 75-osioms Aušvico mirties stovyklos išvadavimo metinėmis. Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos bibliotekininkai Viešojoje bibliotekoje dalyvavo Pasaulio žydų kongreso inicijuotoje iniciatyvoje pasaulinėje akcijoje „MES PRISIMENAME – „WE REMEMBER“.
Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė supažindino su knygomis, kurias verta paskaityti tarptautinei Holokausto atminimo dienai, tai Frank Ana „Dienoraštis“, Icchokas Meras „Baltas lopas“ ir t.t.
Direktorė pristatė parengtą spaudinių parodą „Pedagogė, publicistė, bibliotekininkė, Pasaulio Tautų teisuolė Ona Šimaitė“, skirta Onos Šimaitės 50-osioms mirimo metinėms paminėti. Ona Šimaitė pati tapo kankine Dachau koncentracijos stovykloje. Ji niekada nemėgo kalbėti apie savo žygdarbius, tačiau išgyvenusių žydų dėkingumas ir Pasaulio tautų teisuolės vardas kalba už tyliąją bibliotekininkę. Ona Šimaitė – viena iš narsių Lietuvos moterų, suteikusi šiek tiek šviesos vienam juodžiausių istorijos laikotarpių.
Viešojoje bibliotekoje buvo žiūrimas istorinis filmas „Gitel“. Šis istorinis filmas apie Holokaustą išgyvenusius žmones. Filmo anotaciją pristatė Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus bibliotekininkė projektinei-edukacinei veikilai Kristina Urniežienė.
Teksto autorė
Viešosios bibliotekos direktorė
Zita Sinkevičienė
Dalios Markulienės nuotraukoje Viešosios bibliotekos bibliotekininkai dalyvauja pasaulinėje akcijoje „MES PRISIMENAME – „WE REMEMBER“
Dalios Markulienės nuotraukoje: spaudinių parodą „Pedagogė, publicistė, bibliotekininkė, Pasaulio Tautų teisuolė Ona Šimaitė“, skirta Onos Šimaitės 50-osioms mirimo metinėms paminėti.
Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, miestų, kaimų filialai 2019 metais dalyvavo Skaitmeninio raštingumo projekte „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“ ir buvo įvertinti padėkos raštu
***
RAJONO JUBILIEJUI!
Šiemet Akmenės rajonui -70! Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo – informacijos skyriaus vaikų erdvės lankytojai susirinko į popietę, skirtą pagerbti Akmenės rajoną. Popietės metu jaunieji skaitytojai rašė ir piešė sveikinimus, linkėjimus, skirtus šiai datai paminėti. Planuose – surinkti 70 tokių sveikinimų, linkėjimų. Iš jų bus išrinktas gražiausias ir paskelbtas nugalėtojas. Antroje popietės dalyje apžvelgta Knygų penketukas, svarstyta, kuri verta būti nugalėtoja, kuri pati gražiausia ir įdomiausia ir papildytų geriausių knygų gretas.
Teksto ir nuotraukos autorė
Aurelija Gerulskienė
Viešosios bibliotekos skaitytojų
aptarnavimo – informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė
***
Skaitmeninio raštingumo mokymai Papilės mstl. Kazio Narščiaus filiale
Akmenės rajono savivaldybės Papilės K.Narščiaus bibliotekoje- filiale sausio 15,16 ir 21 dienomis bibliotekos lankytojai gilino žinias skaitmeninio raštingumo mokymuose pagal pažengusiųjų mokymo programą „Viešosios paslaugos internetu kiekvienam“. Dalyviai stebėjo tiesiogines transliacijas labai naudingomis temomis apie e.“Sodros „ paslaugas, susipažino su e.pristatymo sistema ir sužinojo kaip elgtis e.Ignitis savitarnos svetainėje, po transliacijų galėjo užduoti klausimus lektorei Almai Barborai Juciuvienei. Išklausę 6 val. trukmės kursų medžiagą, visi gavo pažymėjimus. Skaitmeninio raštingumo mokymus organizuoja: asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“ kartu su partneriais UAB „Baltijos kompiuterių akademija“, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir VŠĮ „Informacinių technologijų institutas“.
Teksto ir nuotraukų autorė
Kalniškių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė
Alma Barbora Juciuvienė
PIRMIEJI 2020-ŲJŲ METŲ SKAITMENINIO RAŠTINGUMO MOKYMAI GYVENTOJAMS
Sausio 15, 16 ir 21 dienomis Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko tiesioginių projekto „Prisijungusi Lietuva“ transliacijų peržiūra.
Sausio 15 d. transliacijos metu išaiškinta kaip naudotis populiariausiomis Sodros el. paslaugomis:
- užpildyti ir pateikti prašymus „Sodrai“;
- gauti informaciją apie paskirtą ar prognozuojamą pensiją;
- sužinoti apie sumokėtas įmokas;
- užsisakyti informavimo paslaugą;
- pasirinkti atpažinimo būdus skambinant trumpuoju „Sodros“ informacijos numeriu 1883.
Sausio 16 d. transliacijos metu dalyviai susipažino su e. pristatymo sistema. Taip pat sužinojo:
- kaip nemokamai pateikti raštą, prašymą ar kreipimąsi daugeliui valstybės arba savivaldybės institucijų;
- pasitikrinti, ar dokumentas pasiekė adresatą, bei gauti atsakymą.
Sausio 21 d. transliacijos metu dalyviai sužinojo kaip e.Ignitis savitarnos svetainėje:
- patogiai deklaruoti elektros, dujų, šildymo rodmenis;
- sudaryti sutartis;
- atlikti mokėjimus;
- pristatyti kiti naudingi namų ūkio sprendimai.
Šiomis dienomis vyko skaitmeninio raštingumo mokymai, pagal pažengusiųjų programą tema „Viešosios paslaugos internetu kiekvienam“. Po įvykusių transliacijų vyko pristatytos temos aptarimas, diskusija, atliktos praktinės užduotys.
Skaitmeninio raštingumo mokymus organizuoja: asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“ kartu su partneriais, UAB „Baltijos kompiuterių akademija“, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir VšĮ „Informacinių technologijų institutas“.
Projektas „Prisijungusi Lietuva“: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“ (www.prisijungusi.lt), finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos
skyriaus vadovė Aušra Šukienė
***
SKAITMENINIO RAŠTINGUMO MOKYMAI PAŽENGUSIEMS
Sausio 21-22 dienomis Akmenės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje lankytojai tobulino kompiuterinio raštingumo įgūdžius. Mokymai vyko pagal pažengusiųjų programą „Viešosios paslaugos internetu kiekvienam“(6 val.). Dalyvius pasveikino viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė, pakvietė lankytis bibliotekoje vykstančiuose renginiuose.
Mokymų metu dalyviai sužinojo kokiomis e.valdžios paslaugomis gali naudotis, kokiu būdu gali prisijungti prie e.valdžios paslaugų, kaip elektroniniu būdu galima užsakyti įvairias pažymas, pateikti deklaracijas, užsiregistruoti vizitui pas gydytoją. Susipažino su e. pristatymo sistema ir sistemos teikiamais privalumais.
Skaitmeninio raštingumo mokymus organizuoja: asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“ kartu su partneriais, UAB „Baltijos kompiuterių akademija“, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir VšĮ „Informacinių technologijų institutas“.
Projektas „Prisijungusi Lietuva“: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“ (www.prisijungusi.lt), finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
Skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
bibliotekininkė Vida Andriuškienė
Viešojoje bibliotekoje parengta spaudinių paroda „Teatro režisierė, aktorė, literatė, visuomenės veikėja Stasė Niūniavaitė“, skirtą Stasės Niūniavaitės 97-osioms gimimo metinėms paminėti. Paroda eksponuojama nuo sausio 20 iki vasario 5 dienos.
Kristinos Urniežienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė ir direktorės pavaduotoja Dalė Taraškevičiūtė prie parodos teatro režisierei, aktorei, literatei, visuomenės veikėjai Stasei Niūniavaitei
***
Būrelis "Laisvalaikis su knyga"
Būrelio "Laisvalaikis su knyga" dalyviai, rinkosi bibliotekoje pasikalbėti, aptarti perskaitytas knygas, paskaityti savo mėgstamų poetų eiles (J. Degutytės, S. Nėries, B. Brazdžionio, Akmenės poetų eiles), K.Donelaičio kūrybą, aptarti knygą, parašytą žemaitiškai "Sava muotinu brongi kalbo". Advento metu, kartu su vaikais, mokyklos muziejuje buvo diskutuota apie šio laikotarpio papročius, žaidimus, pasakojimus, apie Kūčių stalo paruošimą. Kasmet giedama tautiška giesmė, prie kunigo Kęstučio paminklo, skaitomos eilės apie Lietuvą.
Teksto ir nuotraukų autorė
Kivylių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė Roma Kristinaitienė
***
Viešojoje bibliotekoje parengta spaudinių paroda „Pedagogė, publicistė, bibliotekininkė, Pasaulio Tautų teisuolė Ona Šimaitė (1894 - 1970)“, skirta 50-osioms Onos Šimaitės mirties metinėms paminėti
K.Urniežienės nuotraukoje: Viešosios bibliotekos direktorė Zita Sinkevičienė supažindina skaitytojus su gautomis iš Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos retų knygų ir rankraščių skyriaus Onos Šimaitės laiškų kopijomis
VIEŠOJOJE BIBLIOTEKOJE PARENGTA SPAUDINIŲ PARODA
„SAUSIO 13-OJI - GYVA LIETUVIŲ TAUTOS ATMINTIS“,
SKIRTA LAISVĖS GYNĖJŲ DIENAI
***
Daiva Balčiūnaitė (1970-11-26 - 2020-01-09)
Akmenės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė liūdna žinia. Einant 50-uosius metus, mirė Ventos miesto filialo bibliotekininkė Daiva Balčiūnaitė, gimusi 1970 metais lapkričio 26 dieną. Daiva Balčiūnaitė mokėsi Ventos vidurinėje mokykloje (dabar Ventos gimnazija), kurią baigė 1988 metais. Ventos miesto filiale Daiva pradėjo dirbti nuo 1988 metų rugsėjo 19 dienos. 1994 metais baigė Vilniaus universitetą įgydama bibliotekininko – bibliografo specialybę. Netekome puikios kolegės. Daiva Balčiūnaitė bibliotekai, skaitytojams, knygai, kraštotyriniam darbui, prasmingoms spaudinių parodoms dovanojo 31-erius savo gyvenimo metus. Daiva didžiavosi būdama ventiškė, jai rūpėjo, kas vyksta Ventos bibliotekoje ir Ventos miestelyje. Reiškiame nuoširdžią užuojautą seseriai Sniegei, Tėveliui, artimiesiems, bendradarbiams, draugams.
Akmenės rajono savivaldybės
viešosios bibliotekos bendruomenė
***
Šventinio laikotarpio užbaigtuvės su Trimis Karaliais
Pakalniškių kaimo filiale vyko renginys ,, Šventinio laikotarpio užbaigtuvės su Trimis Karaliais“. Renginio metu buvo aptariami šventinio laikotarpio papročiai ir tradicijos. Jaunieji skaitytojai prisiminė, kaip pas juos namuose minima Trijų Karalių diena, kaip laikomasi visų šios šventės tradicijų. Norėdami pajusti tikrąją šios šventės dvasią, su skaitytojais vaikais buvo gaminamos Trijų Karalių karūnos.
Monika Pėčauskė
Pakalniškių kaimo filialo vyr. bibliotekininkė
Sausio 13-oji - Laisvės gynėjų diena
1991 metų sausio 13-ąją įvyko masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų sąjungos bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus Televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus. Užimti objektus atvyko specialiai parengta, sunkiąja karine technika ginkluota desantininkų grupė. Buvo sužeista daugiau kaip 600 taikių ir neginkluotų žmonių, o 14 – žuvo. Svarbi ir reikšminga mums ši diena, nors ir pačia didžiausia – gyvybės kaina, Lietuva apgynė savo laisvę. Popietės metu su Viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus vaikų erdvės skaitytojais prisiminta ši istorinė diena, apžiūrėta ir aptarta literatūros paroda ir nutarta šios dienos atmintį įamžinti piešiant Laisvės laužus, nes laužai tapo kovos, vilties, laisvės ir atminties simboliu kiekvieno mūsų širdyse. Šiai datai paminėti visiems popietės dalyviams buvo demonstruojama skaitytojo Kevino Bergso sukurta vaizdinė medžiaga.
Aurelija Gerulskienė
Viešosios bibliotekos
skaitytojų aptarnavimo-informacijos skyriaus
vaikų erdvės bibliotekininkė
***
KONKURSAS AKMENĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS SKAITYTOJŲ APTARNAVIMO-INFORMACIJOS SKYRIAUS
BIBLIOTEKININKO 1 ETATO PAREIGOMS UŽIMTI
Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka (teisinė forma – biudžetinė įstaiga, buveinė – V. Kudirkos g. 9, Naujoji Akmenė, LT-85165, kodas 190456595)
Pretendentų atrankos būdas - pokalbis.
Tarnybinio atlyginimo koeficientas – 4,76.
Darbo vieta V. Kudirkos g. 9, Naujoji Akmenė.
Kvalifikaciniai reikalavimai :
- turėti bibliotekinį, socialinį, humanitarinį, pedagoginį aukštąjį universitetinį arba aukštesnįjį išsilavinimą; būti susipažinusiam ir savo veikloje vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Darbo kodeksu, Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos kultūros politikos nuostatomis, Lietuvos Respublikos bibliotekų įstatymu, Akmenės rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos direktorės nurodymais;
- turėti kompiuterinio raštingumo įgūdžių ir žinių, šiuolaikinių informacinių technologijų panaudojimo galimybes; sklandžiai dėstyti mintis žodžiu ir raštu valstybine kalba, būti pareigingu, darbščiu, gebėti bendrauti su žmonėmis; teikti paraiškas LR Kultūros ministerijos ir kitų institucijų organizuojamiems projektų konkursams;
- turėti patirties darbe su vaikais.
Pretendentai privalo pateikti šiuos dokumentus:
- Prašymą leisti dalyvauti konkurse.
- Asmens tapatybę, pilietybę ir amžių patvirtinantį dokumentą (pasą ir jo kopiją).
- Išsilavinimą patvirtinantį dokumentą (diplomą ir jo kopiją).
- Gyvenimo aprašymą.
- Privalumų sąrašą, kuriame nurodomos dalykinės savybės, įgūdžiai, reikalingi šioms pareigoms užimti.
- Valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą ir jo kopiją, kitus darbo patirtį (stažą) patvirtinančius dokumentus ir jų kopijas.
Dokumentai priimami nuo 2020 m. sausio 2 d. iki 2020 m. sausio 20 d. (įskaitytinai) darbo dienomis nuo 8.00 iki 17.00 val. adresu: Akmenės rajono savivaldybės viešoji biblioteka, V. Kudirkos g. 9, Naujoji Akmenė. Telefonas pasiteiravimui: 8 (425) 47 011, 8 (425) 59 602. Konfidencialumą garantuojame. Informuosime tik atrinktus kandidatus.
***